אפל מזהירה: נעלה מחירים בגלל המכסים על סין

אפל טוענת שהמכסים החדשים ישמשו בעצם כ"מסים על אזרחי ארה"ב". אינטל חוששת שהמכסים יסכנו את ההובלה האמריקאית בשוק הטכנולוגיה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות אפל בניו יורק
חנות אפל בניו יורקצילום: LUCAS JACKSON/רויטרס

אפל , החברה בעלת שווי השוק הכי גבוה בעולם, אמרה שהמכסים שמאיימת ארה"ב להטיל על סחורה סינית בשווי של 200 מיליארד דולר יאלצו אותה להעלות מחירים על כמה מהמוצרים הנפוצים ביותר שהיא מייצרת - כמו השעון החכם אפל ווטש והאוזניות אייר פודס.

ב-5 בספטמבר שלחה החברה מכתב לנציג הסחר של ארה"ב ובו היא טענה שגם המחירים של מחשבי המק מיני יעלו, וגם מחירי העט החכם אפל פנסיל שבו משתמשים באייפד, מטענים, מתאמים וציוד שבו משתמשים לייצר ולעצב מוצרים בארה"ב.

ארה"ב הטילה מכסים על סחורה סינית בשווי של 50 מיליארד דולר, והיא מתכוונת להטיל מכסים על סחורה סינית בשווי של 200 מיליארד דולר. אתמול אמר נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי הוא שוקל להטיל מכסים נוספים על מוצרים סיניים בשווי של 267 מיליארד דולר, ואנליסטים טוענים שמוצרים כאלה ישפיעו כמעט על כל הקטגוריות של מוצרי צריכה.

טראמפ נואם בדרום דקוטה, 07.09.18צילום: Susan Walsh/אי־פי

"החשש שלנו הוא שהמכסים האלה יגרמו לכך שארה"ב תספוג את המכה הקשה ביותר והתוצאה תהיה צמיחה נמוכה יותר בארה"ב, פגיעה בתחרותיות ועלייה במחירים לצרכנים האמריקאים", כתבה אפל במכתב. אפל פירטה כיצד היא פועלת ואילו מוצרים יושפעו מהמכסים.

אפל אמרה שהמכסים "יהפכו למסים על אזרחי ארה"ב" והוסיפה כי "תירשם עלייה במחירים של מוצרי אפל שהלקוחות שלנו התרגלו להשתמש בהם באופן יומיומי". מנכ"ל אפל, טים קוק, אמר לטראמפ מוקדם יותר השנה כי "מכסים אינם הגישה הנכונה".

אפל מבקשת במכתב ממשלת ארה"ב "לשקול מחדש את הצעדים האלה ולנסות למצוא פתרונות יעילים יותר שיחזקו את כלכלת ארה"ב ואת האזרחים בארה"ב כדי שהכלכלה תהיה בריאה מבעבר".

אינטל, יצרנית השבבים השנייה בגודלה בעולם, תומכת גם בגישה של אפל. לפי אינטל, יצרניות מחשבים וטלפונים שותפות בשרשרת אספקה עולמית שכוללת יצרנים סיניים, וכי אי אפשר להפסיק את השימוש בהם מבלי לפגוע בחברות אמריקאיות, נכתב במכתב מטעם אינטל לנציג הסחר. היכולת של ארה"ב להמשיך לשלוט בטכנולוגיית תקשורת, כולל רשתות התקשורת מהדור החמישי, תאוים באמצעות הטלת מכסים על סין. עוד טענה אינטל שבתעשיית השבבים יש לארה"ב עודף סחר מול סין.

"שבבים מוליכים למחצה הם ענף היצוא הרביעי בגודלו של ארה"ב, ולתעשייה שלנו יש עודף סחר עולמי של יותר מ-6 מיליארד דולר, ומול סין נרשם עודף סחר של כמעט 2 מיליארד דולר ב-2017", כתבה אינטל. "אנחנו מתקשים להבין מדוע הממשל משתמש במכסים כדי לשנות את שרשרת האספקה העולמית בתחומי המידע, התקשורת והטכנולוגיה שמשרתת טוב את החברות האמריקאיות".

תגובות