ארה"ב מחכה לרעידת האדמה שתעיר אותה

כדי להיערך לרעידת אדמה הרסנית נדרשת ארה"ב השקעה של 7 מיליארד דולר על פני 20 שנה - אבל האמריקאים, כך נראה, עדיין לא הזדעזעו מספיק מהאירועים ביפן

אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> במוקדם או במאוחר תסבול ארה"ב מרעידת אדמה שתהיה הרסנית באותה מידה כמו זו שזרעה הרס בצפון יפן. היא עשויה להתרחש בשבוע הבא, בשנה הבאה או במאה הבאה; רעידות כאלה התרחשו פעמים רבות בעבר, והן יתרחשו שוב.

הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות הוא להתכונן לקראת הבלתי-נמנע, לנקוט צעדים שיסייעו לצוותי החירום לחלץ את הקורבנות ולאפשר שיקום מהיר ככל שניתן. אך הכאוס שפרץ לאחר הוריקן קתרינה מראה עד כמה ארה"ב אינה מוכנה לאסונות.

רעידות אדמה חזקות כמו רעידת האדמה שהחריבה את צפון יפן, בעוצמה של 9 בסולם ריכטר, לפני שהטביעה את האזור בגלי צונאמי בגובה תשעה מטרים, כבר פגעו לפחות שבע פעמים בחופי אורגון ב-3,500 השנים האחרונות. הפעם האחרונה היתה ב-26 בינואר, 1700. התאריך המדויק ידוע הודות לתיעוד שנשמר על ידי מנהיגים ביפן, שחזו בהרס שנגרם במהלך הצונאמי שהתעורר בעקבות רעידת האדמה ופגע בחופיהם.

המגה-אסון הבא שיפגע בארה"ב צפוי להיות רעידת אדמה חמורה פחות מזו שפגעה באורגון או ביפן, אך עשויה להיות קרובה יותר לאזורי אוכלוסייה מרכזיים מאלה שנפגעו בשנים האחרונות. היא עשויה להתרחש בכל מקום כמעט - מאלסקה וקליפורניה במערב ועד למסצ'וסטס, ממיזורי ודרום קרולינה במזרח. כולן סבלו מנזק כבד והרוגים רבים כתוצאה מרעידות אדמה גדולות בעבר.

על אדמה מוצקה?

הבעיה כיום היא שרעידת האדמה החזקה האחרונה שפגעה באזור מאוכלס בארה"ב - רעידת האדמה בעוצמה של 7.9 בסולם ריכטר שהחריבה את מרבית סן פרנסיסקו ב-1906 והרגה קרוב ל-3,000 בני אדם - רחוקה מדי מכדי להשפיע על קובעי המדיניות כיום. רעידת האדמה בעוצמה של 9.2 והצונאמי שפגעו במפרץ הנסיך ויליאם באלסקה ב-1964 - רעידת האדמה השנייה בחומרתה אי פעם נכון לאותה עת - קיפחה למרבה המזל את חייהם של 131 בני אדם בלבד, מאחר שהאוכלוסייה באזור היתה קטנה מאוד. אפילו רעידת האדמה בלוס אנג'לס ב-1994, בעוצמה של 6.7 בסולם ריכטר, שגרמה לנזקים בסך 20 מיליארד דולר, קיפחה את חייהם של פחות מ-60 בני אדם. האסון ביפן, לעומת זאת, הוביל, לפי הערכות, למותם של יותר מ-27 אלף בני אדם וגרם לנזקים של 300 מיליארד דולר.

גאולוגים בארה"ב חוששים כי העובדה שבשנים האחרונות לא התרחשה רעידת אדמה רצינית באמדינה, הפכה את תושבי האזורים המועדים לרעידות אדמה במדינה שאננים, ונטעה אמונה כי תקני הבנייה המקומיים ונהלי ההיערכות לאסונות מספיקים. סימולציית מחשב בשם ShakeOut, שנערכה על ידי השירות הגאולוגי האמריקאי ב-2008 וכללה 5,000 עובדי סיוע ו-5.5 מיליון אזרחים, גילתה כי רעידת אדמה של 7.8 בסולם ריכטר שתתרחש בקצהו הנמוך של שבר סאן אנדראס, כ-60 ק"מ מזרחית ללוס אנג'לס, תגרום ל-1,800 קורבנות בנפש, לנזקים בסך 113 מיליארד דולר ולפגיעה בסך 70 מיליארד דולר בפעילות העסקית.

בתגובה ל-ShakeOut, הרכיבה התוכנית הלאומית האמריקאית להפחתת הסכנה כתוצאה מרעידות אדמה, שהוקמה על ידי הקונגרס ב-1977 כדי לצמצם את נזקיהן של רעידות אדמה, ועדה של מדענים ב-2008 במטרה לנסח תוכנית פעולה שתפחית את נזקיהן של רעידות אדמה בארה"ב ב-20 השנה הקרובות.

מועצת המחקר הלאומית (NRC), שעליה הוטל פיתוח התוכנית, דיווחה בשבוע שעבר על 18 המטלות שלהערכתה חיוניות לשיפור איתנותה של ארה"ב מול רעידות אדמה. יישום התוכנית צפוי לעלות 6.8 מיליארד דולר במשך 20 שנה. זה נחשב זול, מאחר שלפי סוכנות ניהול מצבי החירום של מדינת קליפורניה, כל דולר שמושקע בהיערכות לאסון חוסך 4 דולרים בעלויות שיקום אחריו.

אחת ההמלצות החשובות ביותר של NRC ובהחלט היקרה ביותר, היא מערכת אזהרה לאומית נגד רעידות אדמה, כמו זו שהתקינה יפן ב-2007. הודות לרשת של 1,000 תחנות סייסמולוגיות שנפרשו ברחבי המדינה, לרשויות ביפן היתה קרוב לדקה לעצור את הרכבות המהירות ביפן (אף אחת לא ירדה מהפסים) ולהורות לחברות המקומיות לעצור את המעליות ולכבות את הציוד המסוכן.

הסייסמוגרפים מזהים את ההתפרצות של גלי P המשתחררים לאחר רעידת אדמה, ונעים במהירות הגבוהה פי 2 מגלי S ההרסניים יותר. בכך הם מעניקים לרשויות שניות יקרות של היערכות, בהתאם למרחק ממוקד הרעש.

אולם סייסמולוגים חוששים כי מערכת אזהרה לאומית כזו לא תיבנה בארה"ב, בשל שאננות והצורך בקיצוצים תקציביים. קליפורניה מתקשה גם כך לגייס את 50 מיליון הדולרים הנדרשים להשלמת רשת ניסויית שכזאת, והרי תושבי קליפורניה לא זקוקים לתזכורת שתבהיר להם מהו ערכה של מערכת אזהרה. בניגוד ליפאנים למודי האסונות, בכל הנוגע להיערכות נגד רעידות אדמה - רוב האמריקאים מרגישים שהם על אדמה מוצקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker