האם גוגל, יוטיוב ופייסבוק יצטרכו לשלם ליוצרים? זה מה שמתכננים באיחוד האירופי

במסגרת הצעת עדכון חוק זכויות היוצרים ביבשת, אישר הפרלמנט האירופי הצעה שתדרוש מפלטפורמות האינטרנט לשלם על סרטונים וטקסטים המוצגים באתרים שלהן ■ ההצעה עדיין זקוקה לאישור של הנציבות האירופית והמדינות החברות באיחוד

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו של גוגל בכנס טכנולוגי בפריז, השנה
לוגו רויטרס
רויטרס

חברי הפרלמנט האירופי הסכימו היום (ד') על רפורמה בחוקי זכויות היוצרים, הנתונה עוד להסכמה בישיבה של מנהיגי 28 המדינות באיחוד. אם הרפורמה תאושר, גוגל, פייסבוק וענקיות טכנולוגיה אחרות יהיו חייבות לחלוק בהכנסות באופן הוגן יותר עם המגזר היצירתי ביבשת.

מבין חברי הפרלמנט, 438 הצביעו בעד הרפורמה, 226 הצביעו נגדה, ו-39 נמנעו. השלב הבא לצורך השלמת החקיקה הוא ניהול משא ומתן של הנציבות האירופית ו-28 מדינות האיחוד, כדי לגשר על חילוקי דעות בנושא לפני עדכון חוק זכויות היוצרים.

ביולי דחו רוב חברי הפרלמנט עמדה נוקשה, שגיבשה ועדה שמונתה על ידי הפרלמנט כדי לחקור את הנושא. הנציבות האירופית התחילה לקיים דיונים על שינוי חוק זכויות היוצרים לפני כשנתיים, כדי להבטיח שפלטפורמות מקוונות משלמות למוציאים לאור, לתחנות שידור ולאמנים נתח הוגן מההכנסות שלהן, וישאו בהשלכות על הפרות זכויות יוצרים באינטרנט.

ואולם לאחר מכן חיזקו חברי הפרלמנט את ההצעה של הנציבות האירופית לטובת המגזר היצירתי ביבשת, ועוררו תגובה חריפה מצד ענקיות האינטרנט. הדיון התמקד בשתי נקודות, שאחת מהן עשויה לחייב את מיקרוסופט, גוגל וחברות אחרות לשלם למוציאים לאור שמהם הן שואבות קטעי טקסט חדשותיים.

הנקודה השנייה קשורה לסינון תכנים המועלים לאתרים, ובמסגרת ההצעה ייתכן שיוטיוב, גיטהאב (פלטפורמת תוכנה) ואינסטגרם יידרשו להפעיל מערכות סינון שימנעו מהמשתמשים להעלות תכנים שמפרים זכויות יוצרים, או שידרשו רישיונות להצגת התכנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker