הסיכון בגרופון גדול יותר מלינקדאין

החברה נולדה מהמשבר; כשיסתיים - אנשים יחזרו לבזבז

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

קשה מאוד לתמחר הנפקות של חברות אינטרנט. במחקר שערכו פרופסורים מאוניברסיטת פלורידה שפורסם השבוע, התברר כי מניות של חברות כמו לינקדאין נסחרות בתנודתיות אנומלית, שמעידה על התנפחות בועה. בועה היא מונח שגור שמפטירים בקלות יתרה משקיפים, אנליסטים, משקיעים ועיתונאים. ואולם הכוונה פשוטה ביותר: נכס הנסחר במחיר מופרז ובשל כך יש סיכוי גבוה שיגרום לאכזבה מרה למשקיעים עת יחזור למחירו ההוגן.

אם כך, מהו מחיר הוגן של חברות כמו לינקדאין וגרופון? כשמתבססים על מודלים ותיקים ששימשו נאמנה משקיעים מהדור הישן כמו וורן באפט, מגלים שמחירן ההוגן נמוך מאוד. תזרים המזומנים שלילי, הרווח הנקי לא קיים והקצב המטורף של צמיחת ההכנסות לרוב נבלם בתוך חודשים או שנים אחדות מרגע שהחברה אכן מגיעה לרווחיות. יאהו גילתה זאת בדרך הקשה. גוגל הצליחה לשמר תנופה גבוהה מהממוצע, אך גם קצב צמיחת הרווחים שלה וגם תנופת המניה כבר אינם מרקיעי שחקים.

מנכ"ל לינקדאין, ג'ק ויינר, טען שתמחור ההנפקה מבוסס על תיאבון המשקיעים, ומאחר שהם להוטים מאוד למניות של חברות שמזכירות באופן מובהק או קלוש את פייסבוק, המחיר הגבוה מוצדק. לינקדאין עדיין נסחרת במחיר גבוה פי כמה ממחיר ההנפקה, ואולם הצצה בתרשים מניות של חברות אינטרנט אחרות חוזה שבטווח הארוך ייתכן שההצלחה תתבדה.

באשר לגרופון, שההצלחה הכבירה שלה ניכרת בצמיחת הכנסות מטאורית וגידול נאה ברווח הגולמי, הסיכונים גדולים אפילו יותר מאשר בלינקדאין, בעיקר מכיוון שמודל מכירת הקופונים שלה קל להעתקה עד גיחוך. אפילו השדרן הימני האמריקאי גלן בק החליט להקים אתר קופונים לפני שבוע וחצי. כמו כן, גרופון תלויה נואשות בפלטפורמות הפרסום והשיווק של גוגל ופייסבוק. הראשונה כבר השיקה שירות קופונים, השנייה משמשת כבר בפועל פלטפורמת קופונים לסוחרים. אם הן יחליטו לחסל את גרופון, כפי שמצוין בתשקיף, מי ימנע זאת מהן?

נתון מטריד נוסף במודל של גרופון, וכאן ייתכן שמדובר דווקא ביתרון ולא בחסרון, הוא הקונסומריזם - צריכה לשם צריכה - הזועק לשמים. לכאורה, הקופונים מסייעים לצרכן לחסוך כסף בתקופה של כלכלה עולמית מדשדשת. עם זאת, המנויים לשירות קופונים ודאי שמו לב שיותר משהם קונים בזול דברים בהם חפצו מלכתחילה, הם קונים קופונים לדברים שלא יצטרכו לעולם, או כמו שאמר לי מישהו: "קניתי קופון למסעדה ובסוף הייתי חייב ללכת כי התוקף שלו כמעט פג".

אחד הגורמים למשבר הפיננסי של 2008, שנהפך למיתון עולמי, היה בזבוז ללא גבולות על אשראי בלתי סביר. בדומה ללקחים אחרים בעבר, חלקם לא פחות חשובים, הוא לא באמת נלמד. האמריקאים אולי הגדילו את שיעור החיסכון שלהם, אבל הם עשו זאת מחוסר ברירה - הם מובטלים ושכרם מדוכא, הבתים שלהם כבר לא מפרנסים אותם. כשהמצב הכלכלי ישתפר והתעסוקה תתאושש, הם יחזרו לבזבז. במקומות אחרים בעולם, כמו דרום מזרח אסיה ובעיקר סין, הקונסומריזם כובש כל חלקה כפו שעשה האימפריאליזם לפני 100 שנה. אולי בגלל זה לקופונים יש סיכוי להצליח לאורך זמן, אבל אף אחד לא מבטיח לנו שלגרופון תהיה חזקה על כך כמו שלפייסבוק יש חזקה על הרשתות החברתיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker