בגלל הסנקציות: האיראנים מבריחים 5 מיליון דולר במזומן - מדי יום

הברחת הכספים גרמה למחסור בדולרים באפגניסטן והפילה את המטבע המקומי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא איראן רוחאני
נשיא איראן רוחאניצילום: /אי־פי

הסנקציות האמריקאיות שמוטלות על איראן יצרו תופעה של הברחת כספים מהשכנה אפגניסטן. סוחרים עוברים ממחוז הראט באפגניסטן לעיר השנייה בגודלה באיראן, משהד. הם משתמשים בדולרים כדי לקנות ריאל מאיראנים נואשים בשיעור של השוק השחור, שמגיע אפילו ל-120 אלף ריאל לדולר.

סוחרי המטבע, שמחזיקים בוויזה שמאפשרת כניסות מרובות לאיראן, מוכרים את הריאל באפגניסטן ברווח של עד 30%, אמר עימאל האשור, דובר של דה אפגניסטן בנק, הבנק המרכזי של המדינה.

לדברי האשור, כ-5 מיליון דולר במזומן עוברים את הגבול לתוך איראן מדי יום, והמספר הזה גדל מאז שהוטלו הסנקציות. זאת בנוסף ל-7 מיליון דולר לפחות שמוזרמים מדי יום דרך גבולות יבשתיים אחרים ודרך האוויר. האשור הסביר כי חברות איראניות וצרכנים נואשים לרכוש דולרים על רקע החשש כי הריאל יצנח עוד יותר ככל שעוד ועוד סנקציות ייכנסו לתוקף.

הסנקציות האמריקאיות נכנסו לתוקף ב-7 באוגוסט. הן אוסרות על טהרן לרכוש דולרים, לסחור בזהב או מתכות יקרות אחרות ולמכור או לרכוש חומרי גלם תעשייתיים. הגבלות נוספות ייכנסו לתוקף בנובמבר והן מכוונות לעצור את יצוא הנפט האיראני.

אחד הסוחרים האפגנים סיפר כי יש קונים רבים לריאל – לרבות סוחרי מטבעות מקומיים – במחוזות האפגניים נימרוז ופראה שגובלים באיראן. במחוזות אלה הריאל הוא צורת תשלום מקובלת והחיטה, הקמח והאורז האיראניים נמכרים בשווקים המקומיים. באזורים אחרים של אפגניסטן שגובלים עם פקיסטן, הרופי הפקיסטני מתקבל גם כן. סוחר אחר הסביר כי את המחירים הטובים ביותר לריאל אפשר למצוא במחוזות אפגניים על גבול איראן, לעומת קאבול הבירה.

הברחת הכספים גרמה למחסור בדולרים באפגניסטן ותרמה לצניחה של 5.3% במטבע המקומי החודש. המטבע האפגני נסחר ברמה של 76.03 מול הדולר ב-13 בספטמבר, הרמה הנמוכה ביותר מזה 15 שנה. הריאל צנח ב-60% מאז אפריל.

הברחות אלה הן חלק מתזרים לא חוקי של כספים מחוץ לאפגניסטן בשווי של 4 מיליארד דולר. הוא מעמיק את הלחצים שמופעלים על הכלכלה למודת המלחמות של המדינה, וחותר תחת הניסיונות של איראן לעצור את הצניחה בערך הריאל.

למרות מאמצים של הרשויות לעצור את הפעילות הזאת, הסוחרים לא רואים סימנים להאטה: ממשלת אפגנסיטן טרודה במלחמה בטליבן ובדאע"ש, בעוד שאיראן נתונה תחת הסנקציות שהטיל עליה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "לרוע המזל, הממשלה נכשלת בעצירת ההברחות" אמר סייפודין סייהון, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת קאבול. לדבריו, שרי מלחמה רבי השפעה הם המרוויחים מהתופעה.

נגיד הבנק המרכזי של אפגניסטן, חאליל סדיק, תיאר את התופעה למחוקקים ביולי, לאחר שזומן להסביר את הצניחה בערך האפגני. הוא גם אמר כי מזוודות מלאות כסף עוזבות את נמלי התעופה של אפגניסטן בקאבול ומזאר א-שריף, ומגיעות לדובאי וערים אחרות.

השווי הכולל של כספים לא חוקיים שעוזבים את אפגניסטן גדול מהתזרים החוקי החוצה. בין יוני 2017 ל-יוני 2018, כ-6.2 מיליארד דולר זרמו מחוץ למדינה, כולל מזומן שהיה מיועד לרכישות של הממשלה. זאת לעומת יותר מ-4 מיליארד דולר בעסקות לא חוקיות, לרבות הברחת מטבע, כך על פי הבנק המרכזי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker