העולם שואב נפט בקצב שיא - אבל זה לא מספיק למדינות המערב

הביקוש העולמי הגבוה הזניק את מחירי הנפט לשיא של ארבע שנים - ובמערב מעוניינים לצנן את השוק ■ הלחץ על סעודיה ורוסיה להגדיל את הייצור רק גובר, ארה"ב שוקלת הקלות בסנקציות נגד איראן, ובהודו מודאגים ממחירי הנפט שמטלטלים את כלכלתה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוחי נפט בים הצפוני
קידוחי נפט בים הצפוניצילום: בלומברג

אספקת הנפט העולמית עלתה ל-100.3 מיליון חביות נפט ביום ברבעון השלישי של 2018, כך מסרה סוכנות האנרגיה הבינלאומית ביום שישי. התפוקה, שכוללת נפט גולמי, גז, ביו-דלק ומוצרי בתי זיקוק, היתה גבוהה ב-2.3 מיליון חביות לעומת התקופה המקבילה ב-2017, וגבוהה ב-1.3 מיליון חביות מהתפוקה ברבעון השני. ואולם כשגם הביקוש העולמי גבוה, והנפט נסחר ברמות שיא של ארבע שנים - מדינות המערב לוחצות לשאוב יותר כדי להוריד את המחירים.

השיא בתפוקה הרבעונית מדגיש את העלייה בביקוש במדינות מתפתחות ואת הצורך במקורות חדשים בטווח הקצר, למרות שהעלייה בשימוש באנרגיה מתחדשת מאיימת על תעשיית דלקי המאובנים בטווח הארוך.

סוכנות האנרגיה הבינלאומית צופה כי ייצור הנפט על ידי מדינות שאינן חברות בארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) יעלה ב-1.7 מיליון חביות ליום ב-2019. את העלייה בתפוקה ברבעון השני הוביל אופ"ק, שהגביר את התפוקה ב-500 אלף חביות ליום, וכן הייצור באמריקה עלה ב-400 אלף חביות ליום. ייצור ביו-דלק עלה ב-300 אלף חביות ליום, לעומת הרבעון המקביל, לפי דו"ח הסוכנות.

סוכנות האנרגיה הבינלאומית מסרה כי היא מודאגת מעליית מחירי האנרגיה. "העמדה שלנו היא שמחירי אנרגיה גבוהים מהווים סיכון לצמיחה הכלכלית", מסרה הסוכנות ביום שישי. מחירי הנפט עלו ביותר מ-25% בשנה האחרונה. מחיר נפט גולמי עלה ל-76 דולר לחבית בתחילת אוקטובר, הרמה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2014, מה שגרם לכמה אנליסטים בשוק לפרסם תחזיות כי מחיר הנפט הגולמי יעלה ל-100 דולר לחבית עד סוף השנה - רמה שאליה לא הגיעו מחירי הנפט מאז ספטמבר 2014.

בעקבות עליית מחירי הנפט, הסוכנות צופה ירידה בביקוש לנפט ל-1.3 מיליון חביות ביום ב-2018 ול-1.4 מיליון חביות ביום ב-2019. קרן המטבע הבינלאומית הורידה את תחזיות הצמיחה שלה לכלכלה העולמית ל-3.7% וצופה ירידה בביקוש לנפט בעקבות האטה בצמיחה. בנוסף, לסוכנות האנרגיה הבינלאומית ולקרן המטבע גם אופ"ק הוריד את תחזיותיו לצמיחה בביקוש לנפט.

התחזיות להאטה בצמיחת הכלכלה העולמית וכתוצאה מכך ירידה בביקוש לנפט נובעות מחשש להשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על הכלכלה העולמית. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מאשים את אופ"ק בעליית מחירי הנפט, ואילו אופ"ק מגבירה את תפוקת הנפט בעקבות הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ נגד איראן - יצרנית הנפט השלישית בגודלה בארגון. עליית מחירי הנפט פוגעת בטראמפ ובמפלגה הרפובליקאית שמתכוננת לבחירות האמצע לקונגרס שייערכו בעוד כשלושה שבועות, כשהצרכנים האמריקאים אינם מרוצים מכך שמחירי הבנזין מתקרבים ל-3 דולרים לגלון (80 סנט לליטר), לפי נתוני משרד האנרגיה האמריקאי.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. הצרכנים האמריקאים אינם מרוצים מעליית מחירי הבנזיןצילום: Andrew Harnik/אי־פי

השווקים המתעוררים יעקבו אחר מחירי הנפט מקרוב בשל ההשפעה הרבה של מחיר האנרגיה על כלכלות מתפתחות. כך למשל, העליות במחיר נפט ברנט ב-2017 גרמו להתרחבות הגירעון התקציבי ולגירעון בחשבון השוטף של הודו. יבוא הנפט להודו הוא כשני שלישים מצריכת הדלק במדינה, וסוכנות האנרגיה הבינלאומית צופה כי קצב צריכת הנפט בהודו ימשיך לצמוח במהירות עד 2040.

"זהו הישג מרשים לעמוד בביקוש של 100 מיליון חביות, אך היום הגענו לשיא הן מבחינת הביקוש והן מבחינת ההיצע", מסרה סוכנות האנרגיה הבינלאומית. הסוכנות מציינת כי השיא בייצור בא על חשבון עודף בתפוקת הנפט שהצטמצם ל-2% מהביקוש הגלובלי, ועשוי להצטמצם עוד בעתיד.

בתחילת השנה סיכמו אופ"ק ויצרניות הנפט שאינן חברות בארגון להגביר את תפוקת הנפט לאחר תקופה של כשנה וחצי שבה הפחיתו היצרניות את הייצור כדי להעלות את המחירים שהגיעו לשפל של מתחת ל-30 דולר לחבית בתחילת 2016. ההחלטה להגביר את התפוקה התקבלה על רקע הירידה בתפוקה בוונצואלה ובאיראן. הסנקציות האמריקאיות נגד איראן עשויות להוביל לירידה של 500 אלף חביות נפט בתפוקה היומית, כך מעריכים אנליסטים. ואולם בשבוע שעבר דווח כי ארה"ב שוקלת ויתורים בסנקציות שהטילה על סחר הנפט עם איראן, מחשש לזינוק במחירים לפני הבחירות.

הלחצים המלאכותיים על מחירי הנפט משחקים תפקיד מרכזי בזירה הגיאופוליטית. בתחילת אוקטובר דיווחה רויטרס כי רוסיה וסעודיה סיכמו בספטמבר על הגברת תפוקת הנפט כדי להוריד את המחירים ואף יידעו את ארה"ב על כך. עליות מחירי הנפט היטיבו עם סעודיה ורוסיה - יצרניות הנפט הגדולות בעולם, פרט לארה"ב. לפי הדיווח, שתי המדינות החליטו להתכונן מראש לירידת התפוקה העולמית בעקבות הסנקציות על איראן. סעודיה מעוניינת להותיר את מחיר הנפט ברמה גבוהה, כאשר הממלכה עדיין מתכוננת להנפקת ארמקו, חברת הנפט הלאומית של המדינה, עד 2021. מחירי נפט גבוהים יעלו את הערכת השווי של החברה ויזרימו לקופת בית המלוכה כספים שישמשו להרגעת הרוחות ולמניעת תסיסה ציבורית.

עדיין לא ברור כיצד עליית התפוקה תשפיע על מחירי הדלק בעולם, התלויים בגורמים רבים בהם שער הדולר (מחיר הנפט נקוב בדולרים), והביקוש העולמי. מחיר נפט גולמי עלה ב-18.1% מתחילת השנה, ומחירי הבנזין בארה"ב עלו מ-2.67 דולר לגלון (0.7 סנט לליטר) בינואר ל-2.91 דולר לגלון (0.77 סנט לליטר) בספטמבר - עלייה של כ-10%. בישראל עלה מחיר בנזין 85 אוקטן מ-6.19 שקלים לליטר בינואר ל-6.59 שקל לליטר ב-2 באוקטובר - עלייה של 6%. עם זאת, כ-50% מהרכב מחיר הדלק בישראל הוא מסי בלו ומע"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker