לוגו בלומברג
בלומברג

המשבר הגלובלי הפיננסי השאיר צלקות על הכלכלה העולמית, כולל צמיחה אטית, חוב ממשלתי גבוה ואפילו שיעורי פריון נמוכים יותר – כך טוענת קרן המטבע הבינלאומית. עשור לאחר שבנק ההשקעות, ליהמן ברדרס, פשט את הרגל, התפוקה ב-60% מכלכלות העולם נותרה נמוכה מכפי שיכלה להיות אם המשבר לא היה מתרחש – לפי דו"ח של הקרן שפורסם אתמול (ד').

הירידה בתפוקה היתה החדה ביותר ב-24 המדינות שחוו משבר פיננסי, נטען בדו"ח שגירסתו המלאה תפורסם ביום שלישי הקרוב, 9 באוקטובר, בפגישה השנתית של קרן המטבע הבינלאומית באינדונזיה.

"שורשי המשבר הפיננסי נעוצים בזינוק הגדול של שוק הדיור האמריקאי בחצי העשור שקדם למשבר", כתבה הקרן. "ההשלכות שלו נראו בכל רחבי העולם – ממפעלים שנסגרו במקסיקו, דרך בנקים בספרד ועלייה באבטלה בקרב מהגרי עבודה בדלתא של נהר הפנינה".

הכלכלות שספגו את הירידות המשמעותיות ביותר בתפוקה מיד לאחר המשבר הן גם אלה שרשמו את הזינוק החד ביותר באי-שוויון – מגמה שככל הנראה השפיעה על העלייה של תנועות אנטי-ממסדיות ברחבי העולם.

למשבר היה גם השפעה על שני נושאים שבדרך כלל לא מקושרים עם מערכת הבנקאות: הגירה ופריון. כלכלות מפותחות חוו זינוק בהגירה בעשורים שהובילו למשבר, אבל המגמה התהפכה לאחר מכן, לפי הקרן. בינתיים, מספר הלידות לאישה צנח במדינות המפותחות.  

כדי לצמצם את הנזקים, ממשלות הגדילו את הוצאותיהן ובנקים מרכזיים נקטו צעדים לא שגרתיים כדי לשמור על אשראי סביר בשווקים, כולל רכישות מאסיביות של אג"ח. יחס החוב-תוצר העולמי הממוצע עלה ל-52%, לעומת 36% לפני המשבר. בנוסף, מאזני הבנקים המרכזיים הכפילו את עצמם פי כמה וכמה לעומת מצבם לפני קריסת ליהמן ברדרס.

מאמיציהם יוצאי הדופן של הממשלות השונות בעקבות המשבר, מנעו משבר גדול עוד יותר מבחינת תפוקה ואבטלה, ומנעו שפל גדול נוסף, טוענת הקרן. עם זאת, התקופה הארוכה של ריביות נמוכות יצרה סיכונים חדשים במגזר הפיננסי.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker