פטנט חדש של וול-מארט: עגלת קניות שמודדת כמה הקונה במתח - ומזעיקה עזרה

ענקית הקמעונאות הגישה בקשה לרישום פטנט על עגלת הקניות עם ידיות ביומטריות שיעקבו בין השאר אחרי קצב הלב של הקונה, חום גופו ועוצמת אחיזתו

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף וול-מארט בארקנסו
סניף וול-מארט בארה"בצילום: BLOOMBERG NEWS

ענקית הקמעונאות האמריקאית וול-מארט הגישה בקשה לרישום פטנט על עגלת קניות שתוכל למדוד בזמן אמת את רמת המתח של הקונה ולהזעיק עובדים לעזרתם של לקוחות מתוחים במיוחד.

הבקשה לרישום הפטנט, תחת השם "מערכת ושיטה להיזון חוזר ביומטרי מידיות עגלה", הוגשה על ידי וול-מארט כבר בפברואר, אולם פורסמה רק בחודש שעבר על ידי משרד הפטנטים והסימנים המסחריים בארה"ב (USPTO), ונחשפה על ידי חברת המחקר CB אינסייטס.

הידית הביומטרית של עגלת הקניות תאסוף באופן שוטף נתונים דרך ידיו של הקונה המחזיקות בה, כולל קצב הלב של הקונה, חום גופו ועוצמת אחיזתו בידית העגלה. על סמך משתנים אלו ואחרים יחד עם מידע על סביבת הקונה, כמו למשל רמת הצפיפות בחנות או אורך התור, מקווה וול-מארט לזהות קונים שנקלעו למצוקה ולשפר את חוויית הקנייה באופן כללי.

כך למשל, במקרה של שינוי שיירשם במקביל בנתוניהם הביומטריים של כמה לקוחות סמוכים, עשוי הדבר לסייע לצפות ולמנוע ויכוחים או לחילופין להצביע על מוצר שנפל מהמדף ונשבר, ומקשה על מעבר הלקוחות.

איור של "מערכת ושיטה להיזון חוזר ביומטרי מידיות עגלה"
איור של "מערכת ושיטה להיזון חוזר ביומטרי מידיות עגלה"צילום: מתוך אתר משרד הפטנטים והסימנים המסחריים של ארה"ב

מלבד זאת, וול-מארט מקווה שהמערכת תוכל לסייע באופנים נוספים. כך למשל, במקרים של עלייה או נפילה משמעותית בחום הגוף של אדם מעבר לפרמטרים שנקבעו מראש, המערכת תוכל להזעיק נציג שירות שיכול לאתר את הקונה ולברר האם הוא זקוק לסיוע רפואי. וול-מארט הקפידה לציין בבקשת הפטנט כי הנתונים האישיים שייאספו דרך הידיות הביומטריות לא יקושרו לזהות הקונה ולא יישמרו על ידה.

בקשת הפטנט האחרונה של וול-מארט מצטרפת לבקשה קודמת שהגישה לרישום פטנט על עגלות קניות אוטונומיות שמסוגלות לנווט את דרכן באופן עצמאי, לסייע לקונים למצוא את הפריטים הרצויים, ולהגיב לפקודות קוליות. עגלות קניות אוטונומיות הן רק אחת משורה של טכנולוגיות חדשות וכלי רובוטיקה שמשלבת וול-מארט בפעילותה כדי להתחרות באתרי קניות מקוונים דוגמת אמזון שנוגסים בהדרגה במכירות המגזר הקמעונאי המסורתי.

רובוטים אוטונומיים שסורקים מדפים בחיפוש אחר פריטים שאזלו, מחירים שגויים ותגיות חסרות, כבר פועלים ב-50 חנויות של וול-מארט בארה"ב. החברה גם בוחנת שימוש ברובוטים אוטומטיים שיאספו ויארזו מוצרי מכולת שהוזמנו על ידי קונים באופן מקוון. ענקית הקמעונאות גם הכניסה לשימוש כלים שמאפשרים ללקוחות לסרוק ולשלם עבור פריטים באמצעות סמארטפון - ובכך לחסוך את הצורך לעבור דרך הקופות בעת היציאה מהחנות. 

התחרות המחריפה בין וול-מארט לאמזון בפרט, הולידה בשנים מספר פטנטים מקוריים, ולעיתים אף מעוררי מחלוקת. שתי החברות כבר הספיקו להגיש בקשות לרישום פטנטים על מחסנים מעופפים שמהם ישוגרו רחפנים אל יעדי המשלוחים: באפריל 2016 הגישה אמזון בקשה לפטנט על מרכזי אספקה אוויריים, וכעבור שנה הגישה וול-מארט בקשה לרישום פטנט על מחסן מעופף בלתי מאויש.

בקשה אחרת לרישום פטנט, שהגישה אמזון ב-2016, לכלוב שאמור לשאת עובדים ברחבי מחסני הענק של החברה, חזרה באחרונה לרדוף את קמעונאית האינטרנט, על רקע הביקורת הגוברת על תנאי העבודה במרכזי ההפצה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker