מדד איכות החיים של OECD: ישראל במקום ה-20 מתוך 34

ישראל דורגה נמוך באמון במוסדות השלטון, דיור, איזון בין עבודה לפנאי ואיכות סביבה; דורגה גבוה בבריאות וסיפוק מהחיים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
סוכנויות הידיעות

הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) השיק היום שמאפשר להשוות בין איכות החיים של אזרחי 34 המדינות החברות בארגון. מדד בטר לייף (Better Life Index), המורכב למעשה מ-11 מדדים שונים, בהם הכנסה ותעסוקה, אך גם רמת הסיפוק מהחיים ותחושת בטחון אישי, נועד לאפשר תמונה מקיפה של איכות החיים בכלכלות המפותחות בעולם שאינה באה לידי ביטוי במדדים מסורתיים כמו התוצר המקומי הגולמי (GDP).

מחשבון באתר OECD מאפשר ליצור דירוג מותאם אישית על פי המשקל היחסי שמבקשים להעניק לכל אחד ממרכיבי המדד. מרכיבי המדד הם: דיור, הכנסה, תעסוקה, קהילה, חינוך, איכות סביבה, ממשל, בריאות, סיפוק בחיים, בטחון אישי ואיזון בין עבודה לפנאי. ישראל קיבלה תוצאות טובות במספר מדדים של מדד בטר לייף, וזכתה לדירוג שמתקרב לממוצע מדינות OECD ואף גבוה ממנו בכמה מהמדדים. בשקלול המעניק משקל שווה לכל מרכיבי המדד מדורגת ישראל במקום ה-20 מתוך 34.

בתחום הדיור דורגה ישראל במקום ה-27 מתוך 34 מדינות, מאחר שהבית הממוצע בישראל כולל 1.1 חדרים לנפש - פחות ממוצע של 1.6 חדרים במדינות OECD. העובדה כי 4.4% מהבתים בישראל הם ללא שירותים עם מים זורמים, לעומת ממוצע של 2.8% במדינות OECD אף היא הכבידה על דירוג ישראל בתחום הדיור.

במדד הכנסות דורגה ישראל במקום ה-15 מאחר שההכנסה הפנויה הממוצעת למשק בית בישראל היא 19,456 דולר לשנה - פחות מממוצע של 22,284 דולר במדינות OECD. במדד התעסוקה דורגה ישראל במקום ה-22 מאחר ששיעור המועסקים בקרב גילאי 15 עד 64 מתקרב ל-59% - פחות מממוצע של 65% בכלל מדינות OECD. עם זאת, שיעור העובדים בישראל המובטלים למעלה משנה הוא 1.85% - פחות מהממוצע של OECD.

במדד הקהילה דורגה ישראל במקום ה-18 מתוך 34 מדינות, לאחר ש-93% מהישראלים אמרו כי הם מכירים מישהו שעליו יוכלו לסמוך בעת מצוקה - קרוב לממוצע של ה-OECD. במדד החינוך דורגה ישראל במקום ה-23 לאחר שהתוצאה הממוצעת של תלמידי ישראל במבחן פיז"ה הבינלאומי היתה 474 נקודות, פחות מהממוצע של מדינות OECD. עם זאת, 81% מהישראלים בני 25 עד 64 הם בעלי השכלה תיכונית או מקבילה - יותר מממוצע של 73% במדינות OECD.

בתחום הסביבתי דורגה ישראל במקום ה-25 מתוך 34 מאחר שרמת זיהום PM10, הקשור בעיקר לגזים הנפלטים מכלי רכב, בישראל היא 27.6 מיקרוגרם למ"ק - למעל לממוצע של 22 מיקרוגרם למ"ק במדינות OECD.

במדד הממשל, אשר משקף את רמת האמון של האזרחים במוסדות השלטון, דורגה ישראל במקום האחרון. שיעור ההצבעה בבחירות האחרונות בישראל היה 65% - פחות ממוצע של 72% במדינות OECD, ושיעור הישראלים שאמרו כי הם רוכשים אמון כלפי המוסדות הפוליטיים במדינה הוא 53%, מעט פחות מממוצע של 56% במדינות OECD.

מנגד, במדד הבריאות מדורגת ישראל במקום 7 מתוך 34 מאחר שתוחלת החיים בישראל היא 80.7 שנים - למעלה משנה יותר מממוצע של 79 שנים בכל מדינות OECD. בתשובה לשאלה "איך מצבך הבריאות באופן כללי?", ענו 80% מהישראלים כי מצבם הבריאותי טוב - הרבה מעל לממוצע של 69% במדינות OECD.

ישראל דורגה במקום גבוה יחסית - מקום 9 - גם במדד הסיפוק בחיים, לאחר שסקר שנערך באחרונה העלה כי 72% מהישראלים שבעי רצון מחייהם (לעומת ממוצע של 59% במדינות OECD), ו-81% מעריכים כי חייהם יהיו מספקים חמש שנים מהיום.

במדד הבטחון האישי דורגה ישראל במקום ה-22 מתוך 34. שיעור מקרי הרצח בשנה ל-100 אלף תושבים בישראל הוא 2.4 - מעט יותר מהממוצע של מדינות OECD. עם זאת, רק 3% מהישראלים דיווחו כי נפלו קורבן לתקיפה במהלך השנה החולפת - פחות מממוצע של 4% במדינות OECD.

במדד האחרון שמרכיב את מדד בטר לייף, אשר משקף את רמת האיזון בין עבודה לפנאי, מדורגת ישראל שלושה מקומות מהסוף, במקום ה-31. שיעור האמהות העובדות לאחר שילדיהן החלו ללמוד בבית ספר הוא 55% בישראל, פחות ממוצע של 66% במדינות OECD, ונתון משצביע על כך שאמהות רבות מתקשות לאזן בין העבודה למשפחה. נתון אחר מצביע על כך שישראלים מקדישים 63% משעות היממה, או 15.2 שעות, לטיפול בעצמם (אוכל, שינה וכו') ולעיסוקי פנאי (פגישות עם חברים ובני משפחה, תחביבים, משחקים, שימוש במחשב או צפייה בטלוויזיה) - שיעור דומה לממוצע של מדינות OECD.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker