ההלוואה הגדולה בהיסטוריה: קרן המטבע מחלצת את ארגנטינה ב-57 מיליארד דולר

ההלוואה, שנועדה לסייע לארגנטינה להשתקם מהמשבר שאליו נקלעה, הוגדלה ברגע האחרון ואחד התנאים לה הוא הגבלת התערבות הבנק המרכזי בשוק המט"ח

לוגו גרדיאן
גרדיאן
מאוריסיו מאקרי, נשיא ארגנטינה. מנסה להימנע ממה שקרה בברזיל
מאוריסיו מאקרי, נשיא ארגנטינה. מנסה להימנע ממה שקרה בברזילצילום: AGUSTIN MARCARIAN/רויטרס

ארגנטינה קיבלה את הלוואת החילוץ הגדולה ביותר אי פעם מקרן המטבע הבינלאומית (IMF), בגובה 57.1 מיליארד דולר. ההלוואה תינתן לה לאורך שלוש השנים הבאות. "זו ההלוואה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ה-IMF", אמרה ראש הקרן, כריסטין לגארד, כשהודיעה על ההסכם הסופי להלוואה אתמול (ד').

להלוואה – ש-15 מיליארד דולר מתוכה כבר ניתנו לארגנטינה – מצטרפים תנאים מחמירים, כולל התחייבות לאפס את הגירעון התקציבי עד 2019.

ההסכם הראשוני בין ארגנטינה ל-IMF ביוני היה על חבילה של 50 מיליארד דולר, לאחר שהמדינה שקעה במשבר בשל צניחת הפסו ואינפלציה גבוהה. ואולם שר הכלכלה של ארגנטינה, ניקולס דוכובנה, אמר כי ברגע האחרון הסכימה הקרן להגדיל את ההלוואה ב-7.1 מיליארד דולר.

לגארד אמרה כי כחלק מהעסקה, הסכים הבנק המרכזי של ארגנטינה כי יתערב בשוקי המט"ח רק במקרה של נסיבות קיצוניות. הבנק יורשה להתערב כדי לייצב את המטבע רק אם הפסו ייפול מתחת לרמה של 44 פסו לדולר. כיום המטבע נסחר ב-39 פסו לדולר, לאחר שצנח ב-50% מאז תחילת השנה.

יום לפני שהוכרז ההסכם בין ארגנטינה לקרן המטבע התפטר בפתאומיות נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה, ניקולס קפוטו. לפי דיווחים קפוטו התפטר לאחר שהתנגד להנחיות קרן המטבע שמגבילות את התערבות הבנק המרכזי.

אלפי ארגנטינאים הפגינו בימים האחרונים ברחבי המדינה ושבתו במחאה על המשבר הכלכלי ועל צעדי הצנע של הנשיא מאוריסיו מאקרי. רבים מהאזרחים מאשימים את קרן המטבע בכך שעודדה את המדיניות שהובילה למשבר הכלכלי החמור ביותר בתולדות המדינה, ב-2001, שדחף רבים אל מתחת לקו העוני.

קרן המטבע הודתה כי עשתה שורה של טעויות שתרמו לבעיות הכלכליות של ארגנטינה. דו"ח שפירסמה הקרן ב-2004 הגיע למסקנה כי הפיקוח שלה על ארגנטינה היה לקוי, וכי היא העריכה יתר על המידה את הצמיחה ואת הצלחתן של הרפורמות הכלכליות. בנוסף, היא המשיכה להלוות לארגנטינה כסף כשעול החובות שלה נהפך כבר לבלתי נסבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker