דרמה בטורקיה: ארדואן תקף - והבנק המרכזי ענה לו בהקפצת הריבית ל-24%

העלאת הריבית החדה ביותר שבוצעה במהלך 15 שנות שלטונו של ארדואן מזניקה את שער הלירה מול הדולר

לוגו בלומברג
בלומברג
פוסטר של ארדואן
פוסטר של ארדואן צילום: ALKIS KONSTANTINIDIS/רויט

הבנק המרכזי של טורקיה העלה את הריבית בשיעור החד ביותר מאז עלייתו לשלטון של רג'פ טאיפ ארדואן לפני 15 שנה, בקריאת תיגר על קריאתו של הנשיא להוריד את הריבית, שעתיים בלבד לפני פרסום החלטת הריבית. בתגובה, הלירה הטורקית מזנקת.

ועדת המדיניות המוניטרית, שבראשה עומד נגיד הבנק המרכזי מוראט צ'טינקאיה, הקפיצה היום (חמישי) את הריבית מ-17.75% ל-24% לשבעה ימים של הסכמי רכישה מחדש, הנקראים repo - אג"ח קצרות מועד שבהן בדרך כלל מממנים עסקים ובנקים את פעילותם היומיומית. העלאת הריבית בשיעור של 6.25% היתה כמעט כפולה מתחזיות הכלכלנים של בלומברג להעלאת ריבית של 3.25%.

החלטת הבנק המרכזי באה זמן קצר לאחר שארדואן גרם לנפילת הלירה כששב והצהיר על כוונתו להעלאת עלויות המימון, והוציא צו שהגביל את השימוש במט"ח בעסקות מקומיות. עצמאות המדיניות המוניטרית של הבנק מוטלת בספק מאז שארדואן התחייב בקמפיין הבחירות שלו השנה למלא תפקיד גדול יותר בהורדת הריביות במדינה.

"החלטה מעולה – שהיתה קשה במיוחד לנוכח הלחץ העצום על הבנק המרכזי מצד ארדואן", אמר האסטרטג טים אש מחברת בלוביי אסט מנג'מנט. "הטורקים נתנו לעצמם הזדמנות להחזיק בלירה ולשקם את האמון של השוק".

הלירה מזנקת ב-3.1% בעקבות החלטת הריבית לשער של 6.1604 לירות לדולר, אך נמוכה בכ-40% מרמתה בתחילת השנה.

הדרמה הפיננסית בטורקיה מכבידה גם על מטבעות אחרים בשווקים המתעוררים - הפסו של ארגנטינה והראנד של דרום אפריקה נחלשים אף הם. תהליך העלאת הריביות בארה"ב פוגם אף היא בתיאבון המשקיעים לסיכונים בניסיון להגדיל את התשואה, ובכך מחמיר את המשבר שכבר התחולל לפני כן בטורקיה.

לפני החלטת הבנק המרכזי ביום חמישי, בריחה של המשקיעים מהמטבע הטורקי אילצה את הבנק המרכזי לנקוט בכמה צעדים לבלימת הנפילה, בהם העלאת המסים על פיקדונות דולריים במקביל לביטול מסים שהוטלו על פיקדונות בלירה.

מוקדם יותר היום, הוציא ארדואן צו המחייב שחוזים דו-צדדיים בטורקיה יהיו נקובים בלירות ולא במטבעות זרים. הצו חל על חוזים לקנייה ומכירה של כל סוגי הנכסים, נדל"ן, תחבורה, ליסינג, שירותים ומוצרים.

הצו יגרום ל"תוהו ובוהו מוחלט" ונראה שיהיה בלתי אפשרי ליישם אותו בפרק הזמן שהוקצב לכך, אמר הולוסי בלגו, ראש איגוד משקיעי מרכזי הקניות של טורקיה. לדבריו, חובות המגזר מסתכמים ב-15 מיליארד דולר, ו-70% מכל חוזי השכירות במרכזי קניות מתומחרים במטבעות זרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker