למרות המו"מ עם סין: "טראמפ נערך להטיל עוד מכסים של 200 מיליארד דולר"

מקורות בבית הלבן אמרו כי הנשיא הורה לעוזריו לקדם יישום של המכסים, למרות ניסיונותיו של שר האוצר מנוצ'ין לחדש את שיחות הסחר עם בייג'ין ■ בעקבות הדיווח נמחקו העליות בוול סטריט

לוגו בלומברג
בלומברג
נשיא סין, שי ג'ינפינג (מימין) ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא סין, שי ג'ינפינג (מימין) ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הורה ביום חמישי לעוזריו להמשיך בקידום יישום הטלת מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 200 מיליארד דולר. זאת למרות ניסיונותיו של שר האוצר האמריקאי לחדש את המשא ומתן עם בייג'ין, בניסיון למנוע התלקחות מלחמת סחר כוללת בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. כך אמרו ארבעה מקורות המעורים במצב.

עם זאת, הבית הלבן החליט לעכב את ההודעה על הטלת סבב מכסים חדש, בעודו שוקל שינויים ותיקונים במכסים בעקבות הסתייגויות שהועלו על ידי הציבור, אמרו המקורות.

טראמפ קיים ביום חמישי דיון על המכסים שיוטלו על סין, בהשתתפות יועצי הסחר הבכירים שלו, בהם שר האוצר סטיבן מנוצ'ין, שר המסחר וילבור רוס ונציג הסחר של ארה"ב רוברט לייטהייזר, כך נמסר. מנוצ'ין הוביל באחרונה ניסיונות מול סין לחדש את שיחות הסחר בין שתי המדינות.

בשבוע שעבר הסתיימה התקופה שהוקצתה לקבלת תגובות הציבור על רשימת המכסים על סחורות סיניות בהיקף של כ-200 מיליארד דולר, וטראמפ אמר כי המכסים יוטלו בקרוב. סבב מכסים חדש יתווסף למכס של 25% על יבוא מסין בהיקף של 50 מיליארד דולר שכבר הטילה ארה"ב. בורסות וול סטריט עברו לירידות בעקבות הדיווח.

הסינים הגיבו בהטלת מכסי גומלין בהיקף שווה על יבוא מארה"ב, והתחייבו להמשיך לנקוט בצעדי גומלין שווי ערך גם על מכסי שתטיל ארה"ב על סין בהמשך.

לפני הפגישה ביום חמישי, התרברב טראמפ בחשבונו בטוויטר כי ידו נמצאת על העליונה בסכסוך הסחר עם בייג'ין וכי הוא אינו חש "שום לחץ" לפתור את הסכסוך.

לפני שבוע הכריז טראמפ כי יטיל בזמן הקרוב מכסי יבוא על מוצרים נוספים מסין בהיקף של 267 מיליארד דולר, בנוסף למכסים מוצעים בהיקף של 200 מיליארד דולר שהממשל קרוב להתחיל ליישם.

יישום ההחלטה להטיל מכסים על מוצרים סיניים בהיקף של 200 מיליארד דולר "יתרחש מאוד בקרוב בכפוף למה שיקרה", אמר טראמפ לפני שבוע לכתבים במטוס הנשיאותי אייר פורס 1. "אני שונא לעשות את זה, אבל אחריהם יש עוד 267 מיליארד דולר נוספים שאותם אני יכול להטיל בתוך זמן קצר".

אם טראמפ יממש את כל האיומים הללו, המכסים יכסו ויותר את סך כל שווי היבוא מסין, לפי נתוני הממשל האמריקאי משנה שעברה. היבוא של מוצרים מסין לארה"ב הסתכם ב-505 מיליארד דולר בשנת 2017, לפי נתוני הלשכה הדמוגרפית של ארה"ב (U.S. Census Bureau).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker