רכבת המימן הראשונה בעולם יצאה לדרך בגרמניה

שתי רכבות מתוצרת אלסטום הצרפתית פועלות בקו שאורכו 100 ק"מ בצפון גרמניה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
רכבת מימן מדגם קורדיאה איי-לינט מתוצרת אלסטום
רכבת מימן מדגם קורדיאה איי-לינט מתוצרת אלסטום צילום: alstom.com

גרמניה השיקה את רכבת הנוסעים הראשונה בעולם שפועלת באמצעות מימן, ואותתה על תחילתו של ניסיון להחליף רכבות מזהמות מונעות דיזל ברכבות יקרות יותר, אך גם ידידותיות יותר לסביבה.

שתי רכבות מדגם קורדיאה איי-לינט (Coradia iLint) מתוצרת אלסטום - המייצרת את הרכבות המהירות במערכת TGV בצרפת - החלו לפעול ביום שני בקו שאורכו 100 ק"מ המחבר בין העיירות והערים קוקסהאפן, ברמרהאפן, ברמרוורדה ובוקסטהודה בצפון גרמניה - קו שבו פעלו עד כה רכבות דיזל.

"רכבת המימן הראשונה בעולם נכנסת לשירות מסחרי ומוכנה לייצור סדרתי", אמר מנכ"ל אלסטום, אנרי פופאר-לפארג', בטקס ההשקה שהתקיים בברמרוורדה, התחנה שבה הרכבות יתודלקו במימן.

אלסטום מסרה כי בכוונתה לספק לממשלת מדינת סקסוניה התחתונה 14 רכבות מימן עם אפס פליטות עד 2021, וכי מדינות נוספות בגרמניה הביעו אף הן עניין.

רכבות מימן מייצרות חשמל להנעה באמצעות שילוב של מימן וחמצן, ופולטות לאוויר רק קיטור ומים. אנרגיה עודפת מוטענת לסוללות ליתיום יון הנמצאות על הרכבת.

רכבות מדגם קורדיאה, המגיעות למהירות של עד 140 קמ"ש, מסוגלות לנסוע לטווח של כ-1,000 ק"מ מתדלוק אחד של מיכל מימן, טווח דומה לזה של רכבות דיזל. יתר על כן, הרעש שמפיקה רכבת מימן נמוך ב-60% מזה של רכבת דיזל.

אלסטום מהמרת על הטכנולוגיה כחלופה ירוקה ושקטה יותר לרכבות דיזל במסילות רכבת ללא מערכת חשמול - חזון מפתה עבור ערים גרמניות רבות שמנסות להיאבק בזיהום אוויר.

"בוודאי שרכישת רכבת מימן יקר במידת מה מרכבת דיזל, אבל ההפעלה זולה יותר", אמר מנהל הפרויקט באלסטום, שטפן שראנק.

ישנן מדינות נוספות המגלות עניין ברכבות מימן, ציינה אלסטום, בהן בריטניה, הולנד, דנמרק, נורווגיה, איטליה וקנדה. בצרפת, הממשלה כבר הודיעה כי בכוונתה להתחיל להפעיל רכבת מימן ראשונה עד שנת 2022.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker