טרישה קורא להקמת משרד אוצר אחד ל-17 מדינות גוש היורו

נשיא הבנק המרכזי של אירופה: "יש מטבע אחד ובנק מרכזי אחד, אז למה לא אוצר אחד עם סמכות לפקח על תקציבי ממשלות אירופיות?"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), ז'אן קלוד טרישה, קרא לממשלות אירופה לשקול הקמת משרד אוצר אחד עבור 17 מדינות גוש היורו על מנת לחזק את גוש היורו בהתמודדותו עם משברי חוב עתידים של מדינות בגוש.

"האם יהיה זה נועז מדי מבחינה כלכלית לחזות משרד אוצר של האיחוד, כאשר כבר יש שוק אחד, מטבע אחד ובנק מרכזי אחד?", אמר טרישה בנאום שנשא היום בגרמניה. נשיא הבנק המרכזי גם הביע תמיכה בלהעניק לאיחוד האירופי סמכויות להטיל וטו על צעדים תקציביים מסוימים של מדינות אשר חורגות באופן מזיק מתקציביהן, אם כי צעד כזה יחייב הכנסת שינויים באמנת האיחוד האירופי.

"אחת הדרכים שבהן אפשר ללכת היא להעניק לרשויות האירופיות סמכות להטיל וטו על החלטות מדיניות כלכליות לאומיות מסוימות", אמר טרישה. "הסמכות עשויה לחול על סעיפי הוצאות תקציביים גדולים במיוחד שחיוניים להבטחת התחרויותיו של מדינות", הוסיף.

ז'אן קלוד טרישהצילום: בלומברג

עם זאת, טרישה ציין כי כל מנגנון חדש לפיקוח תקציבי יחייב "החלטה של עמי אירופה", והוסיף כי לנשיא האיחוד האירופי, לנציבות האירופית ולמשרד האוצר של גרמניה יש ודאי עמדות משלהם בנושא זה.

היעדרו של משרד אוצר אירופי גרר בעבר ביקורת.המשקיע המיליארדר ג'ורג' סורוס אמר כבר בשנת 2009, עוד בטרם פרץ משבר החוב האירופי, כי היעדרה של סמכות תקציבית אירופית אחידה נימנת על הסוגיות שעליהן יש לספק מענה.

טרישה, אחד מאדריכלי אמנת מסטריכט שייסדה את היורו, הציג את חזונו לשיפור בניהול גוש היורו חודשים ספורים בלבד לפני מועד פרישתו מתפקידו נשיא הבנק המרכזי של אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker