לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ביום ראשון דיווחו חוקרים כי מכשיר זעיר שמוחדר ללב הוריד את שיעור התמותה בחולים שסובלים מאי ספיקת לב קשה בצורה ניכרת. בניסוי הקליני שנערך, מצאו רופאים כי החולים שלליבם הוחדר המכשיר הצליחו גם להימנע מאשפוזים מיותרים, ודיווחו על עלייה באיכות החיים ועל ירידה בסימפטומים הקשים של המחלה.

כ-2 מיליון אמריקאים סובלים מאי ספיקת לב קשה, ועבור חלקם גם המטלות הפשוטות ביותר יכולות להיות קשות ומייגעות. עם בעיות בזרימת הדם בכל חלקי הגוף, חולים עשויים להגיע למצב של קוצר נשימה בעקבות ביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות כמו חציית חדר בהליכה או טיפוס במדרגות.

תרופות עשויות לעזור למתן את הסימפטומים, אך מדובר במחלה קשה - ורוב האנשים עם ספיקת לב קשה לא חיים זמן רב. עד היום, לרופאים לא היה הרבה מה לעשות.

"זו התקדמות אדירה", אמר דוקטור הווארד הרמן, מנהל המרכז הקרדיולוגי הבינלאומי באוניברסיטת פנסילבניה, שרשם כמה חולים לניסוי שבוצע. "זה מראה שאנחנו יכולים לטפל בחולים ולשפר את מצבם - אף כי הם סובלים ממחלה שמעולם לא חשבנו שנוכל לטפל בה", הוא אמר.

אם המכשיר אכן יאושר לשימוש בטיפול בחולים באי ספיקת לב קשה על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), הרי שחברות הביטוח, כולל מדיקייר, יכסו את עלות השימוש בו.

במסגרת המחקר השתמשו החוקרים במכשיר הנקרא מיטרא-קליפ כדי לתקן את המסתם הדו-צניפי (מיטרלי). המכשיר הוא למעשה מהדק, המצמיד את שני צדי המסתם. התוצאה של הטיפול הניסיוני היתה שמסתם שבקושי תיפקד הפך למסתם שמסוגל לווסת את הזרמת הדם לתוך ומחוץ ללב באופן סדיר.

בניסוי השתתפו 614 חולים מארה"ב ומקנדה, שסובלים מאי ספיקת לב קשה. המשתתפים קיבלו בחלקם, באופן רנדומלי, טיפול באמצעות המיטרא-קליפ בנוסף לטיפול תרופתי סטנדרטי, וחלקם האחר רק טיפול תרופתי סטנדרטי.

מבין האנשים שקיבלו את הטיפול התרופתי בלבד, 151 אושפזו בגלל אי ספיקת לב במהלך שנתיים של טיפול, ו-61 מתו. לעומת זאת, מבין האנשים שטופלו במיטרא-קליפ רק 92 אושפזו במהלך אותה תקופה, ו-28 בלבד מתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker