מנכ"ל הבנק הגדול בדנמרק התפטר עקב שערוריית הלבנת כספים של 234 מיליארד ד'

יו"ר דאנסקה בנק אמר כי חלק גדול מהכספים שזרמו דרך חטיבתו באסטוניה חשודים וכי כמעט מחצית מחשבונות הבנק בחטיבה מפוקפקים ■ הפרשה מטלטלת את דנמרק שנחשבת לאחת המדינות בעלות רמת השחיתות הנמוכה ביותר

לוגו בלומברג
בלומברג
תומס בורגן
תומס בורגן צילום: Thomson/ Reuters
לוגו בלומברג
בלומברג

מנכ"ל הבנק הגדול בדנמרק התפטר מתפקידו לאחר שיו"ר דאנסקה בנק הודה כי כספים בהיקף של 234 מיליארד דולר זרמו דרך חטיבת הבנק הדני באסטוניה, שעומדת במוקד שערוריית הלבנת כספים, וכי חלק ניכר מעסקות אלו נחשבות כעת חשודות.

דאנסקה בנק חשף את הנתון בדו"ח שפירסם ביום רביעי, בניסיון לספק מענה לשאלות לגבי מעורבותו של דאנסק באחת מפרשיות הלבנת הכספים הגדולות באירופה. בדו"ח נאמר כי מנכ"ל הבנק תומס בורגן, בן 54, יתפטר מתפקידו בעקבות הפרשה. היו"ר אולי אנדרסן, בן 62, רמז על אפשרות כי גם הוא יתפטר לאחר סיום הפרשה.

אנדרסן אמר כי הוא "אינו פוסל שום אפשרות" לגבי היקף העסקות החשודות, במסגרת ראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. לדבריו, החוקר הראשי הודיע היום כי הוא מעריך כי "יתכן שניתן לסווג כחשודים" חלק גדול מתוך סכום כולל של 234 מיליארד דולר שזרמו דרך החטיבה האסטונית.

פרשת הלבנת הכספים מטלטלת את דנמרק, מדינה שמתאפיינת בדרך כלל ברמות שחיתות מהנמוכות בתבל ורמות שקיפות מהגבוהות ביותר בעולם. תלונות פליליות שהוגשו עד כה נגד דאנסקה מצביעות על כך שהחטיבה באסטוניה שימש להלבנת כספים בהיקף של עד 9.1 מיליארד דולר בין השנים 2015-2007, כאשר מרבית הכספים הבלתי חוקיים מקורם ברוסיה. הדו"ח שפורסם היום לא הבהיר איזה חלק מסך הכספים הולבן.

הבעיות רק מתחילות; הקנסות בדרך

חקירות רשמיות כבר מתנהלות בדנמרק ובאסטוניה, ואמצעי התקשורת בדנמרק דיווחו בחודש שעבר כי רשויות החוק בארה"ב אף הן בוחנות את הפרשה. אנליסטים ומשקיעים אמרו כי הדו"ח שפירסמה דאנסקה לא סיפק תשובות על כמה שאלות מפתח.

דאנסקה טען כי אינו יכול לספק סכום מדויק של היקף הכספים שהולבנו. אולם הערכת הבנק של הסכום הכולל של 234 מיליארד דולר שזרם דרך החטיבה האסטונית - סכום גדול כמעט פי תשע מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של המדינה הבלטית - מעלה שאלות קשות לגבי מידת רצינות כוונות הנהלת הבנק למנוע הלבנת כספים.

"למרבה הצער, הדו"ח לא מדגיש את הנושא כפי שקיווינו", כתבו אנליסטים של בנק סיטי בדו"ח למשקיעים. אנליסטים בבנק ג'פריס הצביעו על כך שהבנק לא התייחס להפרות כלשהן של סנקציות, "דבר שמהווה הקלה לאור החששות" מפני חקירה מצד הרשויות בארה"ב. "בשלב זה לא ברור מה הבסיס להטלת קנס כלשהו", הוסיפו בג'פריס.

אסטוניה
אסטוניהצילום: Pavel Golovkin/אי־פי

מניית דאנסקה צללה ביותר מ-8% במהלך המסחר היום בבורסת קופנהגן, והשלימה בכך נפילה של 32% מתחילת השנה. מאז השיא האחרון שרשמה במאי 2017, נחתך שווי השוק של דאנסקה בכ-14 מיליארד דולר. מניית דאנסקה נסגרה בסופו של דבר היום בירידה של 3.4% בקופנהגן.

בורגן, שקודם לתפקיד מנכ"ל הבנק ב-2013, ימשיך בתפקידו עד שיימצא לו מחליף, נאמר בהודעת דאנסק ביום רביעי. "ברור שדאנסקה בנק לא עמד באחריות המוטלת עליו במקרה של אפשרות של הלבנת כספים באסטוניה", אמר בורגן בהודעה. "אני מתחרט על כך עמוקות".

אלפי חשבונות מפוקפקים

הבדיקה של העסקות שבוצעו בחטיבה האסטונית בין 2007 ל-2015 כוללת כ-15 אלף חשבונות, שמתוכם כ-6,200 הוגדרו על ידי דאנסקה כבעלי "האינדיקטורים לסיכון הגבוהים ביותר". הבנק ציין כי "דווח לרשויות על כמעט כל הלקוחות הללו".

דאנסקה הוא האחרון בשורה של בנקים אירופים גדולים שנקלעו לשערוריות הלבנת כספים. דויטשה בנק נקנס בקרוב ל-700 מיליון דולר בשנה שעברה על כך שסייע לעשירים מרוסיה להוציא כ-10 מיליארד דולר מארצם. מוקדם יותר החודש הסכים בנק ING לשלם כ-900 מיליון דולר כדי ליישב פרשת הלבנת כספים.

אנליסטים שנסקרו על ידי בלומברג העריכו כי יתכן שדאנסקה יאלץ לשלם קנסות בסכום של כ-800 מיליון דולר בגלל הפרשה. הבנק עצמו לא הזכיר בהודעתו היום הפרשות כלשהן לכיסוי קנסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker