לוגו אי-פי
אי-פי

רק לפני חודש נחנכה המרכזית של סן פרנסיסקו - מבנה ענק שבו הושקעו 2 מיליארד דולר - וכבר השבוע היא נאלצה להיסגר באופן זמני, לאחר שנמצאו סדקים בקורות תמיכה בו.

Salesforce Transit Center  (מרכז התחבורה של סיילספורס , שנקרא על שמה של חברת התוכנה שקיבלה את הזכויות במסגרת חוזה חסות), בניין שמשתרע לאורך שלושה רחובות, הוצג עם חניכתו כהתגלמות החדשנות והקיימות של סן פרנסיסקו. הפארק על הגג שלו, למשל, אמור לספק שטח ירוק שבו אנשים יכולים לבלות זה עם זה לפני הנסיעה.

גג התחנה המרכזית החדשה של סן פרנסיסקו
גג התחנה המרכזית החדשה של סן פרנסיסקוצילום: Eric Risberg/אי־פי

כעת, נהפך המבנה – שנסגר לדברי בכירים עד שיוכרז כבטוח לשימוש - לדוגמה נוספת לתשתיות הבעייתיות של סן פרנסיסקו. בסמוך אליו נמצא מגדל המילניום, שזכה לכינוי "המגדל הנטוי". הבניין שקע 45 ס"מ מאז נפתח ב-2009. מומחי בנייה אומרים כי אין קשר בין שתי הקורות הסדוקות לבין הבעיות במגדל המילניום, אך בעלי דירות שתבעו את היזם והעיר טוענים כי בניית התחנה היא שגרמה למגדל לשקוע.  

עובדים שהתקינו אריחים בתחנה על הגג ביום שלישי בבוקר הבחינו בסדק הראשון, שאורכו 76 ס"מ ועומקו 10 ס"מ, על קורת פלדה שתמכה בפארק על גג התחנה. סדק שני וקטן יותר נמצא מאוחר יותר באותו יום על קורה מקבילה. בשתי קורות דומות אחרות לא נמצאו סדקים, לדברי מארק זבנה, מנהל ברשות שמפעילה את התחנה. הוא אמר כי תיקון הקורות נמצא בראש סדר העדיפויות, כך שיתאפשר לפתוח את התחנה ולמצוא פתרון קבוע. לדבריו, התחנה צפויה להישאר סגורה לפחות עד סוף השבוע הבא.

התחנה המרכזית החדשה של סן פרנסיסקו
התחנה המרכזית החדשה של סן פרנסיסקוצילום: Eric Risberg/אי־פי

זבנה אמר כי הפלדה הגיעה מחברת הריק (Herrick) מהעיר סטוקטון. לדבריו, הקורות נראו במצב טוב כשהותקנו בינואר 2016, וייתכן כי היתה בעיה בהתקנה או בתכנון של הקורות. מומחי בנייה אמרו כי נדיר שקורות פלדה שתומכות בבניינים נסדקות.

תושבים בסן פרנסיסקו, שרבים מהם כועסים על השתלטות חברות ההיי-טק ששינתה את אופיה של העיר, טענו כי בניית התחנה המפוארת היתה בזבוז כסף. ג'וליאנה צ'נג, שמתגוררת בשכונת מרקט, לא הרחק מהתחנה, פרצה בצחוק כשנשאלה על הסדקים. "זה מאכזב אבל גם משעשע כי הם בנו את הדבר הענק הזה, הוציאו הרבה כסף", אמרה צ'נג, בת 32. "הכסף הזה יכול היה לשמש כל כך הרבה דברים אחרים". צ'נג הוסיפה: "לא יודעת, אולי זה סימן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker