קרן המטבע העלתה את תחזית הצמיחה של ישראל ל-3.6% - אך הורידה את התחזית העולמית

הקרן צופה כי האינפלציה בישראל תעלה השנה ב-0.9% ■ בכלכלה העולמית צפויה צמיחה של 3.7% ב-2018 וב-2019, לעומת תחזית לצמיחה של 3.9% שפורסמה לפני שלושה חודשים ■ זוהי הפעם הראשונה שהקרן מורידה תחזית צמיחה עולמית מאז 2016

משה כחלון ובנימין נתניהו
משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) העלתה היום את תחזית הצמיחה של ישראל, אך הורידה את התחזית העולמית.

התמ"ג של ישראל צפוי לצמוח השנה ב-3.6%, לפי התחזית המעודכנת של הקרן, וזאת לעומת התחזית הקודמת מאפריל שצפתה צמיחה של 3.3% ב-2018. התחזית לשנה הבאה נותרה ללא שינוי, ברמה של 3.5%.

גם תחזית האינפלציה לישראל הועלתה. הקרן צופה כי מדד המחירים לצרכן יעלה השנה ב-0.9%, לעומת התחזית הקודמת לעליה של 0.7%. האינפלציה בשנה הבאה צפויה להיות 1.3% - ללא שינוי לעומת התחזית הקודמת. 

בתחום התעסוקה, צופה הדו"ח כי האבטלה בישראל תהיה ברמה של 3.9% השנה וב-2019, ירידה לעומת התחזית מאפריל שצפתה 4.2% אבטלה. במקביל, העודף בחשבון השוטף במאזן התשלומים צפוי להתכווץ השנה ל-2.3% מהתמ"ג, לעומת 3% בשנה שעברה, ולהישאר 2.3% גם ב-2019.

לעומת ישראל, התחזית של קרן המטבע פחות אופטימית לגבי הכלכלה העולמית. הקרן הודיעה על הורדת תחזית הצמיחה הגלובלית בפעם הראשונה זה יותר משנתיים, והאשימה בכך את ההידרדרות במאבקי הסחר בעולם וההידרדרות במצבם של השווקים המתעוררים.

הקרן צופה צמיחה של 3.7% ב-2018 וב-2019, לעומת תחזית לצמיחה של 3.9% שפורסמה לפני שלושה חודשים. זוהי הפעם הראשונה שהקרן מורידה תחזית צמיחה מאז 2016.

מפעל פלדה בסין
מפעל פלדה בסיןצילום: CHINA STRINGER NETWORK/רויט

בעוד הכלכלה הגלובלית עדיין צומחת בקצב שתואם את קצב הצמיחה בשנה שעברה, שהיה הקצב החזק ביותר מאז 2011, התחזית החדשה מרמזת על האטה בצמיחה ובביצועים הכוללים של השוק הגלובלי, שהובילו לחולשה בשווקים מתעוררים - מטורקיה ועד ברזיל.

הקרן הותירה את התחזית ל-2018 ללא שינוי, אך הורידה את התחזית ל-2019, וציינה את החשש להשפעה שלילית של מלחמות הסחר. "התחתית היא לצמיחה פחות מאוזנת ויותר הססנית ממה שקיווינו באפריל", אמר מוריס אובסטפלד, הכלכלן הראשי של קרן המטבע.

הסיכונים לצמיחה הגלובלית עלו בשלושת החודשים האחרונים והובילו להורדת התחזית, מסרה קרן המטבע. בין האיומים על הכלכלה הגלובלית נכללים מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, העלאת הריבית בקצב מהיר מהצפוי – גורם שיגביר את בריחת ההון משווקים מתעוררים.

אזהרת קרן המטבע מגיעה על רקע כנס קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי שמתקיים בימים אלו בבאלי, אינדונזיה. מלחמת הסחר של ממשל טראמפ עם סין צפויה להיות הנושא המוביל בכנס, וכן ההשלכות של שינוי המדיניות המוניטרית בבנק הפדרלי ובבנקים מרכזיים אחרים בעולם לאחר עשור של הרחבה כמותית.

ראש קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד
ראש קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארדצילום: אי־אף־פי

אם מלחמת הסחר תימשך, היא עשויה לפגוע בצורה משמעותית בצמיחה הגלובלית, מסרה הקרן. לפי קרן המטבע, התפוקה הגלובלית עשויה ליפול ביותר מ-0.8% ב-2020 ולהישאר ברמה של 0.4% במשך תקופה ארוכה, במקרה שטראמפ יחליט לממש את כל איומיו, כולל מכסים עולמיים על יבוא מכוניות. התפוקה ב-2019 בסין עשויה לרדת ב-1.6% ובארה"ב ביותר מ-0.9%, לפי תחזיות הקרן.

הורדת תחזית הצמיחה כוללת את כל האזורים בעולם. הקרן הורידה את התחזית לצמיחה בארה"ב ל-2.5%, ירידה של 0.2% לעומת התחזית ביולי, בעקבות תחזית להשפעה שלילית של מדיניות המכסים של טראמפ. היא הותירה את תחזית הצמיחה לארה"ב ל-2018 ברמה של 2.9%.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הטיל מכסים על סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר השנה וסין השיבה בהטלת מכסים על סחורות אמריקאיות בשווי 110 מיליארד דולר. תחזית הצמיחה של קרן המטבע לא כוללת את איומי טראמפ להעלות את המכסים על סין ולכלות את כל היבוא הסיני לארה"ב – מוצרים וסחורות בשווי 500 מיליארד דולר.

בנוסף, קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה לסין בעקבות השפעת המכסים של טראמפ. הקרן הורידה את תחזית הצמיחה לסין ב-2019 ל-6.2%, ירידה של 0.2% לעומת התחזית ביולי, בעקבות ציפייה להאטה בצמיחה במחצית הראשונה של השנה.
גוש היורו צפוי לצמוח ב-2% ב-2018, ירידה של 0.2% לעומת התחזית ביולי, בעקבות האטה בצמיחה במחצית הראשונה של השנה. הקרן העלתה את תחזית הצמיחה ליפן ב-2018 ל-1.1%, עלייה של 0.1% מהתחזית ביולי.

קרן המטבע קיצצה את תחזית הצמיחה לכמה כלכלות מתפתחות כולל, ארגנטינה, ברזיל, איראן וטורקיה, בעקבות גורמים שונים ביניהם ירידה במקורות המימון. הקרן מסרה כי האינפלציה תעלה בכל העולם השנה, בעקבות עליית מחירי המוצרים. אינפלציית הליבה, שלא כוללת את מחירי האנרגיה, תשתנה ממדינה למדינה.

אינפלציית הליבה בארה"ב לפי נתוני הצריכה הפרטית, הנתון המועדף על הבנק הפדרלי לבחינת עליית האינפלציה, תעלה ל-2.1% ב-2018 ול-2.3% ב-2019, מסרה קרן המטבע.

קרן המטבע רואה בצמיחת האוכלוסייה וההאטה בפריון כגורמים מאתגרים לכלכלה העולמית בטווח הארוך. הצמיחה הגלובלית תאט ותרד ל-3.6% ב-2023-2022, בעקבות ירידה בצמיחה במדינות העשירות, מסרה הקרן.

רוב הרווחים הדלים מהצמיחה הלכו לעשירים, מה שתידלק תמיכה המדיניות פרוטקציוניזם ובמנהיגים אנטי ממסדיים, אמר אובסטפלד. "מקבלי ההחלטות בעולם צריכים לבחון את הנושא בטווח הארוך ולהתייחס לבעיות האלה. מדיניות תקציבית, השקעה בחינוך והבטחת גישה לשירותי בריאות יכולים לצמצם את האי שוויון והם נושאים בעדיפות עליונה", אמר אובסטפלד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker