האיש העשיר בעולם: "הרבה אנשים מרוויחים כסף מעוני של אחרים"

"כאשר אלך לעולמי, אלך עירום", אמר המיליארדר קרלוס סלים, שעסקיו מהווים כ-40% משוק המניות של מקסיקו

סוכנויות הידיעות

המיליארדר המקסיקני קרלוס סלים, האיש העשיר בעולם, אינו מודאג מהלחץ הגובר על עסקיו מצד רגולטורים ומתחרים בארצו או מהטענות כי התעשרותו, כמו גם התעשרותם של אילי הון אחרים, גרמה להתרחבות הפערים הכלכליים במקסיקו. "כאשר אלך לעולמי, אלך עירום. אז מה אני יכול לעשות?", אמר סלים, שהונו האישי מוערך ביותר מ-80 מיליארד דולר, בראיון לעיתון "פייננשל טיימס".

"האם לתת את כל העסקים לילדים שלי? זאת אחריות. האם להשאיר להם 90% או 98% מהוני? זה אבסורדי. אם אמכור את העסקים, מי יקנה אותם - חברה זרה? אז, האם עלי לתת את הכל למקסיקו במקום זאת? לאחר מס, זה יהיה סכום של 300 דולר לכל מקסיקני. זו רק צדקה".

בה בעת, במולדתו מקסיקו - שכמעט מחצית מאוכלוסייתה חיה בעוני, רבים רואים בסלים כאחראי להתרחבות הפער בין עשירים לעניים. מבקריו של סלים טוענים כי מעמדו הדומיננטי בתחום הטלקום מונע את הוזלת המחירים ותחרות, ופוגע בהתפתחות כלכלת מקסיקו.

קרלוס סליםצילום: בלומברג

"הרבה אנשים מרוויחים כסף מהעוני - מחקרים, כנסים וארגונים שלא למטרות רווח - מדובר בעסקים עצומים", אמר סלים, בן 71, בראיון לטיימס. "התשובה היא משרות, משרות, משרות. העבודה היא הדרך המכובדת היחידה של אדם להתפרנס. היא עונה על צורך רגשי ומעודדת פיתוח".

סלים נתון בחודשים האחרונים גם ללחץ גובר מצד רגולטורים ומתחרים בארצו. חברת הסלולר המקסיקנית טלסל שבבעלותו נקנסה מוקדם יותר השנה במיליארד דולר בגין התנהלותה המונופוליסטית, ממשלת מקסיקו בלמה את ניסיונותיו להיכנס לשוק הטלוויזיה בתשלום, והמתחרים שלו נגסו בעסקי הליבה שלו.

"אינני מרגיש רדוף. מעולם לא הרגשתי רדוף בתור ילד, ואינני מרגיש רדוף עכשיו", אמר סלים, ובגילוי פטריוטיות מקסיקנית הוסיף: "כל מי שאינו משקיע עכשיו מפספס הזדמנות אדירה".

חברת הטלקום שבבעלות סלים, אמריקה מוביל, חולשת על 19 מדינות, ומתגאה ב-276 מיליון לקוחות. יחד עם עסקיו בתחום הכרייה, הנדל"ן, הטבק, התעופה והבנקאות, מהווים עסקיו של סלים כ-40% משוק המניות של מקסיקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker