האיחוד מאותת: "אפשרות ריאלית של הסכם ברקזיט תוך שמונה שבועות"

התבטאות אופטימית של מישל ברנייה, נציג האיחוד האירופי למשא ומתן על הברקזיט, מקפיצה את הליש"ט ■ במקביל הזהיר: "יש לפתור את סוגיית הגבול עם אירלנד"

לוגו בלומברג
בלומברג
מישל ברנייה, הנציג הראשי של האיחוד האירופי למשא ומתן עם בריטניה
מישל ברנייה, הנציג הראשי של האיחוד האירופי למשא ומתן עם בריטניהצילום: REUTERS

נציג האיחוד האירופי למשא ומתן על ברקזיט, מישל ברנייה, שב ונקט בלשון אופטימית. ברנייה העריך היום (ב') כי ניתן יהיה להגיע להסכם על פרישה מוסדרת של בריטניה מהאיחוד תוך שמונה שבועות. בעקבות דבריו, הליש"ט מזנקת.

ברנייה אמר בכנס שנערך בסלובניה כי ישנה אפשרות ריאלית לכך שיושג הסכם עד תחילת נובמבר. כך השאיר זמן לפרלמנטים בבריטניה ובאירופה לאשר אותו. עם זאת, הוא הזהיר כי מספר סוגיות, בהן המחלוקת סביב הסדרי הגבול בין בריטניה לאיחוד האירופי באירלנד, עדיין לא נפתרו.

דבריו הובילה לכך שהליש"ט מזנקת ב-1% מול הדולר לשער של 1.3023 דולר לליש"ט, שיא של חודש.

דבריו של ברנייה הם האחרונים בסדרה של איתותים חיוביים מצד האיחוד האירופי לגבי מצב המשא ומתן. האיחוד מחפש דרכים להפוך את הצעתו בסוגיית הגבול האירי לקלה יותר לעיכול עבור הצד הבריטי.

ברנייה אמר בשבוע שעבר למחוקקים בריטיים כי ישנן שפע של הצעות שימושיות במפת הדרכים של ממשלת בריטניה לתהליך ברקזיט. "אני חושב שזה אפשרי להשיג הסכם עד תחילת נובמבר", אמר, "אנחנו לא רחוקים מהסכם".

דובר מטעם ממשלת בריטניה אמר לכתבים כי היו מגעים חיוביים עם מנהיגי האיחוד האירופי וכי בריטניה שואפת לקיים פסגה עד אמצע אוקטובר. ברגע שיושג הסכם, עליו לזכות באישור הפרלמנט הבריטי ומחוקקים משני צדי המתרס הפוליטי נערכים לטרפד אותו.

המשא ומתן נמשך השבוע בבריסל, זאת לקראת פגישת מנהיגי 28 מדינות האיחוד בזלצבורג, שבאוסטריה, ב-20 בספטמבר. יהיה זה דיון ראשון מסוגו מאז יוני.

בגארדיאן הוסיפו כי המנהיגים צפויים להסכים על קיום ישיבה שלא מן המניין, ככל הנראה ב-13 נובמבר, כדי לאשר את ההסכם לגבי יחסי האיחוד ובריטניה.

הברקזיט צפוי להתבצע בשני חלקים: תחילה יש להגיע להסכם שיבטיח שתהליך הפרישה יתבצע באופן מסודר. במקביל, אמורים שני הצדדים להסכים על קווים כלליים בנוגע למערכת היחסים בין הצדדים בעתיד, אולם הדיון על פרטי ההסכם יחל רק לאחר פרישת בריטניה מהאיחוד.

בתוך כך הזהיר ברנייה כי ישנן עדיין שלוש סוגיות מרכזיות שחיוניות להשגת הסכם ושעליהן הצדדים טרם הסכימו: הסדרי הגבול באירלנד, הגנת שמות של מזונות הקשורים לאזורים גאוגרפיים מסוימים ומנגנון אכיפת ההסכם.

"יש סוגיות רבות שעדיין לא נפתרו", אמר ברנייה. "עלינו פתור את הסוגיה של אירלנד וכמה נוספות בשישה עד שמונה השבועות הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker