בכיר בבי"ח בארה"ב נאלץ למסור לבי"ח מניות בשווי 1.4 מיליון ד' שקיבל מסטארט-אפ

גרגורי רסקין, סגן נשיא במרכז ממוריאל סלואן קטרינג לחקר הסרטן, קיבל אופציות למניות בסטארט-אפ ביוטק שבו ישב בדירקטוריון כנציג בית החולים ■ רק לפני שבועיים התפטר הרופא הראשי בגלל קשריו עם חברות ביטוח

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
המרכז לחקר הסרטן, ממוריאל סלואן קטרינג
המרכז לחקר הסרטן, ממוריאל סלואן קטרינגצילום: מייקל נגל, ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

סגן נשיא במרכז לחקר הסרטן ממוריאל סלואן קטרינג יצטרך להעביר לבית החולים כמעט 1.4 מיליון דולר - סכום שאותו הרוויח מהשקעה בחברת ביוטק. זאת לאחר ששורה של מקרי ניגוד עניינים במרכז הרפואי אילצו את ההנהלה לבחון מחדש את יחסיו עם תאגידים.

סגן הנשיא, גרגורי רסקין, מפקח על מיזמים משותפים לבית החולים עם חברות מסחריות. רסקין, שמייצג את בית החולים בדירקטוריון חברת הביוטק, קיבל אופציות למניות ששוויין זינק כשהסטארט-אפ הונפק בבורסה לפני קצת יותר משבוע.

העברת הרווחים לבית החולים היא אחת מבין כמה צעדים שננקטים כעת, שעה שהמרכז הרפואי מנסה לטפל במשבר שהוביל להתפטרות הרופא הראשי שלו בגלל ניגוד עניינים. הרופא, ד"ר חוסה בסלגה, אחד מחוקרי הסרטן הבכירים בארה"ב, התפטר לפני כשבועיים בצל דיווחים על כך שלא הצהיר על מיליוני דולרים שקיבל מחברות ביטוח רפואי תמורת כתיבה של עשרות מאמרי מחקר.

במרכזים ומכונים אחרים לחקר הסרטן, נאסר על העובדים לקבל תגמול אישי כשהם מייצגים את המוסד שלהם בדירקטוריונים של חברות. אולם בממוריאל סלואן קטרינג לא היה איסור כזה עד עתה.

רסקין היה מעורב בסטארט-אפ Y-mAbs תרפיוטיקס מאז 2015, כשחתם על ההסכם שלו עם בית החולים, שם פיתחה החברה טיפולים ניסיוניים לילדים חולי סרטן. האופציות שלו שכבר פקעו, היו שוות 675 אלף דולר, לפחות על הנייר, ואופציות נוספות שעדיין לא פקעו הן בשווי של 616 אלף דולר. אחרי ש"ניו יורק טיימס" והאתר פרו-פובליקה הפנו לממוריאל סלואן שאלות בנוגע לכסף שקיבל רסקין, מסר המרכז הרפואי שישנה את המדיניות שלו, כך שהוא ועובדים אחרים לא יוכלו להרוויח באופן אישי מהסדרים כאלה וכי כל ההכנסות יופנו לבית החולים ולמחקר. לבית החולים עצמו יש נתח של 8.45% בחברה, ששווה 73 מיליון דולר.

רסקין מסר בתגובה כי כל הכסף שקיבל על עבודתו עם הסטארט-אפ "ניתן לממוריאל סלואן קטרינג ולעבודה המדהימה שאנחנו עושים".  

כריסטין היקי, דוברת מטעם בית החולים, אמרה כי רסקין העלה את העניין בפני הנהלת בית החולים ב-21 בספטמבר, אותו היום שבו החלה Y-mAbs להיסחר בבורסה. לדבריה, רסקין דיווח על קשריו לחברה, כפי שנדרש לפי מדיניות בית החולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ