מה הקשר בין כסף לאושר? מחקר חדש בדק אלפי זוכים בלוטו

לראשונה הוצגה עדות מחקרית משכנעת כי כסף גורם לשביעות רצון גבוהה לאורך שנים ארוכות, בזכות סקרים שנערכו בקרב אלפי שוודים שזכו בלוטו ■ גם גודל הזכייה משנה: נשאלים שזכו במאות אלפי דולרים היו מרוצים יותר ממי שזכו בעשרות אלפי דולרים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוכים - ומחייכים
ניו יורק טיימס

מחקר חדש מראה כי יותר כסף אכן מוביל לחיים מספקים יותר. סקרים, שנערכו בקרב אלפי זוכים בלוטו השוודי, מספקים עדות משכנעת לקביעה הזאת. זוכים בלוטו אמרו כי הם באופן משמעותי מרוצים יותר מחייהם מאשר אלה שהפסידו בהגרלות. נוסף על כך, אלה שזכו במאות אלפי דולרים דיווחו כי הם יותר שבעי רצון מאלה שזכו בעשרות אלפי דולרים.

ההשפעה החיובית של הזכייה בסכום כסף גדול היא ממושכת: חלק מהעדויות נמסרו שני עשורים לאחר הזכייה (לחוקרים לא היו נתונים מתקופות מוקדמות יותר). 

הממצאים מופיעים בדו"ח שעורר הדים בקרב כלכלנים בקיץ האחרון, ונכתב על ידי אריק לינדקוויסט מבית הספר לכלכלה של שטוקהולם, רוברט אוסטלינג מאוניברסיטת שטוקהולם ודיוויד קסאריני מאוניברסיטת ניו יורק. ללא ספק, המחקר, בטווח הרחוק, יעורר דיון לגבי תפקידו של המצב הכלכלי האישי בעיצוב תחושת הרווחה והאושר האישי.

ניתוחים קודמים רבים הראו כי אנשים עם הכנסות גבוהות יותר נוטים לדווח על שביעות רצון גבוהה יותר מהחיים. הקשר בין הכנסה לשביעות רצון דומה להפליא בעשרות מדינות, מה שעשוי להצביע על כך שהממצאים במחקר השוודי הם ככל הנראה רלוונטיים במדינות רבות. עם זאת, המחקרים המוקדמים יותר תיעדו רק את המתאם בין הכנסה לשביעות רצון. מה שחדש במחקר הזה הוא העדות שהכנסה גבוהה יותר גורמת לשביעות רצון גבוהה יותר.

בניגוד למה שחשבתם - הזוכים די מרוציםצילום: בלומברג

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

מה גורם למה?

מבחינה מדעית, המחקר מסוגל להתקרב להוכחת קשר סיבתי, משום שזכייה בלוטו מספקת בפועל את מה שמכונה בשפה הרפואית "מחקר אקראי מבוקר" (RCT). כמו במחקר של תרופה חדשה, אלה שקיבלו את הטיפול - במקרה הזה, את הכסף הגדול באדיבות כרטיס הלוטו -הושוו לאלה שזכו בסכום כסף קטן יותר ולאנשים באותו גיל ומין שהשתתפו בהגרלה אבל לא זכו.

במחקר של תרופה - כמו בהגרלת לוטו - ההחלטה להקצות נבדקים לקבוצות שמקבלות מנות גדולות או קטנות או לא מקבלות תרופה כלל היא רנדומלית. מדענים מאמינים כי מחקר כזה הוא אמין, משום שהרנדומליות מבטיחה כי הזכיות בלוטו הן הגורם היחיד האחראי להבדלים השיטתיים בין אלה שקיבלו את "הטיפול" לבין קבוצת הביקורת. לכן גורם זה מבודד את ההשפעה של זכייה בהרבה כסף על שביעות הרצון.

פרס גדול שווה הרבה יותרצילום: Bloomberg

החוקרים שיכנעו את הרשויות האחראיות על הסטטיסטיקה בשוודיה לנסות לבצע סקרים בקרב כל הזוכים בלוטו בשלושת חברות הלוטו הגדולות במשך יותר מעשור, ואז השתמשו ברשומות ממשלתיות אחרות כדי לעקוב אחר אספקטים אחרים בחייהם של הזוכים. החוקרים בחנו את אותם אינדיקטורים אצל שוודים שהשתתפו בתחרות והפסידו, או זכו בפרסים קטנים יחסית.

הסקרים האלה השתמשו בכמה גישות כדי למדוד איכות חיים (well being) - רווחה גופנית, נפשית וחברתית. השאלה בסקר שהיתה הקשורה ביותר להכנסה היא "כמה אתם שבעי רצון מחייכם באופן כללי?" מנגד, תשובות לשאלה הקשורה לאושר הראו פחות קשר לזכייה בלוטו.

חוקרים מתחום מדעי החברה נוטים לחשוב כי שאלות על שביעות רצון מהחיים מקבלות מענה הקשור לחיים בכללותם, ואילו שאלות על אושר מקבלות תשובות שקשורות יותר למצב הרוח או הרגשות של המשתתפים באותו הרגע.

סדרה נוספת של שאלות בחנה את מצב הבריאות הנפשית של המשיבים, ומצאה כי להכנסה גדולה יותר אין השפעה עליה, אף שבמחקר דומה מצאו אותם חוקרים כי זוכים בלוטו קיבלו פחות מרשמים לתרופות הקשורות לבריאות הנפש.

מחקרים אחרים של חוקרים אלה - לפעמים במשותף עם חוקרים נוספים - עקבו אחרי חייהם הכלכליים של הזוכים בלוטו, כדי לחקור באופן מעמיק יותר את השפעות העושר. בניגוד לסטריאוטיפ, אלה שזכו במאות אלפי דולרים לא ביזבזו את כל הכסף בבת אחת. במקום זאת, הם ביזבזו אותו באטיות במשך הרבה שנים. רבים מהם לא עזבו את מקום העבודה, אבל הם נוטים לעבוד פחות ולפרוש לפנסיה מוקדם יותר.

לא מתרגלים למצב הכלכלי

באופן מפתיע, לשיפור במצב הכלכלי היו השפעות מעטות על הבריאות הפיזית של הזוכים או של ילדיהם. ייתכן כי למצב כלכלי משופר של משפחות יש השפעות שונות בחברה שוויונית פחות מזאת השוודית, כמו למשל זאת בארה"ב.

תוצאות המחקר תומכות בגישה הכלכלית המסורתית שלפיה כסף משפר את איכות החיים, אף שלא באופן אחיד, ועומדות בניגוד לדעה הרווחת בקרב פסיכולוגים כי אנשים מתרגלים לנסיבות חייהם - כולל למצבם הכלכלי. במייל ששלח מתייחס החוקר קסאריני ל"תפישה הנפוצה והשגויה לפיה המדע הוכיח כי זכייה בלוטו גורמת פעמים רבות לאנשים להיות אומללים".

התפישה השגויה כנראה מגיעה מדורות קודמים של מחקרים; המפורסם שבהם הוא מחקר מ-1978, שכותרתו "זוכים בלוטו וקורבנות תאונה: האם אושר הוא יחסי?" של החוקרים פיליפ בריקמן, דן קוטס ורוני יאנוף־בולמן. במבט לאחור ניתן לומר כי המחקר מדגים את השינויים בסטנדרטים של מחקר אמפירי יותר מאשר מסקנות לגבי אושר ורווחה.

המחקר השווה בין איכות החיים הסובייקטיבית של 22 זוכים בלוטו של מדינת אילינוי עם קבוצת ביקורת של 22 איש. הזוכים בלוטו דירגו עצמם כמאושרים יותר לאחר הזכיות, אבל בגלל שהיקף המחקר היה כל כך קטן, החוקרים הגיעו למסקנה כי ייתכן שהממצאים משקפים את ההשפעה של השינוי בחייהם של הזוכים, ולא שמו לב כי המידע תואם לרעיון שזוכים בלוטו מאושרים יותר במידה משמעותית. הבעיה עם מחקרים בהיקף קטן היא שקשה להיות בטוחים שהתוצאות שלהם מלמדות משהו.

אותו מחקר בדק גם 29 קורבנות תאונה שנותרו משותקים, ומצא כי הם פחות מאושרים מאנשים אחרים. למרות זאת, הרבה אזכורים פופולריים של המחקר הזה מתארים אותו כמי שקבע את ההפך - שאנשים מתרגלים לטרגדיות מסוג זה.

הדפוס הזה נראה בעבר - ממצא הנוגד את האינטואיציה שובה את דמיונו של הציבור ומקבל חיים משל עצמו. כעבור זמן מה, העובדות נהפכות מעניינות מכדי באמת לבדוק אותן. אבל בסופו של דבר, המדע מתקן את עצמו. כעבור 40 שנה, שלושה מדענים נחושים, אלפי זוכים בלוטו וערימות של מידע מפורט חשפו אמת מהימנה יותר אבל פחות רומנטית: כסף אכן עוזר לאנשים לנהל חיים מספקים יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום