לאחר עשור של עבודות והשקעה של 10.7 מיליארד ד': רכבת הקליע של סין מגיעה להונג קונג

בכך תחובר העיר לרשת הרכבות המהירות של סין המתפרשת על פני 25 אלף קילומטר ■ משך זמן הנסיעה לבייג'ין ברכבת המהירה החדשה, תשע שעות - ארוך פי שלושה מטיסה, אך מחיר כרטיס זול בשני שליש

רויטרס
סוכנויות הידיעות
רכבת סינית מהירה בתחנה בשנחאי
רכבת סינית מהירה בתחנה בשנחאיצילום: Bloomberg

לאחר כעשור של עבודות בנייה בהשקעה כוללת של 84.4 מיליארד דולר הונג קונג (10.7 מיליארד דולר), ייפתח ביום ראשון הקטע החדש של רכבת הקליע של סין שיחבר את הונג קונג לרשת הרכבות המהירות של סין.

העיתון סאות צ'יינה מורנינג פוסט דיווח כי קטע המסילה החדש בארוך 26 ק"מ היה השלב האחרון בפיתוח רשת רכבות מהירות שמחברת את הערים גואנגג'ואו, שנזן והונג קונג, וכעת יידרשו 48 דקות בלבד לרכבת מהירה לעבור את המרחק של 142 ק"מ מהונג קונג לגואנגג'ואו - לעומת שעתיים עד כה.

יותר מ-80 אלף נוסעים צפויים לנסוע מדי יום בקו החדש, והוא צפוי להיות רווחי מרגע הפעלתו. עם זאת, בשל המרחק הקצר יחסית של קטע המסילה החדש להונג קונג, מהירות הרכבות בו תוגבל ל-200 קמ"ש, מהירות נמוכה באופן ניכר ממהירות של עד 350 קמ"ש בה נוסעות רכבות הקליע בתוך סין גופה.

בעקבות חיבור הונג קונג לרשת הרכבות המהירות של סין, המתפרשת על פני 25 אלף ק"מ, יוכלו כעת תושבי העיר לעלות את רכבת קליע בתחנת קאולון מערב בהונג קונג ולהגיע בתוך תשע שעות לבירת סין, בייג'ין, במחיר של 1,077 יואן (157 דולר).

לשם השוואה, המחיר של כרטיס לטיסה ישירה בת שלוש שעות מהונג קונג לבייג'ין בחברת התעופה הלאומית של הונג קונג, קתאי פסיפיק, מגיע לכ-500 דולר, ואילו כרטיס מקביל לטיסות מוזלות עולה כ-150 דולר בממוצע.

עיכובים וחריגות בעלויות

בין 44 היעדים בסין שאליהם יוכלו מעתה תושבי הונג קונג לנסוע ברכבת מהירה נמנים שנחאי (שמונה שעות ורבע), קונמינג (שבע שעות וחצי) וגווילין (שלוש שעות וחצי). נוסעים שמתכננים לעלות על הרכבת בהונג קונג, ובכלל זה אזרחים זרים, יוכלו לרכוש כרטיסי רכבת עד 30 ימים מראש באמצעות אתר אינטרנט ייעודי.

הפרויקט של חברת הרכבות ההונג קונגית MTR, שתחילתו בשנת 2008, היה רצוף עיכובים וחריגות בעלויות. תחילה, הוערכה עלות הפרויקט ב-39.5 מיליארד דולר הונג קונג, והשלמתו היתה צפויה כבר בשנת 2015.

עם זאת, עד להבטחת התקצוב הממשלתי הראשוני לפרויקט בשנת 2010, כבר זינקה הערכת עלותו ל-66.9 מיליארד דולר הונג קונג, ובסופו של דבר הגיעה כאמור ל-84.4 מיליארד דולר הונג קונג.

מועד פתיחת השירות נדחה אף הוא פעמיים עקב הצפות ובעיות טכניות בלתי צפויות, ובשנת 2014 אף נאלץ להתפטר מנכ"ל MTR ג'יי וולדר עקב טענות בדבר ניהול כושל של הפרויקט.   

סין מהדקת אחיזתה בהונג קונג

בניגוד לפרויקטים אחרים בתחום התחבורה המקשרים בין הונג קונג לסין גופה, קו רכבת הקליע להונג קונג עורר לא מעט התנגדות, לאחר שהמושבה הבריטית לשעבר נאלצה בראשונה לוותר על חלק מתחום השיפוט שלה לטובת סין.

בתחנת הרכבת החדשה שנבנתה עבור הקו בהונג קונג, דרכוניהם של הנוסעים יוחתמו על ידי פקידי הגירה סיניים, ולכן הם יהיו כפופים לחוק הסיני כבר בזמן הנסיעה על הרכבת על אדמת הונג קונג. פקידים סיניים ומהונג קונג הצדיקו את ההסדר יוצא הדופן כפתרון חד פעמי, וציינו את יתרונותיו הכלכליים והלוגיסטיים.

אולם המבקרים טוענים כי קו הרכבת מסמל את המשך תהליך ההטמעה הסינית של הונג קונג, ששבה להיות תחת שלטון סין ב-1997 תוך מתן ערבויות שהבטיחו אוטונומיה וחירויות נרחבות שאינן קיימות בסין גופה, ובכלל זה מערכת משפט עצמאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker