תרזה מיי: "מדיניות הצנע קרובה לסיומה"

"עשור אחרי המשבר הפיננסי, הציבור צריך לדעת כי העבודה הקשה שלו השתלמה", אמרה ראש ממשלת בריטניה ■ אבל הריסון התקציבי הספיק בינתיים לשנות את אופייה של הממלכה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיי בכנס המפלגה השמרנית היום
מיי בכנס המפלגה השמרנית היוםצילום: DARREN STAPLES/רויטרס

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הבטיחה היום (ד') לתושבי המדינה כי עידן הצנע, שכלל שנים של קיצוצים בהוצאות הציבוריות, עומד בפני סיום.

"עשור אחרי המשבר הפיננסי, האזרחים צריכים צריך לדעת כי תקופת הצנע, שהיתה תוצאה של המשבר, הסתיימה, וכי העבודה הקשה שלהם השתלמה", אמרה מיי בכנס המפלגה השמרנית בברמינגהם.

שר האוצר של בריטניה, פיליפ המונד, התמודד במשך חודשים עם קריאות לסיים את המדיניות המצמצמת - לאחר שבשנה שעברה שהמחאה עלתה למפלגה השמרנית ברוב בפרלמנט. הממשלה ביטלה את המגבלה של 1% על העלאת שכר, שיושמה מאז 2010, והבטיחה מימון נוסף למערכת הבריאות הלאומית הבריטית, ה-NHS. צעדים אלה נעשו גם כתגובה לאיום הפוליטי מצד האופוזיציה, בהובלת יו"ר מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, שהתחייב להגדיל את ההוצאה הציבורית.

תרזה מיי נואמת בכנס המפלגה השמרנית בבירמינגהם, ה-3 באוקטובר 2018קרדיט: טוויטר

בריטניה הצליחה לקצץ את הגירעון התקציבי משיא של כמעט 10% מהתמ"ג ב-2009-2010, לפחות מ-2% בשנה הפיסקלית האחרונה. צמצום הגירעון היה גרוך בקיצוץ בהוצאות הציבוריות בסך 140 מיליארד ליש"ט (182 מיליארד דולר).

השינוי הגדול של בריטניה

הקיצוץ המתמשך בתקציב, שהחל ב–2010 בהובלת המפלגה השמרנית, חולל שינוי עצום בחיי תושבי בריטניה, אומה שהיתה ידועה במדיניות הרווחה הנדיבה שלה. מדדים רבים של רמת איכות החיים — בהם שיעור הפשיעה, התמכרות לאופיואידים ומספר חסרי הבית — מצביעים על הידרדרות.

מדיניות הצנע שינתה את החברה הבריטית והרחיקה אותה ממדינות מערב אירופה, המאופיינות ברובן ברשתות ביטחון חברתי ואתוס של שוויון זכויות. כיום, בריטניה דומה יותר לארה"ב, בה למיליוני אזרחים אין ביטוח בריאות ואובדן עבודה עלול להוביל להידרדרות תלולה לחיי עוני.

ההוצאה הציבורית בבריטניה ירדה השנה לכ-38% מהתמ"ג, מ-45% ב-2010. הגזרה הקשה ביותר נחתה על הרשויות המקומיות, שבשמונה השנים האחרונות נאלצו לפטר עשירית מכוח העבודה – יותר מחצי מיליון משרות.

עד 2020, הקיצוצים בתוכניות הרווחה יסתכמו ביותר מ–36 מיליארד דולר בשנה לעומת העשור הקודם — יותר מ–900 דולר בשנה לכל אזרח בגיל העבודה במדינה. כך מצא דו"ח של המרכז לכלכלה אזורית ומחקר חברתי באוניברסיטת שפילד האלם.

לדברי מיי, הגישה החדשה של הממשלה תפורט בסקירת ההוצאות לשנת התקציב 2019, "אחרי שנבטיח הסכם ברקזיט ראוי לבריטניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker