לאחר 70 שנה: פולקסוואגן מפסיקה את ייצור החיפושית האהובה

הדגם האגדי, פרי המצאתו של אדולף היטלר, כבש את השוק האמריקאי בשנות ה-60 לאחר שכיכב בסרטי דיסני

סוכנויות הידיעות
חיפושית של פולקסוואגן
חיפושית של פולקסוואגןצילום: פולקסווגן

יצרנית המכוניות הגרמנית פולקסוואגן תפסיק את ייצור החיפושית, דגם המכונית האהוב, ב-2019, כך הודיעה החברה. החברה הגרמנית מסרה גם כי הייצור במפעלה במקסיקו ייפסק ביולי בשנה הבאה, לאחר שתייצר כמה דגמים אחרונים.

שורשי החיפושית נעוצים בגרמניה הנאצית, עם יצירתה של "מכונית העם", אך היא הגיעה לכותרות לאחר שכיכבה בכמה סרטים מצליחים של דיסני. עם זאת המכירות, בעיקר בשוק האמריקאי החשוב, נפלו בשנים האחרונות על רקע שינוי בקרב הצרכנים שהחלו לרכוש יותר מכוניות גדולות כמו מכוניות שטח.

פולקסוואגן, שהיתה מעורבת בפרשיית פליטות הפחמן וגם ביצעה השקעות עצומות במכוניות חשמליות, הודיעה כי תבדוק אם היא יכולה לצמצם את מגוון הדגמים שלה כדי להתמקד יותר במכוניות חשמליות ובמכוניות משפחתיות. לדבריה, הדגמים האחרונים של החיפושית יהיו זמינים בסגנון הספורטיבי והרגיל.

החיפושית עוצבה במקור בשנות ה-30 על ידי המהנדס האגדי פרדיננד פורשה בשביל אדולף היטלר, שרצה מכונית זולה ופרקטית בייצור המוני שתהיה זמינה לעם הגרמני. מלחמת העולם השנייה עצרה את הייצור. המפעל ניזוק ונפל לידי בעלות הברית.

מכונית אוטונומית של פולקסווגןצילום: בלומברג

הייצור התחדש בסוף שנות ה-40 וב-1955 כבר היו מיליון חיפושיות על כבישי גרמניה. המכונית התפרסמה בעולם כולו בשנות ה-60 וה-70 בסרטים שבה כיכבה המכונית "הרבי", מכונית מרוץ עם אופי עקשן במיוחד. העיצוב הייחודי שלה משך גם את תרבות הנגד ששלטה בשנות ה-60.

במהלך העשורים, הייצור של החיפושית נפסק וחודש כמה פעמים. העיצוב של "החיפושית החדשה" כבש את השוק בשנות ה-90 בסערה, ויותר מ-80 אלף דגמים חדשים נמכרו ב-1999. פולקסוואגן שקלה עדכון של הדגם או אפשרות של חיפושית חשמלית לפני שבסופו של דבר זנחה את הדגם כולו.

החברה מכרה 11,151 דגמי חיפושית בשמונת החודשים הראשונים של 2018, ירידה של 2.2% לעומת התקופה המקבילה ב-2017. כיום הצרכנים האמריקאים שרוצים לרכוש פולקסוואגן קטנה מעדיפים את הג'טה סדאן או את הטיגואן קומפקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker