לוגו בלומברג
בלומברג

נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה לואיס קאפוטו התפטר היום (ג'), יום לאחר שהנשיא מאוריסיו מאקרי הודיע כי שינויים בתנאי חבילת החילוץ שקיבלה המדינה מקרן המטבע הבינלאומית (IMF) יחייבו גישה חדשה למדיניות המוניטרית.

קאפוטו נימק ב"סיבות אישיות" את עזיבתו, שבאה שלושה חודשים בלבד מאז שעבר לבנק המרכזי ממשרד האוצר. הוא הוחלף מיידית בתפקיד הנגיד על ידי גווידו סנדלריס, אשר שימש עד כה כסגן שר הכלכלה.

ההתפטרות היא הפרק האחרון במאמציה של ארגנטינה לבלום את קריסת ערך המטבע שלה ובניסיונו של מאקרי לשכנע את קרן המטבע להסכים לשינויים בתנאי הלוואה בסך 50 מיליארד דולר שאישרה לארצו. התשואה על האג"ח הממשלתיות הדולריות של ארגנטינה לפירעון בשנת 2117 זינקה ב-0.2% לרמה של 9.32% בעקבות ההודעה, ואילו הפסו נפל ב-3.5% לשער של 38.6 פסו לדולר.

כהונתו הקצרה של קאפוטו מצביעה על כך שיתכן שהוא זה שנאלץ לשלם את המחיר על כשלונה של ארגנטינה לבלום את נפילת הפסו בשעה שמאקרי מנסה לשנות את תנאי קו האשראי מקרן המטבע. מאקרי אמר לבלומברג ביום שני כי תיקונים בהסכם עם קרן המטבע "יביאו ביטחון" לשווקים ולמשקיעים.

"ההיבט החיובי של זה - למרות שקרן המטבע מצדדת בהגברת עצמאות הבנק מרכזי - הוא שהדבר עשוי לסייע לצוות של מאקרי לשדר מסר אחיד יותר לשווקים", העריך רוג'ר הורן, אסטרטג שווקים מתעוררים בכיר ב-SMBC ניקו סקוריטיס אמריקה.

קאפוטו העלה בחודש שעבר את הריבית בארגנטינה לרמה של 60%, הגבוהה ביותר בעולם, אולם גם צעד זה לא הצליח לבלום את היחלשות הפסו בשל ספקות המשקיעים לגבי יכולתה של המדינה לעמוד בצרכיה הפיננסים בשעה שכלכלתה שקועה במיתון שני מזה שלוש שנים. הפסו צלל ב-50% מתחילת השנה, הנפילה החדה ביותר מבין מטבעות השווקים המתעוררים באותה התקופה.

נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי
נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקריצילום: אי־אף־פי

תגובת קרן המטבע להתפטרות היתה מהירה, ודובר הקרן גרי רייס פירסם הודעה בה אמר כי הקרן מצפה ליחסים "קרובים ובונים" עם הבנק המרכזי. "הצוות שלנו והרשויות של ארגנטינה ממשיכים לעבוד נמרצות מתוך מטרה להשלים את השיחות ברמת המטה בתוך זמן קצר ביותר", אמר רייס.

לפני כהונתו כנגיד הבנק המרכזי, קאפוטו - לשעבר סוחר בבנקים ג'י.פי מורגן צ'ייס ודויטשה בנק - עמד בראש משרד האוצר שם סייע להסדיר מכירת אג"ח ממשלתיות של ארגנטינה ל-100 שנים, תקופה חריגה עבור כלכלות מתעוררת. הוא גם מילא תפקיד מפתח בהשגת הסכם עם נושיה של ארגנטינה משמיטת החובות של המדינה בשנת 2001, הסכם שסלל את הדרך להתייצבות המצב במדינה לאחר נצחונו של מאקרי בבחירות ב-2015.

בניגוד לקודמו, סנדלריס העביר את מרבית הקריירה שלו באקדמיה. הוא בעל תארים מאוניברסיטת קולומביה, לונדון סקול אוף אקונומיקס (LSE) ואוניברסיטת בואנוס איירס.

"השוק לא כל כך מכיר את סנדלריס. הוא נראה טוב על הנייר ויש לו את המיומנויות הנדרשות, אבל הוא לא תותח כבד כמו קאפוטו", אמרה קתרין רוני ורה, ראש מחקר גלובלי בחברת בולטיק קפיטל מרקטס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker