המתנה הסעודית לטראמפ לפני הבחירות: זינוק במחירי הדלק

סעודיה אמרה כי תגדיל את תפוקת הנפט שלה, אך קשה לראות כיצד תצליח לפצות על אובדן הנפט האיראני עד נובמבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ויורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן בפגישתם בבית הלבן במארס האחרון
טראמפ ויורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן בפגישתם בבית הלבן במארס האחרוןצילום: Jonathan Ernst/רויטרס

מחירי הדלק בארה"ב רק מטפסים, והמחיר הממוצע עולה לכיוון 3 דולרים לגלון (80 סנט לליטר), דווקא בעונה של השנה שבה הוא אמור לרדת. אלה חדשות לא טובות במיוחד לנשיא טראמפ לקראת בחירות אמצע הקדנציה שיתקיימו בחודש הבא.

יש לכך סיבות רבות. הסנקציות של טראמפ על איראן מוציאות כמעט 3 מיליון חביות ביום של נפט גולמי מהשוק העולמי. הפתרון אמור היה להימצא בידי אופ"ק ובעלות בריתה, אך אף שיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אמר כי הקבוצה הגדילה את התפוקה, זו היתה הצהרה מטעה, כי בפועל היצרניות התקשו לפצות על אובדן הנפט האיראני.

נתונים שאספה בלומברג מראים כי התפוקה הכוללת של אופ"ק ורוסיה עלתה ב-1.3 מיליון חביות ביום מאז אפריל, אבל זה רק חלק מהסיפור. יש שלושה משתנים שצריך להוריד מהנתון הזה. הראשון הוא התפוקה של הרפובליקה של קונגו ,שהצטרפה לאופ"ק ביוני. השני הוא הירידה המתמשכת בתפוקה של בעלות ברית שאינן חברות באופ"ק, ובעיקר מקסיקו. השלישי הוא ירידה בייצוא מאיראן של קונדנסנטים, סוג של נפט שמופק משדות גז, שצריך יהיה להשיג לו תחליף כלשהו.

התוצאה של כל אלה היא שההיצע הכולל של נפט וקונדנסנטים ממדינות אופ"ק ובעלות בריתן עלה ב-350 אלף חביות ביום מאז אפריל. זה הרבה פחות מכמיליון חביות שסעודיה הודיעה ביוני שתוסיף כדי לאזן את השוק.

למראית עין, אפשר לחשוב שהסעודים עומדים לפצות על הפער הזה. שר האנרגיה, ח'אליד אל פאליח, אומר כי מדינתו כבר עושה יותר. תפוקת הנפט תהיה גבוהה יותר בנובמבר מאשר ה-10.7 מיליון חביות ביום שהיא מפיקה כיום, אמר אל פאליח לאחרונה במוסקבה.לדבריו, היצוא יעלה החודש על 7.7 מיליון חביות. זו תהיה הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2017, לפי נתונים שפירסמה ממשלתו.

הבעיה היא שגם ליצוא של איראן יש עוד הרבה לאן ליפול. בחודש שעבר הגיעה איראן ל-1.7 מיליון חביות ביום - ירידה של 1.1 מיליון מאז אפריל. המטרה של טראמפ היא לקצץ לרמה אפסית עד ל-4 בנובמבר.

גם אם לא יצליח להשיג את זה, ירידה חדה נוספת החודש היא בלתי נמנעת, מכיוון שחברות באירופה ובמדינות אחרות שעדיין קונות נפט איראני יפסיקו את רכישותיהן עד למועד האחרון.

הירידה ביצוא הנפט מאיראן בין אפריל לנובמבר תהיה קרובה ל-2 מיליון חביות ביום. סעודיה תצטרך להוסיף הרבה כדי לפצות על הירידה שעדיין צפויה. ייתכן שסעודיה בנתה על כך שחידוש ההפקה בשדות באזור הנייטרלי שהיא חולקת עם כוויית יוסיף כ-500 אלף חביות ביום לתפוקה, אבל בינתיים זה לא עובד כמתוכנן, משום ששתי המדינות לא הצליחו להגיע להסכמה על המשך הדרך. לדברי בן סלמאן, לסעודיה יש 1.3 מיליון חביות של תפוקה עודפת שבהן היא יכולה להשתמש בנוסף לאזור הנייטרלי. אבל הכנסתן לפעולה תיקח זמן ותצריך השלמה של פרויקטים שונים באזור.

בינתיים, המחירים רק עולים. אל פאליח האשים בשבוע שעבר במצב את שוקי ההון, ולא את הזרימה הפיסית של הנפט. הנתונים מראים אחרת. מכיוון שיעברו שבועות, אם לא חודשים, עד שהתפוקה הסעודית תגדל כמו שצריך, המחירים כנראה לא יירדו בקרוב, ומחיר הדלק כנראה יגיע ל-3 דולרים לגלון בדיוק בזמן לבחירות אמצע הקדנציה בארה"ב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker