האו"ם: "חייבים לפוצץ את בועת הסחורות - השוק החופשי לא מתפקד"

בדו"ח שפירסם טוען האו"ם כי יש צורך בהתערבות ממשלתית לריסון מחירי הסחורות המאמירים: "הנפט נמצא בתמחור יתר של 20%"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

"יש צורך בהתערבות ממשלתית כדי לפוצץ את בועת מחירי הסחורות, כמו מזון ונפט", כך עולה מדו"ח שפירסם היום האו"ם. בדו"ח נכתב כי המחירים הרקיעו שחקים בתגובה לשוק הסחורות שאינו מתפקד כראוי, ביקורת החולקת על דברי כלכלנים ובנקים מרכזיים רבים שטוענים כי מחירי המזון עולים כתוצאה מעלייה בביקושים.

לפי הדו"ח, השוק מעודד את המשקיעים ללכת עם העדר, ולא מספק תמריצים להמר נגד עליות המחירים. כשהמערכת לא מאוזנת, נוצרות בועות מחירים, שהופכות מוצרי מזון בסיסיים לבלתי מושגים עבור העולם המתפתח. להערכת המחברים, הנפט נמצא בתמחור יתר של כ-20%, בעוד התירס, המהווה מזון בסיסי בכלכלות העולם המתפתח, סופג תנודות חדות במחיר.

דו"ח האו"ם קובע כי שוק הנגזרים איפשר לקרנות הפנסיה ולמשקיעים אחרים, בעיקר בארה"ב, להשקיע נתחים גדולים מתיק ההשקעות שלהם בסחורות כדי לגרוף רווחים מעל הממוצע, שלא ניתן להשיגם בהשקעה במניות ואג"ח.

צילום: בלומברג

מחברי הדו"ח קובעים גם כי תפיסת השוק החופשי, שכלכלנים רבים מאמינים כי תפקח על שוק הסחורות, לא עובדת במקרה זה. "אם הנחות השוק החופשי היו מתקיימות, הרי שמחירי הסחורות היו משקפים רק נתונים בסיסיים של הסחורות. אך המחקר מראה כי השוק החופשי לא מצליח לרסן את המחירים בשוק החוזים העתידיים של הסחורות", נכתב בדו"ח.

הדו"ח מציע להטיל מס על פעולות במסחר בסחורות. מס כזה, לפי המחברים, יכול לגייס מיליארדי דולרים שיופנו למדינות מתפתחות, להאט את פעילות השוק הפיננסי ולהגביר את השקיפות בתחום.

הדו"ח פורסם לאחר חקירה דומה שערך ארגון הצדקה כריסטיאן אייד, שדחק במנהיגי העולם לבחון את שוקי הסחורות, לאחר שמצא כי משקיעים מסתערים על השווקים בחיפוש אחר רווחים. הארגון האשים את קרנות הפנסיה ומשקיעים אחרים לטווח ארוך בדחיפת מחירי המזון מעלה.

באפריל האשימה התנועה להתפתחות עולמית את ברקליס קפיטל, זרוע ההשקעות של בנק ברקליס, בדחיפת מחירי הסחורות מעלה. ברקליס קפיטל הינה הגוף הגדול ביותר בבריטניה במסחר בסחורות, ואחד משלושת הגדולים בעולם, יחד עם מורגן סטנלי וגולדמן סאקס.

שדה תירסצילום: אי–פי

לטענת האו"ם, ברקליס יצר שוק של נגזרים שמאפשר לקרנות פנסיה ומשקיעים אחרים,  שבשגרה מנועים מסחר בסחורות, להמר על מחירי המזון. כ-270 מיליארד דולר מושקעים בנגזרים העוקבים אחרי מחירי הסחורות, יותר משלוש פעמים הסכום ב-2005 - 90 מיליארד דולר.

מחירי הסחורות הגיעו לשיא ב-2008, כאשר סוחרים צפו התאוששות מהירה ממשבר האשראי של 2007, אך השוק התרסק לאחר קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס ב-15 בספטמבר 2008. בשישה החודשים האחרונים זינקו המחירים שוב, למרות שעוד לא הגיעו לרמתם ב-2008. מבקרים של המסחר בסחורות חוששים כי ההאטה בהתאוששות הגלובלית תגרום למכירת נגזרים שתגרור צניחה במחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker