לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

כשהמפלגה הסוציאל דמוקרטית בשוודיה חשפה את תוכניתה להכריח חברות לחלק מניות לעובדים, ההתנגדות הגיעה מקום לא צפוי: אבבא. להקת הפופ הובילה קמפיין נגד ההצעה ב-1982, ואף ערכה קונצרט לגיוס כספים למאבק והבטיחה לעזוב את שוודיה אם ההצעה תיושם. אבבא ניצחה.

ארבעה עשורים חלפו וג'ון מקדונל, שר האוצר בממשלת הצללים של הלייבור, מקווה כי הרעיון יתקבל כעת בצורה טובה יותר. מקדונל השיק את הגירסה שלו להצעת החוק השוודית בכנס איגודי עובדים שנערך ב-12 בספטמבר, שלפיה חברות גדולות יחויבו להעביר מניות לקרן בבעלות העובדים. "כך נתח של החברות יגיע לבעלות משותפת בשליטת העובדים", הכריז מקדונל.

בעלות על אמצעי הייצור היתה נושא מרכזי בשינויים במדיניות בבריטניה במאה האחרונה, אומר מתיו לורנס מחברת המחקר IPPR. תחת הנהגתו של קלמנט אטלי, ראש ממשלת בריטניה ב-1951-1945, הלאומנות שינתה את מבנה ההחזקות בחברות מידיים פרטיות לידיים ממשלתיות. תחת מרגרט תאצ'ר, הבעלות על חברות הלכה בכיוון ההפוך - הפרטת חברות ממשלתיות. מקדונל מעוניין להשפיע על מבנה הבעלות של חברות בצורה אחרת: בעלות משותפת על ידי העובדים.

הרעיון הוא לב לבו של הקורבינומיקס (על שם ג'רמי קורבין מנהיג מפלגת הלייבור), ומתן מניות מיעוט לעובדים הוא צעד קטן להגשמתו. במפלגת השמאל הבריטית טוענים כי ההצעה תעזור לפתור את הבעיה שזיהה הכלכלן הצרפתי תומאס פיקטי: התשואות על ההון עוקפות את העלייה בשכר.

ואולם לא כולם להוטים ליישם זאת. תחת ממשלת הלייבור, המשקיעים בבריטניה ייאלצו להתמודד עם הדאגות שעורר הברקזיט: עלייה במסי תאגידים וכעת גם אפשרות לדילול אחזקות של בעלי המניות. בנוסף, לא ברור כיצד החוק הזה יחול על חברות בינלאומיות. מקדונל מתעקש כי כל עוד הלייבור תפעל לפי התוכנית, לבעלי המניות אין מה לחשוש.

חברות שבהן לעובדים יש בעלות על מניות הן יותר יעילות, לפי מחקרים רבים. עם זאת, בעלי העסקים בבריטניה עשויים לחשוב כי יש דרכים אחרות להגביר את פריון העבודה בבריטניה.

לפי ההצעה של הלייבור, הנתח שיעניקו החברות לעובדים מדי שנה יהיה נתון לשינוי בהתאם לייעוץ שתקבל החברה וכן הנתח הטוטאלי של מניות החברה שיהיו בשליטת קרן העובדים. שני הסכומים צפויים להיות ברמת אחוזים בודדים.

ההחלטה לגבי גודל נתח המניות שיקבלו העובדים תקבע אם ההצעה תהיה רק הטיה קלה של הון לטובת העובדים, או הענקת אמצעי הייצור לעובדים. תומכיו של מקדונל רואים בהצעה שינוי צנוע ומבקריו טוענים כי זה צעד קטן מאד לשינוי סוציאלי.

בנוסף, יש צורך להבהיר כיצד תעבוד הבעלות הקולקטיבית. כיום יש מעט חברות בבריטניה שמבנה הבעלות שלהן כולל אחזקה של העובדים. חברות אלו מהוות כ-2% מהתמ"ג בבריטניה לעומת 7% באיטליה ובגרמניה. לבריטים אין היסטוריה של יחסים ידידותיים בתעשייה בין עובדים לבעלי מניות – דבר חיוני להגשמת תוכניות מפלגת הלייבור. גם העובדים לא מתלהבים מהתוכנית. כאשר מקדונל הציג את תוכניתו בכנס איגודי עובדים, הוא נענה בשתיקה לעומת התשואות שקיבל כשהציג את תוכניתו לביטול חקיקה נגד איגודי עובדים.

מה שירצה את עובדים היא נכונות של מקדונל להרחיק לכת מעבר למניפסט האחרון של הלייבור, שכלל הטבות למעמד הביניים כמו ביטול דמי לימוד באוניברסיטאות. מול קהל של איגודי עובדים אמר מקדונל כי הצוות שלו בוחן את המניפסט של המפלגה והאם הוא עומד במבחן הזמן או שיש להפוך אותו לקיצוני יותר. מפלגת הלייבור נוטה יותר ויותר שמאלה, אלא אם מישהו יפעל כמו אבבא ויוציא SOS.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker