למרות הברקזיט: יוניליוור ביטלה את ההחלטה לסגור את המשרדים שלה בלונדון

במארס הודיעה יוניליוור כי היא תסגור את מטה החברה בלונדון ותרכז את כל הנהלתה בהולנד. בעלי המניות התנגדו להחלטה מחשש כי מניית החברה תיפגע

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מניית יוניליוור בארה"ב
מניית יוניליוור בארה"בצילום: בלומברג

יצרנית מוצרי הצריכה יוניליוור מבטלת את התוכניות שלה לסגור את המטה בלונדון ונכנעת למעשה לביקורת של בעלי המניות שהתנגדו לפישוט את המבנה התאגידי שלה.

במארס הודיעה החברה כי היא תפעיל רק מטה אחד – ברוטרדם, הולנד. צעד זה היה מסמל סופה של תקופה ארוכה שבה הפעילה החברה שני משרדים מרכזיים, שהוקמו אחרי מיזוג בין יצרנית סבון בריטית ליצרנית מרגרינה הולנדים לפני כמעט מאה שנה.

להכרזה של החברה היו משמעויות סמליות וכלכליות עבור בריטניה. יוניליוור הוא אייקון תאגידי בבריטניה שמשווק מוצרים כמו הסבון דאב ומותג התה ליפטון, וההודעה פורסמה על רקע המשא ומתן שמנהלת בריטניה על היציאה מהאיחוד האירופי (אף שהחברה טענה שלצעד אין כל קשר לברקזיט).

אנליסטים סוברים שהשינוי בתוכניות של יוניליוור, וכוונתה להמשיך להפעיל את המשרדים שלה בלונדון פוגעת במנכ"ל החברה, פול פולמן, שקידם את הצעד כי הוא סבור שהוא יהפוך את החברה לממוקדת יותר ובעל יכולת טובה יותר להשלים עסקות. אבל לעזיבת לונדון היו משמעויות נוספות, וייתכן שהצעד היה גורם להוצאת החברה ממדד פוטסי 100 בבורסת לונדון – מה שהיה מאלץ כמה קרנות גדולות למכור את האחזקות שלהן בחברה.

מסיבה זו, מנהלי כספים רבים, ובהם מחברות ליגל אנד ג'נרל אינווסטמנטס מנג'מנט ו-M&G אינווסטמנטס, מתחו ביקורת פומבית על הצעד. החודש אמורה היתה להתקיים הצבעה של בעלי המניות לאישור המעבר, אך לאור הביקורת, לא היה ברור אם הצעד יאושר.

"הבנו שההצעה לא זכתה לתמיכה של קבוצה משמעותית של בעלי המניות, ולכן אנו חושבים שראוי לבטלה", נמסר ביום שישי בהודעה מטעם החברה. ואולם בהודעה נטען גם כי החברה מאמינה שזהו צעד נכון.

"הדירקטוריון ממשיך להאמין שפישוט המבנה הדו-ראשי שלנו יספק עם הזמן הזדמנויות שיאיצו את יצירת הערך ובטווח הארוך ישרתו את האינטרסים של יוניליוור", כתב בהודעה מריין דקרס. "הדירקטוריון ימשיך לשקול את הצעדים הבאים ויערב את בעלי המניות".

בשנה שעברה אמרה יונילייור כי היא תבחן את המבנה המשפטי שלה אחרי שהיינץ קראפט שקלה להשתלט על החברה תמורת 143 מיליארד דולר.

ביטול העברת המטה הוא ניצחון לממשלת בריטניה שניסתה לשכנע את החברה לשמור על משרדיה בלונדון. שר העסקים הבריטי, גרג קלארק, שיבח את הודעת החברה בטוויטר וכתב כי זו "החלטה מבורכת של דירקטוריון יוניליוור שהקשיב לבעלי המניות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום