לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במכירה פומבית מקוונת שהסתיימה ביום חמישי האחרון, שירות המרשלים האמריקאי מכר 58 חפצים שהשתייכו לטד קצ'ינסקי, הידוע בכינוי "יונבומבר", שגרם למותם של 3 אנשים ולפציעתם של 23 במהלך 17 שנים בהן שלח מעטפות נפץ. המכירה הניבה 232,246 אלף דולר, שנועדו לסייע בתשלום פיצויים לקורבנותיו של קצ'ינסקי.

עם הפריטים שנמכרו נמנתה מכונת הכתיבה של קצ'ינסקי, סמית קורונה, שנמכרה ב-22,003 דולר. סווטשירט קפוצ'ון ומשקפי שמש הכניסו 20,025 דולר. 20 יומניו האישיים נמכרו במחיר מציאה של 40,676 דולר.

הפריטים מהווים דוגמה ידועה ל"מזכרות רצח", או בכינויין באנגלית: murderabilia. מדובר בפריטים של רוצחים ידועים, שמגיעים לידיהם של אספנים פרטיים. במקרה של קצ'ינסקי, הכנסות המכירה צפויות להגיע לקורבנותיו ולמשפחותיהם, אך זו אינה התוצאה הטיפוסית. כמעט תמיד, המוכרים פשוט מעוניינים להרוויח מהמכירה, מה שמעלה תחושות קשות בקרב קורבנות ואנשי חוק. "מדובר בתעשייה נלוזה", אומר אנדי קהן, מנהל משרד נפגעי עבירות ביוסטון, שטבע את המונח murderabilia.

רכישת פריטים של רוצחים מורשעים אינה חדשה. ב-1958 שילם כרוז קרנבל 760 דולר עבור מכונית הפורד של אד גיין, ששימש השראה לדמותו של נורמן בייטס בסרט "פסיכו". ב-1991, יזם הנדל"ן אנתוני פוגלייזה ה-3 שילם 200 אלף דולר עבור אקדח הקולט קוברה ששימש את ג'ק רובי לרצח לי הרווי אוסוולד.

אך אם עד לאחרונה מדובר היה במקרים בודדים, האינרטנט מניעה שוק זה לצמיחה. להערכת קהן, ישנם כיום כ-6 מוכרי מזכרות רצח בארה"ב המפרסמים באינטרט. הם כוללים 3 אתרים: serialkillersink.com, murderauction.com ו-supernaught.com. מי שנכנס לאתרים יכול למצוא למשל כרטיס ברכה חתום על ידי ג'ואל דייויד ריפקין, שהורשע ברצח 9 נשים בניו יורק, תמורת 350 דולר. חולצה שלבש ריצ'רד רמירז, ה-Night Stalker שהורשע ברצח 13 בני אדם, נמכרת ב-1,400 דולר. ציורים של הרוצח הסדרתי ג'ון ויין גייסי, הם פופולריים ויקרים במיוחד. פורטרט של הדמות שלבש: Pogo the Clown, עומד כעת למכירה תמורת 19,999 דולר.

מדוע שמישהו ירצה את הדברים האלו?

"כל פריט מספר סיפור", כתב באי-מייל ג'ון טרנר, אספן בריטי המחזיק בציור של גייסי ובתלתל מראשו של צ'רלס מנסון. "בנקודת זמן מסוימת, רוצחים אלה היו אנשים רגילים, שמישהו אהב, ובשלב כלשהו הם השתנו".

משפחות הנרצחים לרוב מזועזעות ממסחר זה. "אני מתנגדת לזה בתוקף. זה מאדיר את הפושע ומחזיר את הכאב", אומרת הרייט סמנדר מיוסטון, שבתה בת ה-20 אלנה נרצחה ב-1982 על ידי הרוצח הסדרתי קורל יוג'ין ווטס. כיום, עם זאת, לקורבנות ולמשפחותיהם אין מה לעשות נגד התופעה.

ישנם חוקים האוסרים על פושעים להרוויח ישירות ממכירת חפציהם או סיפוריהם האישיים. אך אין כמעט איסורים נגד אנשים אחרים המוכרים חומרים קשורי-רצח בשוק המשני. לדברי קהן, רק ל-8 מדינות בארה"ב ישנם חוקים האוסרים על מכירת מזכרות רצח. הצעת חוק פדרלי שכזאת בסנאט, לא מצליחה לצבור תאוצה.

לאריק גיין, הבעלים של serialkillersink.com, המצב הנוכחי נוח. "איך יכול להיות שלממשל יהיה מותר למכור את הדברים האלה, אבל לנו לא? אני לא מבין איך מישהו טוען כי ההכנסות יגיעו למשפחות הקורבנות. הרי הפריטים אח"כ יימכרו שוב ושוב". קהן מכיר בבעיה, אך טוען כי כל עוד פריטים אלה ממשיכים להימכר, אפשר להבטיח כי עיקר הרווח מהם יגיע למשפחות הקורבנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker