שרי האוצר של גוש היורו ינסו למנוע קטסטרופה נוסח ליהמן ברדרס באירופה

מלחמה קרה בין נשיא הבנק המרכזי של אירופה לבין גרמניה בנושא חילוץ יוון: טרישה: שיתוף הנושים בעלות החילוץ היא טעות ענקית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

העימות בין הבנק המרכזי של אירופה לבין ממשלת גרמניה בנוגע לחילוץ יוון עלול לגרום לנזק כבד, עד שבכירי הממשל באיחוד עלולים להידרש להתפשר על הפתרון למשבר. "מאזן הכוחות בגוש היורו מזכיר את תקופת המלחמה הקרה - שני הצדדים מנופפים באמצעי הרתעה, שהם איומים מכדי שניתן יהיה להשתמש בהם", אמר פיליפס וייט,עמית מחקר בכיר במרכז לרפורמה אירופית בלונדון, לבלומברג.

ז'אן קלוד טרישהצילום: בלומברג

החששות מחדלות פרעון של יוון טלטלו את שוקי המניות והאג"ח בימים האחרונים. עלות הביטוח נגד חדלות פרעון של אג"ח של ממשלת יוון הגיעה לשיא, לאחר שמודי'ס העניקה סיכוי של 50% לאירוע כזה. התשואה על אג"ח ל-10 שנים של יוון עלתה ביום שישי ב-0.1%  ל-16.33%, רמה הנמוכה ב-0.2% בלבד משיא כל הזמנים. עלייה בתשואות שקולה לירידה במחיר האג"ח, והיא משקפת את הסיכון שרואים המשקיעים בקניית האג"ח.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, ז'אן קלוד טרישה, ושר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, מתנצחים בנוגע לתפקיד משקיעי האג"ח בסבב החילוץ השני של יוון תוך 14 חודשים. העימות מתמקד בהבטחתם של פוליטיקאים גרמנים לדרוש מהנושים - בעלי האג"ח - לשלם חלק מעלות החילוץ, צעד שטרישה טען ב-9 ביוני שהוא "טעות ענקית".

וולפגנג שויבלה, שר האוצר של גרמניהצילום: בלומברג

ללא עסקה להבטחת צרכי המימון של יוון ב-12 החודשים הבאים, קרן המטבע הבינלאומית מאיימת למנוע את המשך תשלומי החילוץ הקודם, העומדים על סך 110 מיליארד יורו. שרי האוצר של גוש היורו יתכנסו ביום שלישי לפגישה מיוחדת כדי למנוע מה שאולי רן, הממונה על עניינים מוניטריים וכלכליים בנציבות האירופית,מכנה "קטסטרופה נוסח ליהמן ברדרס על אדמת אירופה".

"קובעי המדיניות באירופה משחקים פוקר על סכומים מאוד גבוהים, וטרישה עדיין לא מיצמץ", אומר ג'וליאן קאלו, כלכלן ראשי לתחום אירופה בברקליס קפיטל. "אולם ההיסטוריה הראתה לנו שהוא יהיה מעשי אם הדברים יגיעו להצלת גוש היורו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker