צוות במשרד האוצר האמריקאי לא מצא הוכחות לביצוע מניפולציות במטבע מצד סין

צוות במשרד האוצר האמריקאי מסר לשר האוצר סטיבן מנוצ'ין כי לא מצא בסיס לטענות טראמפ למניפולציה ביואן הסיני ■ הכרזה על סין כמניפולטורית מטבע עשויה להוביל למלחמת מטבעות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות יואן סיני ודולר אמריקאי
שטרות יואן סיני ודולר אמריקאיצילום: בלומברג

צוות משרד האוצר של ארה"ב מסר לשר האוצר סטיבן מנוצ'ין כי סין אינה מבצעת מניפולציה במטבע היואן, וזאת לקראת פרסום דו"ח של ממשל טראמפ על מטבעות זרים, כך מסרו שני גורמים שמכירים את הנושא.

מסקנה זו, אם תאומץ על ידי מנוצ'ין, תמנע הידרדרות נוספת ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין ותעודד את השווקים המתעוררים. מנוצ'ין עשוי לפרסם ממצאים אחרים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז בפומבי כי סין מבצעת מניפולציה ביואן ואף לחץ על מנוצ'ין להכריז על סין מניפולטורית מטבע, אך צוות משרד האוצר לא מצא בסיס לטענות הנשיא, כך מסרו הגורמים שמכירים את הנושא. הכרזה רשמית על סין כמניפולטורית מטבע לא תגרור סנקציות או תגובה מצד ארה"ב, אך תגביר את המתיחות בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

משרד האוצר האמריקאי מבצע הערכה דו-שנתית עבור הקונגרס, על שותפות הסחר והאם הן מבצעות מניפולציה במטבע. הדו"ח יתפרסם בשבוע הבא, מסרו הגורמים.

סין תישאר ברשימת המעקב של מדינות החשודות במניפולציה במטבע, בגלל עודף הסחר המשמעותי שלה מול ארה"ב. טיוטת הדו"ח מבקרת את סין בגלל חוסר יכולתה להביא לאיזון בגירעון הסחר, וכן מזכירה מספר מדינות אחרות שפוגעות ביתרון התחרותי של ארה"ב.

"אנו מודאגים מהפיחות ביואן", אמר מנוצ'ין בריאיון לבלומברג ביום חמישי. "אנחנו רוצים לוודא שסין לא משתמשת בפיחות ליתרון תחרותי". היואן נחלש ב-0.6% ל-6.8995 יואן לדולר.

מנוצ'ין אמר ביולי כי משרד האוצר האמריקאי מודאג מהיחלשות היואן. המטבע הסיני ירד ב-9% מול הדולר בששת החודשים האחרונים, והעלה השערות כי סין מבצעת את הפיחות בכוונה בעקבות מלחמת הסחר עם ארה"ב.

הגישה של ממשל טראמפ כלפי סין הפכה אגרסיבית יותר מאז שהנשיא אמר בחודש שעבר כי התנהלותה של סין מפריע לבחירות האמצע בארה"ב. אם ארה"ב תכריז על סין מניפולטורית מטבע, משרד האוצר ייאלץ להיכנס למשא ומתן ישיר עם סין, וכן יבקש פיצוי מקרן המטבע הבינלאומית. המדינה האחרונה בעולם שהוכרזה מניפולטורית מטבע היתה סין בשנת 1994.

ממצאי משרד האוצר תואמים את ההסכמה הרחבה בקרב אנליסטים וגרומים בשוק בנוגע לפיחות ביואן. הכרזה על סין מניפולטורית מטבע עשויה להוביל למלחמת מטבעות, שכריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע , אמרה כי תפגע בכלכלה העולמית.

"אנחנו רואים יותר ויותר מדינות בעולם שמניחות לתנודות במטבע להתרחש, וזה לדעתי מה שקרה בשלוש השנים האחרונות בכל הנוגע לסין", אמרה לגארד בכנס קרן המטבע והבנק העולמי שמתקיים השבוע בבאלי, אינדוניזיה. לגארד הוסיפה כי הסיבה המרכזית להיחלשות היואן היא התחזקות הדולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker