הספר הבז': הכלכלה האמריקאית אינה בסכנה; הריבית תמשיך לעלות

על פי הדו"ח, המחסור בעובדים והאפשרות של מכסים נוספים ממשיכים להיות החששות הגדולים ביותר בקרב העסקים

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'רום פאואל, נגיד הבנק
הפדרלי
ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרליצילום: Andrew Harnik/אי־פי

שלושה מתוך 12 המחוזות של הבנק הפדרלי – סנט לואיס, פילדלפיה וקנזס סיטי – דיווחו על צמיחה חלשה יותר באוגוסט, כך עולה מדו"ח הספר הבז' שפורסם היום. באופן כללי, כלכלת ארה"ב התרחבה "בקצב מתון", כשחששות מפני מלחמת הסחר ומחסור בעובדים היו הגורמים המכבידים. בנוסף, "יש סימנים להאטה" במחירי המוצרים והשירותים.

על פי הספר הבז', הסוקר את מצב הכלכלה האמריקנית באיזורים השונים ומתבסס על מידע שנאסף מ-12 בנקים מרכזיים אזוריים, המחסור בעובדים מתפשט מנהגי משאיות ועד עובדים מיומנים, ממסעדות ועד קמעוניות. עם זאת, הצמיחה בשכר עדיין "מתונה" בעוד החברות נסות להשתמש בהטבות כדי למשוך עובדים.

החששות מפני מלחמת הסחר במהלך הקיץ התגבשו כעת למדיניות של עסקים שמחליטים "לקצץ או לדחות השקעות הון", נכתב בדו"ח. בעוד העסקים מנסים לגלגל את העלויות הנוספות ללקוחות, העלויות שלהם עדיין ממשיכות לעלות במהירות רבה יותר מהמחירים לצרכן. מחוזות מעטים דיווחו על ציפיות לעלייה באינפלציה.

על פי הדו"ח, באופן כללי הכלכלה האמריקאית אינה נמצאת בסכנה ואינה מתחממת יתר על המידה. נגידי הבנק ,ובראשם נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל, מחוייבים להעלות את הריבית שוב בפגישה הבאה ב-25-26 בספטמבר.

לאור שיעור האבטלה הנמוך והאינפלציה שמתקרב ליעד של 2%, מרבית הכלכלנים צופים שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בהדרגה עד אמצע 2019. עם זאת , אם הדיווחים על האטה בצמיחה יתרבו, עצירה בדצמבר אפשרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker