פיץ': ארה"ב תאבד את דירוג האשראי המושלם במקרה של "חדלות פירעון טכנית"

חברת דירוג האשראי הזהירה כי תיאלץ להוריד את דירוג ארה"ב באוגוסט אם יאומץ הרעיון שמקדמים הרפובליקאים

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת דירוג האשראי פיץ' הזהירה היום כי ארה"ב עלולה לאבד את דירוג האשראי המושלם שלה - AAA - גם במקרה של חדלות פירעון טכנית של הממשל - רעיון שאותו מקדמים מחוקקים רפובליקאים בארה"ב.

בהודעה שפירסמה היום הזהירה פיץ' כי תיאלץ להוריד את דירוג האשראי של ארה"ב בחודש אוגוסט אם הממשל לא יעמוד בתשלומים לבעלי אג"ח אמריקאיות לתשלום ב-15 באוגוסט. "גם 'חדלות פירעון טכנית' כפי שנהוג לכנות אותו מצביעה על משבר ביכולת הממשל מנקודת מבט של דירוג אשראי של ממשלות, ולמרות שייתכן שמדובר באירוע שעשוי לא לפגוע באופן קבוע ביכולת הממשל האמריקאי לעמוד בהתחייבויותיו הכספיות, ספק אם ניתן יהיה להמשיך להעניק לו דירוג אשראי של AAA בטווח הקצר עד הבינוני", נאמר בהודעת פיץ'.

מספר הולך וגדל של מחוקקים רפובליקאים בארה"ב מעריכים כי חדלות פירעון טכנית עשויה להיות אפשרות מתקבלת על הדעת אם תצליח לכופף את ידיו של הבית הלבן ולאלץ אותו להסכים לקיצוצים נרחבים בתקציב הממשל. רעיון זה, שהיה בעבר נחלת השוליים הרדיקליים יותר של המפלגה, מתחיל לחלחל גם למרכז המתון יותר.

עם זאת, בהודעתה היום העריכה פיץ' כי המחוקקים בארה"ב יצליחו בסופו של דבר להגיע להסכם להעלאת תקרת החוב של ארה"ב ולהימנע בכך מחדלות פירעון.

הרעיון לאפשר לארה"ב להיכנס לחדלות פירעון רגעית על מנת לאלץ את ממשל אובמה להסכים לקיצוצים בתקציב "הוא רעיון נוראי" שיכול לפגוע ביציבות הכלכלה העולמית וביחסים המתוחים גם כך עם נושים גדולים כמו סין, אמרו היום בכירי ממשל ומשקיעים.

בכירים בבנקים המרכזיים של הודו וסין הזהירו מפני המהלך, ויועץ של הבנק המרכזי של סין אף אמר כי הרעיון הרפובליקאי לחדלות פירעון טכנית הוא בבחינת "לשחק באש". בן וסטמור, כלכלן סחורות בנשונל אוסטרליה בנק, התייחס ליוזמה בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "יש לכך השלכות חמורות על הכלכלה, בתקופה בה הנתונים המאקרו-כלכליים מאכזבים", אמר וסטמור. "זה פשוט רעיון נוראי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker