מיליארדר קרנות גידור: "המכסים של טראמפ יפילו את וול סטריט ב-20%"

דיויד טפר, מייסד קרן הגידור אפלוסה, הזהיר כי שוק המניות עדיין לא מגלם את מחיר ההסלמה בסכסוך הסחר בין ארה"ב לסין

סוכנויות הידיעות
דיויד טפר, מייסד שותף של קרן הגידור אפלוסה מנג'מנט
דיויד טפר, מייסד קרן הגידור אפלוסה מנג'מנטצילום: via Bloomberg
סוכנויות הידיעות

המיליארדר האמריקאי דיויד טפר, מייסד קרן הגידור אפלוסה מנג'מנט, הזהיר כי הסלמה בסכסוך הסחר בין ארה"ב לסין עלולה למחוק עד חמישית משווי המניות הנסחרות בוול סטריט.

בראיון לערוץ CNBC ביום חמישי אמר טפר כי שוק המניות בארה"ב צפוי ליפול ב-5% עד 20% אם יחריף סכסוך הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. "ייתכן שנצטרך להתרגל לכך שהמכסים הללו פשוט יישארו, ואז תתבצע התאמה בשוק המניות", אמר טפר, שמנהל נכסים בהיקף של 14 מיליארד דולר בקרן אפלוסה, שאותה ייסד ב-1993.

למרות ההסלמה שחלה באחרונה בסכסוך הסחר בין ארה"ב לסין, מדדי המניות המרכזיים בוול סטריט נסחרים קרוב לשיאם. "אני קצת מופתע מרמתו של השוק כרגע", הוסיף טפר. "אני לא חושב שהכל מגולם במחיר כעת".

"אני אזרח אמריקאי מאוד פטריוט", המשיך טפר, "ואני כן חושב שאנחנו צריכים להגן על האוצרות הלאומיים שלנו: הטכנולוגיה שלנו. כך שזהו עניין רציני ביותר. ולפעמים, כאשר עוסקים בעניין רציני, צריך לסבול קצת בשביל זה. ככה זה".

טפר, שהונו האישי מוערך ביותר מ-11 מיליארד דולר, העריך כי השוק הפרי הנוכחי מתקרב לסיומו, וציין כי מכר חלק מהחזקותיו במניות.

הסלמה במלחמת הסחר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הורה ביום חמישי לעוזריו להמשיך בקידום יישום הטלת מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 200 מיליארד דולר, אמרו מקורות המעורים במצב לסוכנות הידיעות בלומברג. זאת למרות ניסיונותיו של שר האוצר האמריקאי לחדש את המשא ומתן עם בייג'ין, בניסיון למנוע התלקחות מלחמת סחר כוללת בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בשבוע שעבר הסתיימה התקופה שהוקצתה לקבלת תגובות הציבור על רשימת המכסים על סחורות סיניות בהיקף של כ-200 מיליארד דולר, וטראמפ אמר כי המכסים יוטלו בקרוב. סבב מכסים חדש יתווסף למכס של 25% על יבוא מסין בהיקף של 50 מיליארד דולר שכבר הטילה ארה"ב. בורסות וול סטריט עברו לירידות בעקבות הדיווח.

הסינים הגיבו בהטלת מכסי גומלין בהיקף שווה על יבוא מארה"ב, והתחייבו להמשיך לנקוט בצעדי גומלין שווי ערך גם על מכסים שתטיל ארה"ב על סין בהמשך.

נשיא סין, שי ג'ינפינג (מימין) ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא סין, שי ג'ינפינג (מימין) ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: בלומברג

לפני הפגישה ביום חמישי, התרברב טראמפ בחשבונו בטוויטר כי ידו נמצאת על העליונה בסכסוך הסחר עם בייג'ין, וכי הוא אינו חש "שום לחץ" לפתור את הסכסוך.

לפני שבוע הכריז טראמפ כי יטיל בזמן הקרוב מכסי יבוא על מוצרים נוספים מסין בהיקף של 267 מיליארד דולר, בנוסף למכסים מוצעים בהיקף של 200 מיליארד דולר שהממשל קרוב להתחיל ליישם.

יישום ההחלטה להטיל מכסים על מוצרים סיניים בהיקף של 200 מיליארד דולר "יתרחש מאוד בקרוב בכפוף למה שיקרה", אמר טראמפ לפני שבוע לכתבים במטוס הנשיאותי אייר פורס 1. "אני שונא לעשות את זה, אבל אחריהם יש עוד 267 מיליארד דולר נוספים שאותם אני יכול להטיל בתוך זמן קצר".

אם טראמפ יממש את כל האיומים הללו, המכסים יכסו ויותר את סך כל שווי היבוא מסין, לפי נתוני הממשל האמריקאי מהשנה שעברה. היבוא של מוצרים מסין לארה"ב הסתכם ב-505 מיליארד דולר ב-2017, לפי נתוני הלשכה הדמוגרפית של ארה"ב (U.S. Census Bureau).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker