מה זה מס פחמן ולמה לא משתמשים בו כדי להציל את כדור הארץ

דו"ח של האו"ם קבע כי על ממשלות להטיל מס של 5,500-135 דולר לכל טונה של פליטות גז פחמן - אבל בפועל הממוצע הוא מס של 8 דולר לטונת פחמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל פלדה בסיןצילום: בלומברג

האו"ם פרסם מחקר על סכנות שינויי האקלים, בו טען כי הטלת מסים על פליטות גז פחמן יהיו גורם מכריע בריסון ההתחממות הגלובלית. יותר מ-40 ממשלות ברחבי העולם, כולל האיחוד האירופי וקליפורניה, מווסתות באופן אקטיבי את פליטות גז פחמן - אם באמצעות מסים ישירים על שימוש בדלקי מאובנים ואם דרך הטלת מכסות על פליטות מזהמים. אך רבות מהן מצאו כי מבחינה פוליטית קשה לקבוע מחיר גבוה מספיק שיביא לירידה משמעותית בפליטות המזהמים.

הרעיון של קביעת מחיר לפליטת גז פחמן קיבל תמיכה ישירה מוועדת פרס הנובל, שהכריזה ביום שני כי אחד הזוכים בפרס נובל לכלכלה ב-2018 הוא פרופסור וויליאם נורדהאוס, שטען בין היתר כי הדרך היעילה ביותר לפתרון בעיית גזי החממה היא תוכנית מיסוי גלובלית לפליטות פחמן.

כלכלנים תומכים בתוכנית הזאת בשל חסכנותה. אם נותנים לחברות תמריץ פיננסי לצמצם את פליטות המזהמים, הן ימצאו דרכים יצירתיות לעשות זאת בעצמן - ללא צורך ברגולציה ממשלתית מכבידה.

עם זאת, עד היום רגולציה דווקא סייעה למקבלי ההחלטות לצמצם את פליטות הפחמן. דוגמה לכן היא היוזמה של ממשלת צרפת בשנות ה-70 וה-80 להקמת תחנות כוח גרעיניות במקום כאלה הפועלות על דלקי מאובנים. דוגמה נוספת היא הרגולציה המחמירה בארה"ב על פליטת מזהמים על ידי מכוניות ומשאיות, שהובילה לירידה בצריכת הנפט במדינה במיליארדי חביות.

אחת הסיבות להצלחתה של הרגולציה בתחום זה היא העובדה שהעלויות שהיא גוררת מוסתרות לרוב מעיני הציבור. לכן, מדובר בהימור בטוח יותר עבור הפוליטיקאים בהשוואה למיסוי. מדיניות שמחייבת חברות שירותים (כמו חברות לייצור חשמל) להשקיע יותר במתקנים שמסתמכים על אנרגייה מתחדשת – טורבינות רוח ופאנלים סולאריים – היא נראית יותר לעין, ועלויותיה נמוכות יחסית. זאת בעוד שמס ישיר על גז פחמן עשוי להעלות את מחירי הבנזין והחשמל ולפגוע בבוחרים.

טורבינות רוח בקנזסצילום: Charlie Riedel/אי־פי

ה-OECD מצא כי המס הממוצע על פחמן ב-42 מדינות בעולם מסתכם בממוצע ב-8 דולר לטונה - נמוך בהרבה מהרמה החיונית לטיפול בבעיית שינויי האקלים, לפי מומחים. מחירים נמוכים אלו משקפים את המחלוקות הפוליטיות בנושא. דו"ח האו"ם טוען כי ממשלות בעולם יצטרכו לאכוף מס של 5,500-135 דולר לטונת פחמן עד 2030 כדי שההתחממות הגלובלית לא תעלה על 1.5 מעלות צלזיוס.

כדי להתקרב לרמת מיסוי הפחמן הנחוצה לריסון ההתחממות הגלובלית יש לנקוט במדיניות יצירתית, אומר ד"ר ג'סי ג'נקינס מאוניברסיטת הרווארד. בטווח הקצר, מדיניות פופולרית בקרב המצביעים, כמו נקודות אשראי תמורת שימוש באנרגיה מתחדשת, יכולה לסייע בשינוי הזירה פוליטית כך שיוזמות שאפתניות יותר לריסון ההתחממות הגלובלית יוכלו לצאת לפועל. מדיניות שמעודדת חדשנות ומורידה את עלויות אנרגיות ירוקות, כמו מכוניות חשמליות, עשויות להפוך את המיסוי על פחמן לכדאי יותר.

בין אם ממשלות יסתמכו על מיסוי פחמן לסבסוד אנרגיות ירוקות או יבחרו במדיניות אחרת, מדינות העולם יצטרכו לעשות הרבה יותר ממה שהן עושות כיום כדי שתהיה תקווה למניעת האסון האקלימי. זוכה פרס הנובל פרופ' נורדהאוס אמר ביום שני כי הוא "מודאג מכך שעושים כל כך מעט בנושא. המדיניות מפגרת הרבה מאחורי המדע".  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker