מה עושים עם המידע שלכם בג'ימייל? גוגל השיבה

החברה ענתה במכתב לשאלות סנאטורים בארה"ב ומסרה כי היא מסתמכת על סריקה אוטומטית של מיילים וגורמי אבטחת סייבר כדי לבדוק אם חברות צד שלישי מפרות את מדיניותה בג'ימייל

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו של גוגל בכנס טכנולוגי בפריז
לוגו של גוגל בכנס טכנולוגי בפריזצילום: Charles Platiau/רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

גוגל , החברה הבת של אלפבית, סיפקה פרטים לגבי מדיניות שיתוף המידע עם חברות צד שלישי בג'ימייל אך לא פירטה מה היא עושה במקרה שהחברות מפרות את המדיניות. שיתוף המידע של משתמשי גוגל ופייסבוק עם חברות צד שלישי הוא נושא שבוחנים רגולטורים בעולם בשנה האחרונה מאז שנחשף כי פייסבוק עשתה מעט מאוד על מנת לפקח על החברות עימן היא משתפת פעולה.

גוגל כתבה במכתב לסנאטורים בארה"ב, שפורסם ביום חמישי, כי היא סומכת על דו"חות של גורמי אבטחת סייבר וסריקות אוטומטיות של מיילים שנועדו לפקח על התוספים (add-ons - אפליקציות של חברות חיצוניות שמאפשרות פעולות שונות בג'ימייל) שמופיעים במיילים. עם זאת, היא לא ענתה על שאלת הסנאטורים כמה חברות נתפסו עד היום כשהן מפרות את מדיניותה.

הסנאטורים עשויים לבקש הבהרות נוספות מגוגל לגבי פעילות ג'ימייל, כאשר ועדת הסחר של הסנאט צפויה לקיים שימוע בנושא פרטיות משתמשים ב-26 בספטמבר, שבו יהיו נוכחים נציגי גוגל, אפל, AT&T וטוויטר.

משתמשי ג'ימייל צריכים לתת את הסכמתם להפעלת הרחבות בחשבון המייל, שמסייעות להם, בין היתר, לשלוח מיילים מתוזמנים מראש, לבצע השוואות מחירים של קמעונים ולהסיר את עצמם מתפוצת מיילים שונות.

במסגרת המדיניות של גוגל, חברות תוכנה שיוצרות את התוספים הללו חייבות ליידע את המשתמשים כיצד הן אוספות מידע מג'ימייל ועם מי הן חולקות אותו. החקירה של הרגולטורים החלה לאחר שביולי דיווח "וול סטריט ג'ורנל" כי חלק מיצרני ההרחבות לא מבהירים למשתמשים את העובדה שעובדי החברה יכולים לקורא מיילים וכי המידע של המשתמשים משותף עם גורמים אחרים.

שיתוף המידע עם חברות צד רביעי הוא חיוני לחלק מיצרניות התוספים. כך לדוגמא, אפליקציה לתכנון נופש וטיולים עשויה לסרוק את המיילים של המשתמשים כדי לקבל את פרטי הטיסות הקרובות ואז להשתמש במידע כדי לבקש מחברת התעופה עדכונים על זמני המראה וכו'.

גוגל מסרה לסנאטורים כי היא השעתה את פעילותם של אפליקציות בשל חוסר שקיפות כלפי המשתמשים, מבלי לציין את שמות האפליקציות או מתי הן הושעו. מידע רלוונטי עבור 1.4 מיליארד איש בעולם שמשתמשים בשירות ג'ימייל.

בנוסף, בית הנבחרים פנה לגוגל ביולי בבקשה לדעת האם גוגל אסיסטנט (Google Assistant - תוכנה שמותקנת בסמארטפונים של אנדרואיד ומופעלת על ידי קול)  אוספת דגימות אודיו של המשתמשים כדי לזהות ביטויים כמו "אוקיי גוגל" שמפעילים את התוכנה. המחוקקים ציינו כי בתקשורת דווח כי ייתכן שלתוכנות צד שלישי יש גישה לגוגל אסיסטנט והן אוספות מידע מבלי ליידע את המשתמשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ