ברננקי לא צופה עוד הרחבה כמותית: "הצמיחה תתחזק במחצית השנייה"

בנאומו הערב אמר יו"ר הבנק הפדרלי כי הריבית בארה"ב תישאר נמוכה בשנה הקרובה

סיון פינגולד

נגיד הבנק המרכזי של ארה"ב, בן ברננקי, הודה הערב כי כלכלת ארה"ב צומחת בקצב איטי מהצפוי אך לא רמז על הרחבה כמותית נוספת.

"ארה"ב צומחת בקצב נמוך מהצפוי", אמר ברננקי אך הוסיף כי הכלכלה תתאושש במחצית השנייה של השנה והאינפלציה תתמתן. ברננקי אמר כי תוכנית ההרחבה במסגרתה רכש הבנק נכסים בשווי 600 מיליארד דולר תסתיים ביוני ולא רמז על תוכנית נוספת כפי ששיערו מספר אנליסטים. ברננקי חזר ואמר כי שיעורי הריבית יישראו נמוכים בתקופה הקרובה. "עד שלא נראה תקופה רצופה של עלייה בכמות המשרות לא נוכל לומר כי ההתאוששות הושלמה".

"עם ההתאוששות מרעידת האדמה ביפן שהשפיעה רבות על היצוא ועל הפעילות הכלכלית וכמו כן הצפי להתמתנות במחירי הדלק, אנו צופים כי קצב ההתאוששות יחזור לעלות במחצית השנייה של 2011.

"היכולת והרצון של משקי הבית לצרוך הינה גורם חשוב בקביעת הקצב של התרחבות הכלכלה ברבעונים הקרובים. מספר גורמים חיוביים ושליליים משפיעים על משקי הבית. בצד החיובי, תנאי שוק העבודה השתפרו ומשקי בית רבים חווים עלייה בהכנסות. עלייה בעושר של משקי הבית וכן נטל חוב נמוך העלו את הנטייה לצריכה. מהצד השלילי, משקי הבית חווים עליות במחירי המזון והאנרגיה, ערך בתיהם יורד ועדיין אחוז האבטלה נותר גבוה, כל אלה מראים את השפעתם במדד אמון הצרכנים".

נגיד הבנק התייחס היום בפעם הראשונה לחששות מהאטה כלכלית בארה"ב. זהו הנאום הראשון של ברננקי מאז מסיבת העיתונאים לפני כחודש בה הכריז על סיום תוכנית ההרחבה הכמותית השנייה (QE2) במועד שנקבע. נתוני המקרו החלשים שהתפרסמו במאי בארה"ב וביניהם רק 54 אלף משרות חדשות שנוצרו במאי ונתוני אבטלה חלשים עוררו העלו אפשרות כי ברננקי יכריז על תוכנית הרחבה כמותית שלישית (QE3).

המדיניות המרחיבה של הבנק הפדרלי, במסגרתה רוכש הבנק הפדרלי אג"ח ממשלתיות ואחרות בהיקף של 600 מיליארד דולר כדי להגדיל את היצע הכסף, נועדה לתמוך בכלכלת ארה"ב ולסייע בדרבון צמיחתה. התוכנית נועדה להותיר את הריביות בארה"ב נמוכות לעודד את הצריכה הפרטית ולתמוך בצמיחת הכלכלה. אולם מבקרי התוכנית טוענים כי ההוצאות המוגברות של הבנק המרכזי הגדילו את הסיכון להתגברות האינפלציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker