אחרי שהקפיץ את מניית החברה ב-160%: פייזר מחליפה את המנכ"ל הוותיק

איאן ריד יעזוב את תפקיד המנכ"ל אחרי שמונה שנים, ובמקומו יומנה סמנכ"ל התפעול אלברט בורלה ■ במהלך כהונתו של ריד, קיבלה החברה 30 אישורים מה-FDA לתרופות של החברה ■ אך מנגד נכשל בסגירת מספר עסקות רכישה

לוגו רויטרס
רויטרס
פייזר
פייזרצילום: Bloomberg News

חברת התרופות פייזר הודיעה היום (ב') כי המנכ"ל איאן ריד ימונה לתפקיד יו"ר החברה מתחילת השנה הבאה, והוא ימסור את המושכות של ניהול חברת התרופות הכי גדולה בארה"ב, אחרי שמונה שנים בתפקיד, לאלברט בורלה.

ריד הצטרף לפייזר ב-1978, ותחת הנהגתו קיבלה החברה 30 אישורים על תרופות שפיתחה ממינהל המזון והתרופות האמריקאי, כולל התרופה לטיפול בכולסטרול, ליפיטור, שנהפכה לרב מכר.

ואולם, ריד נכשל בניסיונות שלו לסגירת שלל עסקות ענק: הניסיון לרכוש את חברת התרופות הבריטית אסטרהזנקה ב-2014 והניסיון לרכוש את אלרגן האירית ב-2016.

בורלה, בן 56, מונה לתפקיד סמנכ"ל התפעול בחברה בתחילת השנה, אחרי שניהל את חטיבת החדשנות בחברה, שרשמה ב-2017 הכנסות של 31.4 מיליארד דולר.

"זה נראה כמו מהלך שחשבו עליו הרבה מאוד, אבל אני לא חושב שזה יחולל שינויים משמעותיים בחשיבה האסטרטגית, בעיקר בגלל שאיאן ימשיך לכהן כיו"ר", אמר האנליסט אנליסט קמפבל מברנברג.

המינוי נרשם בתקופה שבה יצרניות התרופות מתמודדות עם לחץ וחקירות בנוגע לתמחור, ועל רקע הכוונות של הרגולטורים ושל ממשל טראמפ להוריד את מחירי תרופות המרשם.

ביולי הודיעה פייזר כי היא דוחה העלאה מתוכננת של מחירי התרופות לתקופה של יותר משישה חודשים, אחרי שטראמפ וריד שוחחו בנושא בטלפון.

מניית פייזר, שעלתה בכ-160% מאז שריד מונה לתפקיד המנכ"ל בדצמבר 2010, נסחרת ללא שינוי ניכר היום במסחר.

"היה זה כבוד לכהן כמנכ"ל פייזר בשמונה השנים האחרונות", אמר ריד. "ואולם עכשיו זה הזמן המתאים לערוך שינויים בהנהלה, ואלברט הוא האדם המתאים להנהיג את פייזר בתקופה הקרובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker