הבנק העולמי: כלכלת עזה קורסת - התכווצה ב-6% ברבעון

70% מהצעירים ברצועה מובטלים וכל אדם שני חי בעוני ■ "בחודשים האחרונים חלה הדרדרות חדה במצב הכלכלי והחברתי בעזה שהגיע לנקודה קריטית"

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוני ברצועת עזהצילום: אי פי
בלומברג

הכלכלה הפלסטינית בעזה קורסת בעקבות המצור בו היא נתונה זה עשור, וכן בשל החלטות הרשות הפלסטינית וממשלת ארה"ב לצמצם את העברת הכספים לרצועה. כך מסר היום (ג') הבנק העולמי.

הכלכלה העזתית התכווצה ב-6% ברבעון הראשון של 2018, וישנם סימנים להרעה נוספת מאז, נאמר בדו"ח. שיעור האבטלה בקרב הצעירים מגיע ל-70%, וכל אדם שני חי בעוני. הדו"ח יוצג באסיפה הדו-שנתית של קבוצת התורמים הבינלאומית של עזה, בכנס בניו יורק ביום חמישי.

"שילוב של מלחמה, בידוד ומחלוקות פנימיות הסבו לעזה נזק כלכלי קשה והגבירו את הסבל האנושי", אמרה מרינה ווס, מנהלת אזורית של הבנק העולמי בגדה המערבית ורצועת עזה. "המצב הכלכלי והחברתי בעזה נמצא במגמת הרעה זה למעלה מעשור אך ההדרדרות צברה תאוצה בחודשים האחרונים והגיעה לנקודה קריטית".

הדו"ח הזהיר גם מהתנאים בגדה המערבית. "אף כי המצב בגדה המערבית אינו כה חמור כרגע, הצמיחה מבוססת הצריכה שנרשמה בעבר מקרטעת כעת, והכלכלה צפויה לרשום האטה ניכרת בתקופה הקרובה", נאמר בדו"ח.

הבנק קרא הן לתגובה מידית למשבר והן לגיבוש תוכנית ארוכת טווח לפיתוח בר-קיימא. נדרשים צעדים מידיים כדי לתת מענה בנושאי אנרגיה, מים, חינוך ובריאות, נאמר בדו"ח.

הבנק קרא לישראל להסיר את המגבלות על תנועת סחורות ואנשים, ואמר כי הרשות הפלסטינית צריכה ליזום מדיניות ופרויקטים לפיתוח כלכלי בר קיימא. הדו"ח התייחס רק בעקיפין לתפקיד של חמאס במשבר בעזה, וציין את הצורך ב"מוסדות לגיטימיים למשול בעזה בשקיפות וביעילות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker