הנסיך הסעודי מבטיח: ההנפקה הגדולה בעולם תתרחש עד 2021

סעודיה הכריזה בעבר על הנפקת חברת הנפט הלאומית - ארמקו - בשווי של לפחות 2 טריליון דולר, אך מאז הוקפאו התוכניות ובממלכה נפוצו שמועות על ביטולה ■ בן סלמן: "רוצים עתיד טוב יותר לחברה"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקן של ארמקו בסעודיה
מתקן של ארמקו בסעודיהצילום: HANDOUT/רויטרס

יורש העצר הסעודי מתעקש כי התוכנית המוקפאת להנפקת ענקית הנפט ארמקו תצא לפועל עד 2021. הוא אף טען שההנפקה תצא לדרך לפי שווי שוק מוערך של לפחות 2 טריליון דולר.

דברים אלה מראים שהנסיך, מוחמד בן סלמן בן ה-33, נחוש לקדם את ההנפקה גם אחרי שפקע לוח הזמנים המקורי שהציבו להליך בריאד, זאת על רקע הספקנות של משקיעים בנוגע לשווי החברה והתוכנית של ארמקו לרכוש את יצרנית הכימיקלים הגדולה במדינה.

בראיון עמו התייחס להנפקת ארמקו ואמר: "אני מניח שהיא תתרחש בסוף 2020, תחילת 2021". עוד הוסיף: "המשקיעים יקבעו את המחיר כשיבוא היום. אני מאמין שהוא יהיה גבוה מ-2 טריליון דולר בגלל שזה יהיה ענק".

התוכניות הראשונות להנפקה פורסמו ב-2016 כחלק מרכזי בתוכנית ויז'ן 2030 של הנסיך הסעודי, שנועדה להפוך את כלכלת המדינה למודרנית יותר. גורמים רשמיים במדינה אמרו שוב ושוב כי התוכנית מתנהלת כמתוכנן וההנפקה אמורה להתקיים במחצית השנייה של 2018, אבל מוקדם יותר השנה דווח כי ההנפקה תידחה ל-2019. מעט אחר כך פורסם כי ארמקו מקפיאה את ההנפקה ובמקומה מנהלת מגעים לרכישת מניות רוב ביצרנית הפטרוכימית המקומית סאביק בהיקף מוערך של 70 מיליארד דולר.

בראיון עמו שנערך ביום רביעי, כשהוא מוקף ביועצים רבים, אמר יורש העצר כי ההנפקה עומדת בקו אחד עם האינטרסים של העם "ב-100%. לדבריו, "כולם שמעו שמועות על כך שסעודיה מבטלת את ההנפקה של ארמקו ודוחה אותה ואת תוכנית ויז'ן 2030. זה לא נכון".

הנסיך מוחמד בן סלמןצילום: בלומברג

הנסיך אמר שדחיית ההנפקה נובעת מכך שבאמצע 2017 התברר שהחברה צריכה להיכנס לתחום הפטרוכימי. "לא הוגן היה להמשיך בהליכי ההנפקה רק כדי שמאוחר יותר המשקיעים יופתעו מעסקה הענקית", טען.

הנפקת ארמקו עשויה להיות אירוע מכונן בשווקים הפיננסיים. בן סלמן אמר כי מעוניין לגייס סכום שיא של 100 מיליארד דולר באמצעות מכירת 5% מהחברה ובכך לגמד את שיא הגיוס הקודם שנרשם ב-2014, אז עליבאבא גייסה 25 מיליארד דולר בהנפקה.

בוול סטריט רואים בהנפקה הזדמנות לגרוף רווחים ובנקים כמו ג'יי.פי מורגן צ'ייס וסיטי כבר עובדים עבור ארמקו. אולם, בעולם שמנסה להפחית את השימוש שלו בנפט, ההנפקה תשמש כמקרה מבחן לתאבון המשקיעים לדלק מאובנים.

ההצהרות האחרונות של גורמים רשמיים בסעודיה על ההנפקה, העניקו למדינה מרחב תמרון רב. שר האנרגיה של סעודיה, חאליד אל פאליח, אמר באוגוסט כי סעודיה תמשיך בתוכניות ההנפקה "בזמן שתבחר וכשהתנאים יהיו אופטימליים".

הנסיך העניק עכשיו לוח זמנים חדש וזה דורש את השלמת רכישת סאביק ומכירת המניות בארמקו בתוך שלוש שנים. בבנקים יכולים לשאוב נחמה מההצהרה הזו, מכיוון שהם כבר ערכו הכנות לקראת ההנפקה שלא יצאה אל הפועל.

"אם אנחנו רוצים עתיד טוב לארמקו גם בעוד 20, 30, 40 שנה מהיום, ארמקו חייבת ללכת עם הזרם בהשקעות שלה, בגלל שאנחנו יודעים שהביקושים בעוד 20 שנה יהיו למוצרים פטרוכימיים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker