הצפות, שריפות ועוני: "נותרו 20 שנה למניעת אסון אקלימי ענק"

דו"ח של האו"ם: אם לא ייערכו שינויים מיידיים בכלכלה העולמית ותצומצם פליטת המזהמים, ב-2040 יחווה העולם השלכות חמורות של ההתחממות העולמית - שריפות, בצורות, הצפת ערי חוף ועוני

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שריפה בקליפורניה, בתחילת החודש
שריפה בקליפורניה, בתחילת החודשצילום: Noah Berger/אי־פי

דו"ח חשוב של צוות מדענים של האו"ם שפורסם היום בנושא שינויי האקלים מתאר תמונה קשה בהרבה על ההשלכות המיידיות של שינויי האקלים לעומת מה שחשבו עד כה. לפי הדו"ח, מניעת הנזקים דורשת שינוי הכלכלה העולמית במהירות ובמידה "שכמותן לא תועדו בהיסטוריה".

הדו"ח פורסם היום על ידי צוות החקירה לנושא שינויי האקלים (IPCC), צוות של מדענים מטעם האו"ם שצריכים להנחות את מנהיגי העולם בנושא. הדו"ח מתאר החרפה של המחסור במזון, שריפות ומוות של שוניות האלמוגים עד 2040 - שינויים שבהם תוכל לחזות רוב אוכלוסיית העולם.

ביל הייר, מחבר הדו"ח הקודם של IPCC ופיזיקאי בעמותת קליימט אנליטיקס, אומר שהדו"ח הנוכחי "מדהים למדי ומדאיג מאוד". לדבריו, "לא היינו מודעים לכך עד לפני כמה שנים". הדו"ח שחיבר היה הראשון שאומץ על ידי מנהיגי העולם שחתמו ב-2015 על אמנת פריז למלחמה בהתחממות הגלובלית.

מחברי הדו"ח החדש גילו כי אם פליטת גזי החממה תימשך בקצב הנוכחי, הטמפרטורה העולמית הממוצעת תגדל ב-1.5 מעלות צלסיוס עד 2040, והדבר יוביל להצפת ערי חוף, בצורת ועוני. הערכות קודמות התמקדו בהערכות שלפיהן הטמפרטורה הממוצעת תעלה ב-2 מעלות צלסיוס, מכיוון שמדענים חשבו פעם שזהו הרף שמעליו לא ניתן יהיה למנוע את ההשלכות החמורות של ההתחממות העולמית. ואולם הדו"ח החדש מציב את הרף ברמה של 1.5 מעלות צלסיוס.

לפי מחברי המחקר, כדי להימנע מההשלכות החמורות שעשויות להיגרם מההתחממות הגלובלית, כלכלת העולם חייבת להשתנות במהירות. המחברים מעריכים כי הנזקים יעלו לכלכלה העולמית 54 טריליון דולר. המחברים אמרו כי טכנית ניתן לערוך את הצעדים הדרושים כדי למנוע מהעולם להתחמם במעלה וחצי, אך אין סבירות פוליטית שדבר כזה יקרה.

לדוגמה, הדו"ח מציין כי ככל הנראה יהיה צורך להטיל מסים כבדים על פליטת מזהמים כמו פחמן דו-חמצני בהיקף של 27 אלף דולר לטונה עד 2100. אבל מבחינה פוליטית כמעט בלתי אפשרי להטיל מס כזה בארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם ופולטת גזי החממה השנייה בגודלה בעולם אחרי סין. מחוקקים ברחבי העולם, כולל סין, האיחוד האירופי וקליפורניה, מקדמים תוכניות מיסוי על פליטת מזהמים.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שלעג על הטענה שלפיה האדם גורם להתחממות הגלובלית, אמר שארצו צריכה לשרוף יותר פחם ואמר כי הוא מתכנן לפרוש מהסכם פריז. בברזיל, המדינה השביעית בגודלה בעולם מבחינת פליטת גזי חממה, זכה לרוב הקולות בבחירות מועמד הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו שהבטיח כי ארצו תפרוש מההסכם.

הדו"ח נכתב ונערך על ידי 91 מדענים מ-40 מדינות שניתחו יותר מ-6,000 מחקרים מדעיים. הסכם פריז נועד למנוע את עליית הטמפרטורות בעולם ב-2 מעלות לעומת העידן הפרה-תעשייתי. ואולם מנהיגי מדינות איים קטנות שחוששים מעליית מפלס הים, ביקשו מצוות המדענים לבחון גם מה יהיו ההשפעות אם ההתחממות העולמית תסתכם ב-1.5 מעלות.

שדה לאחר פגיעת טורנדו בג'ורג'יה, אתמול
שדה לאחר פגיעת טורנדוצילום: HANDOUT/רויטרס

ללא פעולה אגרסיווית, ההשפעות החמורות ביותר יורגשו כבר ב-2040 - וזאת בהנחה שההתחממות הגלובלית תסתכם ב-1.5 מעלות. "אני אומר לכולנו שאנחנו חייבים לשנות את מגמת פליטת המזהמים ואנחנו חייבים לשנות במהירות את כלכלת העולם", אמר מיילס אלן, מחבר הדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker