לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא ארה"ב נשא דברים לא דיפלומטיים על סעודיה, בת ברית קרובה של ארה"ב, ואמר כי הוא הזהיר את מלך סעודיה סלמן כי הוא לא יחזיק מעמד בשלטון "אפילו שבועיים" ללא הגיבוי של צבא ארה"ב.

"אנחנו מגנים על סעודיה. ואפשר להגיד שהם עשירים. ואני אוהב את המלך, המלך סלמן. אבל אמרתי: 'אדוני המלך, אנחנו מגנים עליך ויכול להיות שלא תישאר אפילו שבועיים בשלטון בלעדינו, אתה חייב לשלם על הצבא שלך'", אמר טראמפ לקול תשואות הקהל בעצרת בסאות'הייבן, מיסיסיפי. טראמפ לא ציין מתי אמר את הדברים למלך סעודיה.

על אף שטראמפ אמר דברים קשים, ממשלו מנהל מערכת יחסים קרובה עם סעודיה ומחשיב אותה לחומת מגן נגד השאיפות האיראניות באזור. בנסיעתו הבינלאומית הראשונה כנשיא בשנה שעברה, היתה סעודיה המדינה הראשונה שבה ביקר.

בשבת שוחחו טראמפ והמלך סלמן על המאמצים לשמור על היצע נפט כדי להבטיח יציבות במחיריו ואת המשך הצמיחה העולמית, כך לפי סוכנות הידיעות הסעודית SPA. סעודיה היא יצואנית הנפט הגדולה בעולם והמנהיגה דה פקטו של ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק). באחרונה מתח טראמפ ביקורת על אופ"ק בשל העלייה במחירי הנפט.

בנאומו מול העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בחודש שעבר, אמר טראמפ כי המדינות החברות באופ"ק "עושקות כרגיל את העולם. אנחנו מגנים על רבות מהמדינות האלה לחינם, והן מנצלות אותנו באמצעות מחירי נפט גבוהים. לא טוב. אנחנו רוצים שהן יפסיקו להעלות את המחירים, אנחנו רוצים שהן יתחילו להוריד את המחירים".

טראמפ גם לחץ על בנות ברית נוספות של ארה"ב, כמו יפן, דרום קוריאה וגרמניה לשאת חלק גדול יותר מהנטל הכלכלי הדרוש להגנתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker