צוקרברג מציג: כך נערכת פייסבוק למנוע התערבות בבחירות ברחבי העולם

מנכ"ל פייסבוק פירסם שלשום בלוג בן 3,300 מלה שמקטלג את כל הצעדים שבהם נקטה החברה כדי לשפר את האבטחה: ההגדרה של הצלחה תהיה עצירת כל מתקפות הסייבר והפצת המידע הכוזב לפני שהנזק ייגרם"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מארק צוקרברג בשימוע בקונגרס
מארק צוקרברג בשימוע בקונגרסצילום: Andrew Harnik/אי־פי

מארק צוקרברג החל את השנה בהבטחה להפוך את פייסבוק לבטוחה יותר מפני התערבות בבחירות ברחבי העולם. הוא בילה את שאר השנה בהתנצלויות על כך שלא זיהה את הבעיה קודם לכן. שלשום פירסם מנכ"ל פייסבוק בלוג בן 3,300 מלה שמקטלג את כל הצעדים שבהם נקטה החברה כדי לשפר את האבטחה.

"ב-2016, לא היינו מוכנים להפצה המתואמת של מידע, פעילות שמולה אנו מתמודדים כעת כל העת", כתב צוקרברג. "אך למדנו הרבה מאז ופיתחנו מערכות מתוחכמות שמשלבות טכנולוגיה ואנשים כדי למנוע התערבות בבחירות על גבי השירות שלנו. כיום, פייסבוק מוכנה יותר למתקפות מסוג זה".

באפריל, צוקרברג העיד בפני הקונגרס לגבי המניפולציה הרוסית של פייסבוק לפני הבחירות ב-2016. מאז הוא נאלץ להתמודד עם דיווחים על הפצת מידע מוטעה בפלטפורמה שלו במדינות שונות, מהודו ועד מקסיקו. מאז נובמבר 2016, השתנתה העמדה של צוקרברג ממתגוננת ומתחמקת לאחראית יותר על התפקיד של פייסבוק והשפעתה בעולם.

צוקרברג כתב כי פייסבוק מגייסת 10,000 עובדים נוספים לנושאי אבטחה ובטיחות, כמו גם על שיפור התיאום עם רשויות החוק וחברות אחרות לגבי פעילות חשודה. זאת בנוסף לצעדים אחרים כמו תוכנות אוטומטיות שמוצאות ומסירות חשבונות מזויפים.

הוא תיאר גם כיצד פייסבוק בנתה תוכנה שמזמינה אקדמאים ללמוד על ההשפעה של המדיה החברתית על הבחירות, חלק מגישה מקיפה יותר של החברה לנושא. צעדים אחרים כוללים פרסום של דו"ח שקיפות, שמתעד את המספרים של החשבונות המזויפים שמוסרים מפייסבוק פעמיים בשנה.

צעד נוסף הוא הדרישה החדשה של פייסבוק כי רוכשי פרסום פוליטי ברשת יזוהו כאזרחים אמריקאים או תושבי קבע, במטרה לצמצם את המעורבות הזרה.

במהלך הקיץ חשפה פייסבוק כי הסירה 32 עמודים וחשבונות מזויפים שהיו מעורבים בקמפיין להשפיע על האמריקאים. פייסבוק גם מסרה כי איראן ורוסיה מפעילות תוכניות דומות והסירה מאות חשבונות שקשורים לפעילות זאת.

צוקרברג אמר כי הצעדים האלה הם חלק ממלחמת מידע דיגיטלי, "מירוץ התחמשות" נגד אלה שמשקיעים בדרכים לנטוע כאוס בקרב 2.2 מיליארד המבקרים ברשת. "אנחנו מתקדמים כל העת, אך אנו מתמודדים עם יריבים מתוחכמים וממומנים היטב", כתב מנכ"ל פייסבוק. "הם לא נכנעים וממשיכים להתפתח, לכן אנחנו צריכים להשתפר כל הזמן ולהישאר צעד אחד קדימה".

המסר החזק ביותר הוא שלא רק פייסבוק צריכה להילחם במלחמה הזאת. לדברי צוקרברג, גם פלטפורמות אחרות כמו טוויטר, רדיט ואינסטגרם נפלו קורבן לקמפיינים של מידע כוזב ועליהן לחלוק מידע בצורה טובה יותר כדי שאפשר היה להבין את היקף המתקפות.

עוד אמר מנכ"ל פייסבוק כי חייב להיות שיפור בתיאום בין פייסבוק לרשויות המודיעין האמריקאיות. "המסר האחרון שלי הוא שכולנו נמצאים במצב הזה יחדיו" כתב צוקרברג. "ההגדרה של הצלחה תהיה עצירת כל מתקפות הסייבר והפצת המידע הכוזב לפני שנזק ייגרם. אשמח שפייסבוק תהיה זאת שתזהה את השיבושים ראשונה, אך זה לא תמיד יהיה אפשרי. נצטרך להמשיך להשתפר ולעבוד יחד כדי להגן על הדמוקרטיה שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker