"87 פעמים הועברו שקים מלאי כסף לביתה": נשיאת ארגנטינה לשעבר תעמוד לדין על שחיתות

לפי כתב אישום שהוגש נגדה, עמדה כריסטינה פרננדס בראש רשת תשלומי שוחד רחבת היקף במסגרתה הועברו עשרות שקים מלאי כסף מזומן לביתה הפרטי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריסטינה פרננדז דה קירשנר
כריסטינה פרננדסצילום: AP

נשיאת ארגנטינה לשעבר כריסטינה פרננדס עמדה בראש רשת שחיתויות רחבת היקף שבמסגרתה הועברו לפחות 87 פעמים שקים מלאי כסף מזומן לביתה הפרטי בבירה בואנוס איירס, כך לפי כתב אישום שהוגש נגדה ביום שני.

האישומים החמורים הוגשו על ידי השופט הפדרלי העומד בראש החקירה, קלאודיו בונדיו, במקרה ראשון מסוגו של כתב אישום כה חמור בגין שחיתות המוגש נגד ראש מדינה לשעבר בארגנטינה. לפי האישומים, פרננדס קיבלה תשלומי שוחד מחברות בנייה בתמורה לחוזים לעבודות במגזר הציבורי במהלך שתי כהונותיה כנשיאה בין 2007 ל-2015.

בכתב האישום נאמר גם כי רשת השחיתות רחבת היקף שכללה אנשי עסקים ופקידים ממשלתיים הוקמה על ידי בעלה דאז וקודמה בתפקיד, נסטור קירשנר, במהלך כהונתו בשנים 2007-2003. הוא מת מדום לב ב-2010.

"במהלך תקופת ממשלתו של נסטור קירשנר הוכנסה לפעולה מערכת גבייה בלתי חוקית שהמשיכה לפעול במהלך נשיאותה של אשתו, כריסטינה אליזבת פרננדס", כתב השופט בכתב האישום. פרננדס ובעלה "היו אלה שנתנו את ההוראות והפקודות לפיתוח המהלכים הנחקרים, וגם היו אלה שנהנו מהם בסופו של דבר".

שערוריית השחיתות פרצה באוגוסט לאחר שהעיתון היומי הארגנטינאי "לה נסיון" חשף מחברות ששמר נהג שהועסק על ידי שר התכנון לשעבר של פרננדס. המחברות כללו רישום דקדקני של משלוחי כסף מזומן למשרדי ממשלה ולמגוריה הפרטיים של פרננדס. דובר מטעם פרננדס לא הגיב באופן מידי לבקשת תגובה.

הגשת כתב האישום החמור לא תביא עם זאת למעצרה של הנשיאה לשעבר, המשמשת כיום כחברת סנאט, ומתוקף כך נהנית מחסינות מפני מעצר אך לא מפני כתב אישום. השופט בונדיו ביקש מהסנאט להדיח את פרננדס, אולם ספק אם יצליח לגייס לשם כך מספיק תומכים בסנאט.

נסטור קירשנר וכריסטינה פרננדס. הזוג הנהיג את ארגנטינה ב–12 השנים האחרונות
נסטור קירשנר וכריסטינה פרננדסצילום: בלומברג

"הכרחי להמשיך בחקירה זו עד שנצליח להבהיר לחלוטין את המבנה של תשלומים בלתי חוקיים אלה, לפחות ביחס לפקידים שהיו חלק ממשרד התכנון לשעבר והיזמים הקשורים אליהם", נאמר בכתב האישום.

עשרות אנשי ממשל לשעבר ששירתו תחת פרננדס ובעלי עסקים בענף הבנייה נעצרו במסגרת החקירה שערערה את הביטחון בענף שגם כך סבל כתוצאה מחולשת הכלכלה, צמצום ההוצאות הממשלתיות על בנייה ציבורית וריבית בגובה 60%.

אף כי נגד פרננדס כבר הוגשו אישומים אחרים, היא עדיין נהנית מתמיכה עממית רחבת היקף וצפויה להתמודד לנשיאות בבחירות בשנה הבאה.

היעדר ראיות לכך שפרננדס קיבלה את שקי המזומנים באופן אישי, אינו מהווה הוכחה לחפותה, אמר השופט. "העובדה ששום משלוח של כספים בלתי חוקיים לא הועבר לפרננדס עצמה אינו מונע מאיתנו לדבוק באחריותה לאירועים הללו", נאמר בכתב האישום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker