הסתדרות העובדים בבריטניה: פערי השכר במדינה מתרחבים

שכרם של עורכי דין ושופטים עלה ב-100% ב-30 השנים האחרונות בעוד שכרם של עובדי מפעלים ירד בכ-3%

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

פערי השכר בבריטניה מתרחבים, כך עולה ממחקר חדש של הסתדרות העובדים הבריטית, המראה כי החלק היחסי של השכר מתוך סך העושר הלאומי בבריטניה ירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז שנות ה-70, בזמן שההון של המיעוט העשיר במדינה גדל.

לפי המחקר, עובדים בעלי הכנסה נמוכה חוו עלייה של 27% בשכרם במהלך 30 השנים האחרונות, אך שכר העשירון העליון זינק בשיעור גבוה פי ארבעה.

המחקר מצא פערים גדולים בשיעור השינוי בשכר בין המקצועות השונים. שכרם של העוסקים ברפואה עלה ב-153% מאז סוף שנות ה-70 ושכרם של עורכי דין ושופטים עלה ב-100%. לעומתם, שכרם של אופים ירד ב-1% באותה תקופה, שכרם של נהגי המלגזות ירד ב-5% ועובדי מפעלי אריזה חוו נפילה של 3% בשכרם.

לפי ההסתדרות, חלה עלייה מתמדת בכמות המשרות המציעות שכר נמוך יחד עם בטחון תעסוקתי. מספר האנשים שמרוויחים כיום כשליש פחות מהשכר החציוני במשק, הוכפל מאז 1977. עוד הוסיפה ההסתדרות כי חלק ניכר מהעובדים במשק הבריטי לא נהנה כלל מהעובדה שכלכלת בריטניה הוכפלה בגודלה ב-30 השנים האחרונות.

"אנשים רבים טוענים כי הרחבת הפערים מגיעה נובעת מהמיתון, אך למעשה פערי ההכנסות מתרחבים במשך שנים במדינה. המשבר הפיננסי חשף עשורים של צמיחה מקרטעת בשכר שאוזנה על ידי חוב גדול של משקי הבית. אם לא נשנה את מבנה הכלכלה ונבין כי יש צורך בתעדוף חלוקה הוגנת של עושר ומשרות - נמשיך לצבור בעיות בעתיד", נכתב במחקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ