שוק האימוץ העולמי מגלגל מאות מיליוני דולרים בזכות ביקוש ל"יתומים אקזוטיים"

נפאל, בה מחיר השוק של ילדים יתומים בריאים הוא כ-5,000 דולר, הרוויחה 2 מיליון דולר בשנה עבור אימוץ ילדים עד 2007

סוכנויות הידיעות

זרם אימוץ הילדים הבינלאומיים הולך וגובר מאז שנות ה-60', כאשר כיוון האימוץ הוא לרוב ממדינות עניות ומתפתחות למדינות המערב העשירות.

הרצון של אנשים מחוסרי ילדים במערב להיות הורים בשילוב עם חוסר היכולת הכלכלית של משפחות במדינות עניות לגדל את ילדיהן מתחזק את התופעה לאורך השנים, אך עוזרת לכך גם תעשייה ענפה של מתווכים וסוחרי ילדים רבים, הפועלת ומגלגלת עשרות מיליוני דולרים - אם לא מאות מיליונים - מדי שנה.

נפאל, בה מחיר השוק של ילדים יתומים בריאים הוא כ-5,000 דולר, הרוויחה 2 מיליון דולר בשנה עבור אימוץ ילדים - עד 2007, בה הופסקה תכנית האימוץ הבינלאומי במדינה בשל חקירה בינלאומית שחשפה שחיתויות וחטיפות ילדים. ב-2006, לפני הפסקת התכנית, נמסרו לאימוץ 373 ילדים נפאליים. כ-600 ילדים נפאליים מוכרזים נעדרים - חלקם, לפי הערכות, נחטפו ונמסרו לאימוץ באופן בלתי חוקי. חלק נוסף נמסרו על ידי הוריהם לפנימיות, ואומצו על ידי הורים זרים ללא ידיעת הוריהם.

אנג'לינה ג'ולי, ילדים זרים, אימוץ
צילום: אי-אף-פי

לפי נתוני יוניצ"ף, מאז 2004 חלה ירידה במספר האימוצים הבינלאומיים. עם זאת, ב-2009 נמסרו כמה עשרות אלפי ילדים לאימוץ בינלאומי. 5 המדינות המאמצות המובילות אימצו ב-2009 24,839 ילדים באופן בינלאומי, מתוכם 12,753 ילדים הגיעו לארה"ב, 3,964 לאיטליה, כ-3,000 לספרד ולצרפת, וכ-2,122 לקנדה. בריטניה, בה ישנם חוקי אימוץ בינלאומי נוקשים, כמעט ואינה מאמצת ילדים מחוצה לה.

המדינות המובילות ביצוא ילדים נמצאות ברובן באסיה, ובראשן סין, דרום קוריאה, הפיליפינים, תאילנד, וכן מדינות כרוסיה ומזרח אירופה. אתיופיה היא המדינה המובילה בקרב מדינות אפריקה באימוץ ילדים. מדינות מקור פופולריות נוספות הן גואטמלה ומדינות נוספות באמריקה הלטינית.

אחד המאפיינים הבולטים של מדינות אלה הן היעדרן של מערכות רווחה נרחבות המסוגלות לתמוך במשפחות מחוסרות אמצעים. מנגנוני האימוץ במדינות אלה, הרשמיים או הבלתי-רשמיים, לעתים מאורגנים ויעילים יותר ממנגוני הרווחה.

אחת הבעיות המרכזיות של מנגנוני האימוץ הבינלאומי מצויה בשלב התיווך. כיוון שלרוב נעשה האימוץ בעילום שם, כאשר המאמצים אינם יודעים את זהות ההורים הביולוגיים ולהיפך, יש צורך במנגנון תיווך גדול. מנגנון זה פועל לעתים קרובות עם כוונות רווח, כאשר כסף רב מחליף ידיים, ולעתים במזומן. כאשר יש מנגנון תיווך שבו הצדדים אינם יודעים זה את זהותו של זה, נוצרת פירצה שנוכלים למיניהם יכולים לנצל באמצעות זיוף מסמכים וכדומה.

לפי נתוני יוניצ"ף, בעולם ישנם כ-162 מיליון יתומים. עם זאת, חלקם הגדול של ילדים אלה חיים עם משפחה - לעתים הם יתומים רק מאחד מהוריהם, ולעתים הם חיים עם קרובי משפחה מרוחקים יותר. למעשה, מספר היתומים שאכן זקוקים למשפחה קטן בהרבה, ועומד על כ-13-16 מיליון. כמחצית היתומים האלה, אשר נמצאים במדינות אפריקה העניות, יתומים כתוצאה ממלחמות וממגיפת האיידס.

עם זאת, בעולם יש מחסור גדול בילדים לאימוץ. הבעיה אינה במספר הכולל, אלא במספר הילדים העומדים בקריטריונים המבוקשים על ידי המשפחות המאמצות - מאחר וחלק גדול מהילדים כבר נמצאים בגילאים בהם קשה למצוא משפחה מאמצת. חלק נוסף אינם בהכרח "בצבע הנכון". "מספר הילדים ללא כל קרוב משפחה הדואג להם לא עומד בביקוש הנוכחי ליתומים אקזוטיים", נכתב בעיתון הבריטי "אינדיפנדנט און סאנדיי", שתיאר כיצד לאחר הצונאמי ביפן, מאמצים רבים מן המערב ביררו מתי יוכלו לאמץ "יתום צונאמי", ונאמר להם כי ילדים שהתייתמו מהוריהם ימוקמו עם קרובי משפחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker