מי הרוויח הכי הרבה מרפורמת המס של טראמפ?

ניתוח מפורט ראשון של השפעות הרפורמה על פי חלוקה גזעית מצא כי לבנים ואמריקאים ממוצא אסייתי הם המרווחים הגדולים, ואילו חלקם של שחורים ואמריקאים ממוצא לטיני בהטבות נמוך

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעצרת בחירות
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

רפורמת המס של הנשיא דונלד טראמפ שאושרה בשנה שעברה מסייעת באופן יחסי יותר לאמריקאים לבנים מאשר לאמריקאים ממוצא אפריקאי או מאמריקה הלטינית, הבדל שמשקף אי-שוויון כלכלי גזעי מתמשך בארה"ב.

ממצאים אלו עולים מניתוח חדש של הקלות מס בהיקף של 1.5 טריליון דולר על סמך מודל כלכלי שהוכן על ידי המכון למיסוי ומדיניות כלכלית (ITEP), צוות חשיבה ליברלי, ופורסם בדו"ח משותף יחד עם פרוספריטי נאו (Prosperity Now), ארגון שלא למטרות רווח שמתמקד בסיוע למשפחות מעוטות הכנסה בארה"ב לצבור עושר ולהגיע ליציבות פיננסית. זהו הניתוח המפורט הראשון של הרפורמה שבוחן את השפעותיה בחלוקה גזעית.

לבנים משתכרים כ-77% מסך ההכנסות בארה"ב, אולם נהנים מכמעט 80% מהטבות המס האישיות והעסקיות שנבעו מהרפורמה, לפי הניתוח. חלקם של אמריקאים ממוצא אפריקאי בהטבות המס הגיע לכ-5%, למרות ששכרם מהווה 6% מסך ההכנסות בארה"ב. אמריקאים ממוצא לטיני נהנו מכ-7% מהטבות המס, אף כי חלקם בסך ההכנסות מגיע ל-8%.

בסך הכל, לפי הניתוח, לבנים ייהנו השנה מהקלות מס בסך 218 מיליארד דולר בעקבות הרפורמה. אמריקאים שחורים ולטינים יקבלו 32 מיליארד דולר ביחד.

הניתוח החל בסימולציה של השפעות הרפורמה על אמריקאים לפי רמות הכנסה, על סמך נתוני מס היסטוריים. ממצאיו בתחום זה עלו בקנה אחד עם ניתוחים קודמים שמצאו כי רוב גדול של ההקלות שמעניק החוק יזרמו לכיסיהם של שני העשירונים העליונים בארה"ב. בהמשך הוכנסו לניתוח גם נתוני מס משולבים במידע על גזע ורקע אתני הלקוח מתוך סקר פיננסי של צרכנים שערך הבנק הפדרלי.

ההתפלגות הגזעית שהניתוח הדגיש נובעת בעיקרה מיתרונות שמהם נהנים לבנים מזה זמן רב. הם משתכרים יותר בממוצע ביחס לאמריקאים שחורים או לטיניים, והסיכוי שלהם להימנות על בעלי השכר הגבוה במדינה גבוה לאין ערוך. משמעות הדבר היא כי הם ממוצבים טוב יותר לצאת מורווחים מהרפורמה שהיטיבה יותר עם בעלי שכר גבוה, הן במונחים דולריים והן במונחי אחוזים, מאשר עם אמריקאים בעלי שכר נמוך ובינוני.

"ההכנסה הממוצעת של משלמי מסים לבנים גבוהה משמעותית מאשר זו של משלמי מסים שחורים או לטיניים", אמרה מג ויהה, סגנית מנהל המכון. כתוצאה מכך, הקלת המס הממוצעת שממנה נהנים משקי בית לבנים גבוהה יותר מכפליים מזו שממנה נהנים משקי בית שחורים או לטיניים. המחקר מצא כי הקבוצה שנהנית מהקלת המס הממוצעת הגבוה ביותר היא אמריקאים ממוצא אסיאתי, שלהם יש את ההכנסה הממוצעת הגבוהה ביותר מבין כל הקבוצות.

"הקונגרס החמיץ הזדמנות אדירה" עם הרפורמה במס, כתבו מחברי הדו"ח, "לסייע למשפחות בעלות הכנסות נמוכות ובינוניות - במיוחד כאלה שאינן לבנות - לצבור את העושר הנדרש כדי להבטיח את חלקן בחלום האמריקאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker