האבטלה בארה"ב בשפל של 49 שנה; האטה בצמיחת המשרות והשכר

134 אלף משרות נוספו לשוק העבודה האמריקאי בספטמבר - פחות מהצפוי - אך נתוני אוגוסט ויולי תוקנו כלפי מעלה ■ קצב עליית השכר השעתי הממוצע נסוג משיא של תשע שנים

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יריד תעסוקה באילנוי ארה"ב
יריד תעסוקה באילינוי ארה"בצילום: בלומברג

מספר נמוך מהצפוי של משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בספטמבר, קצב עליית השכר התמתן קלות, ושיעור האבטלה נפל בשיעור חד מהצפוי לשפל של 49 שנים, לפי נתונים שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

134 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש שעבר לאחר זינוק של 270 אלף משרות באוגוסט, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו גידול של 185 אלף משרות בחודש שעבר לאחר תוספת מתונה יותר של 201 אלף משרות שעליה דווח במקור באוגוסט. משרד העבודה תיקן כלפי מעלה גם את נתוני חודש יולי לגידול של 165 אלף משרות לעומת תופסת של 147 אלף משרות שעליה דווח במקור.

ספטמבר היה החודש ה-96 ברציפות שבו נוספו משרות לשוק העבודה בארה"ב, רצף החודשים הארוך מעולם. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר ללא שינוי בספטמבר ברמה של 62.7%.

שיעור האבטלה ירד בספטמבר ל-3.7%, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1969, לעומת 3.9% באוגוסט. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר בשיעור האבטלה בחודש שעבר לרמה של 3.8%.

נתוני האבטלה הרשמיים שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי (U-3) אמנם הצביעו על כך ששיעור האבטלה צנח לרמתו הנמוכה ביותר זה 49 שנים, אולם לפי שיטת חישוב מקיפה יותר של המשרד עצמו, שיעור האבטלה דווקא טיפס בחודש שעבר.

שיעור האבטלה (U-6), הכולל גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה, טיפס בספטמבר ל-7.5% לעומת 7.4% בחודש הקודם.

השכר השעתי הממוצע טיפס בספטמבר ב-0.3% לעומת אוגוסט, וב-2.8% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - בהתאם לתחזיות הכלכלנים. הנתונים סימנו האטה בקצב עליית השכר לעומת אוגוסט בו טיפס ב-0.4% לעומת החודש הקודם, וב-2.9% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - אשר היה קצב העלייה השנתי החד ביותר מאז שנת 2009.

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אמר השבוע כי התחזית הכלכלית של ארה"ב חיובית במידה ניכרת, והעריך כי הכלכלה נמצאת על סף עידן היסטורי יוצא דופן שמתאפיין בשיעור אבטלה נמוך ביותר לצד אינפלציה מתונה.

הבנק המרכזי העלה בשבוע שעבר את הריבית בארה"ב זו הפעם השלישית השנה, והשמיט מנוסח הודעתו את הביטוי "מרחיבה" בו השתמשו מקבלי ההחלטות מאז 2015 לתיאור המדיניות המוניטרית של הפד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker